Avatar uživatele
Registrovaný

Proč se nepoužívá na světě jenom jeden jazyk?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Protože se ještě nestihl sjednotit. Ale nedělám si iluze o tom, že za několik tisíc let, už jen jeden jazyk bude :)


Avatar uživatele
Bronzový

Různost jazyků vznikala tak, že se lidská populace dělila na skupiny, které se rozcházely a ztrácely vzájemný kontakt. Jazyk každé takové skupiny se pak vyvíjel odlišně.

Při styku různojazyčných skupin mohlo dojít jednak k jazykové asimilaci jedné skupiny druhou - jako například slované po příchodu na naše území pravděpodobně asimilovali starší keltské obyvatelstvo - , nebo k míšení obou jazyků a vzniku nového - například románské jazyky nebo angličtina v Evropě nebo "kreolské" jazyky v karibské oblasti.

V posledních desetiletích dochází hlavně k zániku menšinových jazyků. Jsou pohlceny jazyky úředními (Francie, Indonésie, USA [mnozí potomci původního indiánského obyvatelstva hovoří pouze anglicky]) nebo se sjednocují z různých nářečí v rámci národních sjednocení (Němčina).

Jazyk silně ovlivňuje způsob myšlení, protože různé jazyky disponují jinými lexikálními a gramatickými možnostmi. Zánik každého jazyka znamená kulturní ochuzení lidstva jako celku. Narůstající globální komunikace možná jednou způsobí, že všichni lidé budou mluvit pouze jedním jazykem a tedy i myslet stejným nebo téměř stejným způsobem. Taková unifikace není žádoucí, neboť snižuje možnost pohlížet na svět více způsoby.

Ideální by bylo, aby si každé etnikum uchovalo vlastní jazyk a aby existoval jeden mezinárodní jazyk. V evropském středověku takto sloužila latina. Dnes má, v globálním měřítku, k takové pozici nejblíže angličtina. Ale co bude v budoucnosti je těžko odhadovat. Antická řečtina byla takovým mezinárodním jazykem východního středomoří po cirka tisíc let - a zanikla. I latina v evropském novověku ztratila svou pozici. Kdo ví, co se na Zemi semele a zda nebude angličtina převálcována jiným jazykem?


Avatar uživatele
Pokročilý

Kvuli vlastencum...


Dokazes si predstavit ty demonstrace Oi!ek kdyz by misto cestiny byla napr. nemcina ?


Avatar uživatele
Zlatý

A tobe by se to libilo ? No me teda ne ..ale z5 k veci ono by bylo ..velice tezke pouzivat jiny a jediny jazyk ...uz jen kvuli tomu ze kazdy narod ma i jine mysleni ....


Avatar uživatele
Registrovaný

Protože spousta lidí česky neumí.


Avatar uživatele
Zlatý

A který by to měl být ? Kdysi lidé žili ve větších vzdálenostech od sebe a proto různé kmeny, osady mluvily jinými jazyky. A který národ by se chtěl vzdát svého jazyka a mluvit jiným ? :-)))


Avatar uživatele
Pokročilý

Pokud tě toto téma opravdu zajímá, doporučuji si zjistit nějaké informace o Esperantu. Jde o smyšlený jazyk, který byl sestaven na konci 19. století a měl sloužit jako univerzální jazyk. Pro začátek doporučuji http://cs.wikipedia.org/…


Avatar uživatele
Stříbrný

Každý člověk jinak myslí. Tím chci říci, že když bude nějaký děj nebo obraz popisovat Čech nebo Angličan, a kdokoliv jiný, tak každý danou věc popíše jinak. A který způsob je ten nejlepší je těžké říci. Není jedno náboženství, není ani jednotká strava, stejná gesta chápou různé národy různě. Univerzální je hudba a matematika.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2598
Zlatý Drap 1749
Zlatý quentos 1269
Zlatý ivzez 757
Zlatý mosoj 660
Zlatý gecco 618
Zlatý led 583
Zlatý hanulka11 566
Zlatý marci1 542
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.