Avatar uživatele
xiperio

Proč se na smaženou rybu (řízek) dává citron?

Je to, aby se lépe trávilo? Nebo na chuť? Abych pravdu řekl. mně řízek chutná bez citronu.

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, Ametyst před 1071 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Mně citron nechutná ani na rybě ani na vepřovém řízku. Rybu pokapu citronem před pečením či smažením, pak už ne.

Ryba má určitý zápach, takže by citron měl pachuť zmírnit.Myslím si, že citron pomáhá i trávení.

„Řada z nás má zvyk pokapat si křupavý řízek citronem. Dříve tato praxe nebyla jen otázkou zlepšení chuti. Výrazná chuť citronové šťávy měla maskovat pachuť žluklého tuku a lehce zkaženého masa, což už dnes není zapotřebí“

https://regio­ny.rozhlas.cz/sprav­ny-rizek-musi-krasne-vonet-a-byt-z-kvalitniho-masa-7419713

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Malvína

Je to o chuti. Mám ráda pokapaný řízek citronem. K rybě se citron velmi dobře hodí taktéž. Ať k obalené, nebo pečené, grilované…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
elkon

Někomu to vyhovuje, trochu citron mění chuť.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

Na smaženou (řízek) už spíše jen z estetických důvodů.
Má být pokapané/naložené hlavně rybí maso. Citronová šťáva tenké filety lososa
jakoby „uvaří“. Trojobal pokapaný citronem, tu chuť už nedožene.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
paul1

Možná se mýlím, ale zdá se mi, že pokapání citronem má za úlohy jakési desinfekce při případném výskytu plísní a také jako deodorant.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
xiperio

No ale když je ryba na česneku nebo řízek, tak nevím. jak to jde dohromady.

před 1070 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

česnek a citron – souhlas, to zní divně. Ale klasicky se řízek dělá bez česneku (I když občas žena udělá česnekové a jsou také super)

před 1070 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek