xiperio

Proč se na smaženou rybu (řízek) dává citron?

Je to, aby se lépe trávilo? Nebo na chuť? Abych pravdu řekl. mně řízek chutná bez citronu.

Nejlepší odpověď
annas

Mně citron nechutná ani na rybě ani na vepřovém řízku. Rybu pokapu citronem před pečením či smažením, pak už ne.

Ryba má určitý zápach, takže by citron měl pachuť zmírnit.Myslím si, že citron pomáhá i trávení.

„Řada z nás má zvyk pokapat si křupavý řízek citronem. Dříve tato praxe nebyla jen otázkou zlepšení chuti. Výrazná chuť citronové šťávy měla maskovat pachuť žluklého tuku a lehce zkaženého masa, což už dnes není zapotřebí“

https://regio­ny.rozhlas.cz/sprav­ny-rizek-musi-krasne-vonet-a-byt-z-kvalitniho-masa-7419713

Další odpovědi
Malvína

Je to o chuti. Mám ráda pokapaný řízek citronem. K rybě se citron velmi dobře hodí taktéž. Ať k obalené, nebo pečené, grilované…

elkon

Někomu to vyhovuje, trochu citron mění chuť.

da ny

Na smaženou (řízek) už spíše jen z estetických důvodů.
Má být pokapané/naložené hlavně rybí maso. Citronová šťáva tenké filety lososa
jakoby „uvaří“. Trojobal pokapaný citronem, tu chuť už nedožene.

paul1

Možná se mýlím, ale zdá se mi, že pokapání citronem má za úlohy jakési desinfekce při případném výskytu plísní a také jako deodorant.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

xiperio

No ale když je ryba na česneku nebo řízek, tak nevím. jak to jde dohromady.

Dochy

česnek a citron – souhlas, to zní divně. Ale klasicky se řízek dělá bez česneku (I když občas žena udělá česnekové a jsou také super)