Proč se říká profilové fotce „avatar“?

Častokrát se setkávám s tímto názvem na různých platformách včetně Odpovědí. Nevíte, odkud toto pojmenování pochází?

Nejlepší odpověď
UPhelp

Protože je avatar něčeho – představitel, zástupce atd. Proto i profilové obrázky jsou avataři – zástupci. Avatar něco/někoho představuje (nějka ho reprezentuje).
Též zhmotnění něčeho. Nebo vyslanec někoho.
Má to víc významů. Ale snad všechny odvozené z hidnuistického avatára = pře/vtělení něčeho božského do jiné formy (často v člověka). Tedy asi všechny ty významy pocházejí z tohoto původního principu, něco zastupuje něco jiného, nějakou podobou, něčím/někým jiným. Avatar představuje/zas­tupuje tebe (ať už tam máš obrázek sebe nebo čehokoli jiného).

Další odpovědi
Kepler

Tento termín pochází z hinduismu, kde avatár je vtělením vyšší bytosti do živého tvora. V tomto případě vás do ikonky. https://www.jab­ber.cz/wiki/A­vatar
Avatar je postava, znak, obraz nebo model, který se používá ve virtuální realitě k vlastní reprezentaci uživatele. https://kdoje­to.superia.cz/fik­ce/avatar.php

annas

Etymologie slova avatar z anglického zdroje

„Avatar – původ v roce 1784 „sestup hinduistického božstva na Zemi ve vtělené nebo hmatatelné podobě“, ze sanskrtu avatarana "sestup“ (božstvo na Zemi ve vtělené formě), od ava- „off, down“ (z kořenového adresáře *au- „vypnuto, pryč“) + základna tarati „(on) přejde,“ od kořene PIE *tere- ( „přejet, projít, překonat.“

Význam „konkrétní ztělesnění něčeho abstraktního“ je z roku 1815.

Zdá se, že při používání počítače se vychází z románu „Snowcrash“ (1992) od Neala Stephensona.

https://www.e­tymonline.com/wor­d/avatar
--

Významy slova avatar

Definice avatar

  1. Vtělení hinduistického boha (jako Vishnu)
  2. a inkarnace v lidské podobě

b. ztělesnění (jako koncept nebo filozofie) často v osobě, jako avatar charity a péče o chudé.

3. varianta fáze nebo verze pokračující základní entity, nejnovější avatar konzervativní­ho hnutí

4. elektronický obrázek, který představuje počítačového uživatele a ten může s obrázkem manipulovat (jako ve hře)

https://www.merriam-webster.com/dic­tionary/avatar

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.