Avatar uživatele
WhiteCrow

Proč se říká podkroví jinak půda?

V dětství jsem si občas zaměňoval slova půda a sklep, protože jsem si v hlavě spojil slovo půda se zeminou která je dole, proč se jí vlastně tak říká?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56 před 2318 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Lamalam

Slov půda je odvozeno od předložky pod, ve významu pod střechou.

Zdroj: http://www.as­cestinaru.cz/po­radna-asc-proc-je-puda-v-dome-nahore/

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Půda a podkroví jsou synonyma, liší se původem slov.

Půda je pod něčím, tedy pod střechou. Význam ‘prostor pod střechou’ je v češtině asi vlivem podobného, ale nepříbuzného něm .Boden naše dno) ‘půda, země’ i ‘půda, podkroví’ ¨dvojí význam země Dach-boden.

Věrohodnější je vvysvětlení, že strop byl pokrytý „mazaninou“, uhnětenou hlínou, byl tedy novou podlahou ; prostor sloužil původně jako spíže apod. Bylo tedy slovo později použito pro celý prostor mezi stropem a střechou.
vše jej odvození od pe – noha, krsáčet, jít po něčem v protiklaldu proti tomu, kde se spí.

Používá se např. na sušení prádla, v hospodářství na uložení sena.
Může se přestavět na podkrovní byt

Podkroví je pod krovem, tedy pod krytím – prostor na půdě mezi střechou a podlahou půdy

Krov měl význam podle krýt – jedna vrstva kryje druhou – střecha pokrývá dům.

V. Machek Etymologcký slovník

Ad Kepler,

půda (u nás hůra) a podkroví jsou synonyma, tedy slova podobného významu, jak si můžete ověřit v dostupných jazykových zdrojích.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Jen bych upřesnil, že nejde o synonyma, dnes se to už rozlišuje. Půdy se přestavují na podkroví, tedy obyvatelný prostor.

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
iceT

U nás doma se vždy říkalo hůra, je to na hůře.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Annas>>

Teď mi kámoš (stavební inženýr) tvrdí, že JE rozdíl mezi půdou a podkrovím – přesně ve smyslu Keplerovy odpovědi.

Asi to pan Machek v Etymologickém slovníku myslí dobře. Stejně jako to myslí dobře filologové se psaním slova milion/milión. Pro mne je ovšem u této hodnoty čárka nad „o“ nepodstatná, MNOHEM důležitější je pro mne jeho vzdálenost od nuly na číselné ose. ;)

Já sice NEVÍM odpověď na otázku, ale abych něčím přispěl… proč se nikdo nezmiňuje v této souvislosti o MANSARDĚ? ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mc Merkurion

… půda je prostor pod střechou, někdy může bejt i třeba jen půl metru vysoký, podle sklonu střechy …
… podkroví je prostor na půdě (pod krovem), který je vhodný třeba k ateliéru, či na sušení prádla …

… mansarda je vlastně druhý název pro podkroví, ale již jasně definuje obytný účel …

… otázka je v oboru bydlení, takže synonyma a hononyma atd vynecháme, u odborných termínů je význam daný definicí … má to totiž vliv na minimální výšku stropu a jiné detaily …

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

aliendrone,

synonyma jsou slova nejen stejného významu, ale i PODOBNÉHO. Záleží na kontextu.

Půda i podkroví jsou pod střechou … rozdíl mezi nimi vyplývá z mé odpovědi.

před 2316 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

IceT: u nás taky, nejsi ty s Valašska?

před 2318 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Lamalam

ice T > a jak jste říkali sklepu? Důla?

před 2318 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
iceT

Kepler-Já ne, ale mamka ano, a některá slova používáme dodnes.
Lamalam-sklep jsme neměli a nemáme.

před 2318 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Nevím jak u nich, ale ve Slezsku to je pivnica. Žádný sedmý schod, pěkně až dolů!

před 2318 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

Myslím, že na Slovači to také může být pivnica. To jsem Slovákům vždycky záviděl, mít doma vlastní pivnici(u). :D :D :D

před 2318 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek