orestez

Proč se říká, že se někdo oběsil, když fouká silný vítr?

Nejlepší odpověď
annas

Možná to souvisí s dobou dávnou.

„Pravěcí Evropané často oběšením obětovali bohům. Keltové věšeli na stromech oběti Esusovi, bohu větru, aby si je tak mohl náležitě pohoupat. Staří Germáni a Vikingové oběšením vzdávali úctu bohu Ódinovi, který se podle legendy také sám oběsil na světovém stromě Yggdrasilu, aby tak dosáhl osvícení.“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ob%C4%9B%C5%A1en%C3%AD

V pozdější křesťanské době se vítr „zlobil“, že si křesťan vzal život. . Když se někdo pomodlil, nebo zapálil svíčku, jak se často dělávalo třeba při bouřích, vítr se utišil a duše sebevraha nedošla zatracení, byla vykoupena. .

Tak nějak si to přestavuji, ale moho to být i jinak.

orestez

Aha Annas, myslel jsem že si to vymysleli komunisté. No, zapálit svíčku v tom vichru, nevím. Třeba na Marsu prý vítr dosahuje rychlosti 300 m/hod. Tam by bylo těžké zapálit svíčku, když tam není nějaká bouda. Ale nohu na plíce, kdo by se tam chodil věšet, když tam není za co uvázat provaz.

annas

Ta svíčka še zapalovala uvnitř, za oknem., nmikoliv venku. Název hromničky, i když ty spíš byly proti bouři a hromu.