Kalpy

Proč se prádlo škrobí?

Čeho se tím dosáhne? Díky.

Nejlepší odpověď
Nuk nuk

Škrobí se pouze lněné nebo některé druhy bavlněných látek. V dnešní době už se tzto látky téměř nepoužívají.
Škrobením se dosáhne vyšší bělosti, ale také pevnosti a pružnosti materiálu, což například u ložního prádla způsobovalo menší tvoření nežádoucích varhánků a méně se mačkalo.
U některých druhů oděvů, u krojových blůz a košil, způsobovalo škrobení, že např. balónové rukávy a spodničky udržely nadýchaný tvar.

Další odpovědi
annas

Dnes už se tolik prádlo neškrobí, víc se používá aviváž. Je jiné složení materiálů – dříve bývalo bavlněné povlečení, ručníky, utěrky atd., dnes tkaniny často obsahují příměsi umělých vláken.

„Protože naškrobené prádlo se ´méně špiní´ a spousta špíny ulpí na škrobu (ne na vláknech tkaniny) – takže se posléze snáze vypere“. Když se bílé prádlo suší na slunci, je také krásně bílé.

Třeba čistě vypraná pověšená záclona a mírně naškrobená, krásně drží tvar a navíc si udržuje déle zářivou bílou barvu.