Avatar uživatele
Zlatý

proč se řadoví občané domnívají, že státní peníze nejsou jejich?

Doplňuji:
MK44: správná otázka ..jak? Nebo státní peníze nejsou občanů?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

radoví občania vedia, že štátne peniaze neexistujú, že sú to peniaze ukradnuté im za mzdy, údajne za nejaké deklarované služby, ktoré si aj tak musia zaplatiť (dôchodok vs. prišporenie si na dôchodok, zdravotníctvo zdarma vs. platenie u lekára, školstvo zdarma vs. platenie školného, vstavba cestnej siete a jej používanie vs. mýtne na cestách, štátna televízia vs. licenčné poplatky...).

a s prepáčením, jediné staranie sa do zlodeja je to, že ho nechám zavrieť.
ale keď je zlodej i sudcom, ostanú mi iba oči pre plač.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Naopak, plno občanů si uvědomuje, že státní peníz jde z jeho kapsy. Neexistují státní peníze, ale daně, s kterými stát (ne)hospodaří. Tedy s penězi lidí.


Avatar uživatele
Bronzový

Vaše je to, nad čím můžete uplatňovat svou vůli. A jak uplatňujete svou vůli při stanovování platů a rozdělování až statisícových odměn? A nejde jen o "státní" peníze ...

Doplňuji:
Pro Zjenteka po doplnění otázky - v diskusi.


Avatar uživatele
Zlatý

Tak si nějaký vezmi, když jsou tvoje a bereš to tak doslova.


Avatar uživatele
Stříbrný

Možná proto, že neplatí stát jsme "my" (národ, občané), ani "My" (rozuměj monarchu :)), ale "oni"? "ONI" se dá do určité míry ovlivnit např. volbami, ke kterým většina národa 20 let nechodí a neuplatňuje ani zde svou vůli (tedy žádnou vůli)
Od samého počátku chybí pravidla, řád a zejména zákony ...

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

MK44

Pro Zjenteka:
Jak? Jak moc může řadový občan ovlivnit, kolik z jeho daní půjde na LDNku a kolik si odnese náměstek, jeho brácha na státní zakázce nebo premiérská sekretářka na odměnách? Nějaký realizovatelný nápad? "Státní peníze" pocházejí z daní. Ale toliko pocházejí. Jakmile je zaplatíte - jak velkou moc nad nimi máte? Jsou "Vaše"?

Je to podobné jako, když dáte sousedovi dvoustovku, aby Vám nakoupil. A on s částou naloží v rozporu s dohodou nebo Vašemi instrukcemi. Jistě máte u něho "své" peníze, ale nakládat s nimi nemůžete. Můžete se domnívat je jsou Vaše, ale to samo je na dvě věci. Ovšem pokud je na sousedovi vymůžete nebo ho přimějete splnit dohodu, to je jiná. To ty peníze jsou opravdu Vaše.

Volby jednou za čas zjevně nestačí (Pozn. To neznamená, že kdyby nebyly vůbec, že by nemohlo být ještě hůř.). Snad absolutní transparentnost všech finančních transakcí na území státu, vyvěšování státních nákupů v předstihu a jejich schvalování referendem a ... - já vím, zmiňoval jsem 'realizovatelný' nápad .... ;-(

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3828
Zlatý Drap 2290
Zlatý led 1654
Zlatý marci1 1277
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 876
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.