Avatar uživatele
bolak

Proč se nedá elektrický plot zkratovat, stejně jako jakýkoliv jiný obvod?

A kolik má takový elektrický plot, jaký mají třeba ve věznicích USA, ampérů a voltů? Chápu že jednoho člověka to uškvaří, ale co kdyby se všichni vězni spojili rukama a vytvořili společně takový lidský megarezistor, nebylo by možné ho překonat?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: bolak

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? briketka10 před 2064 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Lamalam

Dá se zkratovat. Když na něj sáhneš, zkratuješ ho přes své tělo se zemí a dostaneš ránu.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

Vzhledem k tomu , že se jedná hlavně o napětí a velký proud je nežádoucí, je v obvodu zařazen již omezovací odpor vysoké hodnoty. Takže může dojít pouze k uzavření elektrického okruhu při malých hodnotách proudu. Odpor lidského těla je malý vůči zařazenému ochrannému odporu a protékající proud významně neovlivní. Vysokou hodnotu proudu, která je charakteristická pro zkrat, zde nedosáhneš.
Zkrat je taktéž jednou formou uzavření elektrického obvodu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
gecco

Proč by se nedal???

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Jistě že se dá zkratovat.
Otázka je co přesně si pod tím představuješ. Pokud si stoupneš na pekáč, pekáč připojíš na vedení a pak si na vedení sáhneš, měl bys být v pohodě.

Vysoké "zkratové" proudy nejsou pro "zkrat" nutné. Zkrat je jakékoli přímé vodivé (krátké) spojení dvou živých vodičů. U ohradníku obvykle vodič (ohradník) - zem.

Tělem ohradník nezkratuješ, tělo není až tak dobrý vodič. Takže pokud se jeden člověk klepe na ohradníku, druhý o metr vedle stále klidně může pecku dostat.

Nejsem si jist, zda amatérsky dokážeš ohradník zkratovat natolikk dobře (drátem z ohradníku do země) abys sám o metr dál nechytil ránu. Budeš mít právě problém s kvalitním připojením tvého drátu k zemi jakožto druhému pólu vedení.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
bolak

Jaké mají tedy elektrické ploty ve věznicích hodnoty proudů a napětí? Dalo by se spočítat, kolik chovanců by muselo při snaze přelézt plot vytvořit řetěz, aby nebyli při útěku ohroženi smrtelnou dávkou proudu?

před 2062 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
střevo

Dochy to si jako myslíš že dyž zatlučeš železnej kolík u el. tratě, upevníš na něj řetěz a ten pak hodíš nahoru na vedení že bys moch dostat ránu, dyž stojíš vedle ?

před 2066 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Jasně. Říká ti něco krokové napětí a rozdíl potenciálů ( ne potentátů)?

před 2064 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Teď nevím o co přesně Ti jde.
Pokud nevypadne jištění někde v napájecí stanici a ty budeš stát někde poblíž toho řetězu, můžeš schytat úraz "krokovým napětím".
Ale o tom jsem nepsal.
Spíš jsem to myslel tak, že pokud natáhneš drát z ohradníku na zem a na zemi ho přitlučeš stanovým kolíkem, pořád je šance že ohradník bude poměrně dost živej (záleží na kvalitě kolíku, typu a vlhkosti země v místě uzemnění)

před 2066 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek