Nick42364

Proč se nám kazí oči?

Zdravím je nějaký relevantní a normální důvod, proč oči jsou jeden z nejrychleji „opotřebených/poš­kozených“ orgánů v našem těle? Když samozřejmě neberu v potaz genetickou výbavu naprosto odlišnou u každého,kdy někdo může mít skvělé oči až do i třeba 65let a někdo 5–10 let nenošení brýlí a potřebuje brýle alespoň na dálku,do auta. Samozřejmě někdo tráví u PC, mobilu a TV tráví doma i v práci třeba 8–13h , někdo 2–4h denně .

Nejlepší odpověď
Roman71

Jedním z faktorů je životní styl (do jisté míry se dá ovlivnit). Druhý faktor, který už ovlivnit nelze, jsou zděděné indispozice (včetně nedokonalosti) po našich předcích. Velkou roli v tom hraje věkem slábnoucí regenerace buněk v těle, takže je potřeba s tím počítat. Nikdo z nás není dokonalý, aby se jeho tělo regenerovalo na 100%.

Další odpovědi
marci1

Příčiny zhoršení zraku mohou být různé – genetické faktory, oční i celková onemocnění (cukrovka, roztroušená skleróza), poškození zraku úrazem a nejčastěji přibývající věk. Ve vyšším věku totiž mnohem více hrozí riziko vzniku šedého a zeleného zákalu, makulární degenerace a jiných očních problémů, po 40. roku věku se zcela jistě nevyhnete presbyopii (vetchozrakosti). 🙂
https://www.ne­ovize.cz/jake-jsou-ocni-vady-a-onemocneni/kdy-zacnete-hur-videt/

da ny

Lidem se „kazí“ zuby nebo potraviny........ ;)))
Jak jste došel/a/lo k tak nesmyslnému závěru? Z čeho tak usuzujete?
Zrak „přirozeně slábne“ u mnoha lidí, v určitém věku. Projevuje se dalekozrakostí a potřebo brýlí jen na čtení.
Moje prababička čela v 90 letech bez brýlí. Rodiče ani prarodiče nebyli krátkozrací, jen v pozdějším věku četli s brýlemi. Já jsem začala nosit brýle na dálku, kolem 5. třídy. Nikdo v rodině neměl glaukom ani šedý zákal. Já mám glaukom. Po opakovaném zánětlivém onemocnění sítnice (jedno po několika letech i druhé oko), s trvalými následky, jsem musela zanechat původního povolání. 27 let jsem měla ID, pro následky onemocnění obou očí a zhoršování stavu (převážně 3. st. ID)
V mém případě jsem se o krátkozrakost vydatně „zasloužila“ sama, nevhodným chováním (čtení v posteli, v nevhodné poloze, při baterce atd.). Nedostatečnou „gymnastikou očí“ aj.
V dnešním „přetechnizovaném“ světě (obrazovky), trpí zrak mnohem více, ne dříve. Otázka korekce zraku dioptriemi, či chirurgickým zákrokem, je to nejmenší.

Jiné orgány, kosti a klouby, šlachy v lidském těle se opotřebovávají mnohem dříve, více, častěji, nenávratně. Působí závažnější zdravotní obtíže, v různém věku (dětství, mládí, střední věk, ve stáří (raném/pozdním). U každého jinak. Zásadní podíl na všem má psychosomatika. Nevhodná péče/chování, trochu genetika/zvyky v rodině a celkový zdravotní stav. Jedna „potvora“, se i přes úspěšnou léčbu ATB usadí kloubech/těle a v pro ni vhodném okamžiku, dokáže „odrovnat“ srdce, ledviny nebo oči ;D
Kdo „nechce slyšet/vidět“ (něco), i tomu se zhorší sluch či zrak (psychosomatika). Řád a pravidla v om nehledejte :)

paul1

I oči je nutné procvičovat – střídat pohled na blízký cíl a potom na pár vteřin na vzdálený. Ale je nutné snažit se oči zaostřit, dívat se upřeně. A také je dobré, např. při sledování televize na chvíli zavřít oči, aby si odpočinuly.