bolak

Proč se klokan vyvinul tak, že skáče?

Myslím z hlediska evoluce, proč nechodí jako ostatní čtyřnozí zvířata, nebo proč všechna čtyřnohá zvířata neskáčou jako klokan?

At si ho prohlížím jak si ho prohlížím, dvě nohy jako králík, druhý dvě jako T-Rex, hlava jako osel a zadek jako potkan.. nerozumím tomu.

Nejlepší odpověď
annas

Je jen málo zvířat, která chodí po dvou nohách. Jeho cesta začala před 25 miliony let

Předkové dnešních klokanů byli mnohem menší, než jsou jejich obří potomci, a žili na stromech. Skákali z větve na větev při hledání ovoce, či listí.

Když se teplota Země zvyšovala, z tropických lesů Austrálie se nakonec staly obrovské otevřené pastviny.

Takže místo skákání na stromech začali skákat na zemi, museli si hledat potravu, proto i jejich rychlost. Kllokan může dosáhnout rychlosti 55 kilometrů (35 mil) za hodinu.

Zjistilo se, že skoky se zdají být energeticky účinnější než běh nebo cval. Čím rychleji klokan skáče, tím méně využije energie, kterou používají jiní pro stejné vzdálenosti. Je to podobné principu odrážení míčků.

Jejich vzpřímený postoj také pomáhá chránit ve vaku mláďata, když je matka v pohybu. Existují také důkazy o původu delších nohou než „rukou“. Je to kvůli tomu, aby snáze piomáhali novorozeněti vylézt z vaku, a tak to zůstalo

https://www.a­nimalanswers.co­.uk/animals/why-did-kangaroos-evolve-to-jump/

http://christi­ananswers.net/q-aig/aig-kangaroos.html

Další odpovědi
led

Každý živočích , nielen zviera, sa vyvíja podľa prostredia v ktorom žije.
Klokan žije ako bezdomovec bez pevnej poštovej adresy, preto si celý svoj majetok aj s deťmi nosí so sebou. Je bez stáleho bydliska v širšom priestore, prevažne rovinatom, preto potrebuje vidieť ďaleko od seba pri hľadaní potravy, pri nebezpečí sa rýchlo pohybovať a prekonávať prekážky (skoky), chvost mu slúži nielen ako stabilizátor, ale i ako zbraň na sebeobranu.
Príroda je všestranný umelec, ktorý sa zameriava hlavne na funkčnosť objektu a krása a ladnosť tvarov je pre ňu druhoradá. Je to taký „priemyselný designer“, ktorý využíva to najlepšie zo svojich štúdií a pospája to v jeden celok.
Len človek hľadí, kto ako vyzerá, ale aký to má všetko zmysel, ako to na vás ako diváka pôsobí, je Veľkému tvorcovi prírody šuma-fuk jedno…

Kepler

Popsal jsi to docela výstižně. Třeba ty klokany štípaly vačice tak často do té jejich prdelky a tak otravně, že se raději naučili raději skákat. Sám Darwin by tomu nerozuměl, evoluce je divná. Jak to, že jsem odkázaný na plíce, neumím létat a neumím dýchat po vodou? Stvořitel byl břídil a amatér!

hapiky

Za to můžou klokanice. Samé „Skoč pro trávu, skoč pro listí“ apod…

Šidlo

niekedy urobí evolúcia krok späť, aby zvieratko prežilo

austrália je horúce peklo plné jedovatých hadov a pavúkov

survival of the fittest neznamená, že prežije najsilnejší......to by ešte boli dinosaury/mamu­ty.....prežije ten, ktorý sa prispôsobí prostrediu lepšie než ostatní

marci1

Proč klokani skáčou? Při vysoké rychlosti je klokaní hopsání značně energeticky úspornější než běhání. Jejich průměrná rychlost se pohybuje okolo 30 km/h po dlouhou dobu. Tato schopnost je klíčová v neplodné oblasti australského vnitrozemí, kde zvířata obyčejně musejí překonat dlouhé vzdálenosti při hledání potravy nebo vody. Morfologie klokana se vyvíjela k maximálnímu zvýšení efektivity, silné a pružné šlachy ukládají a uvolňují energii. Když klokan skáče, pohyby dopředu a dozadu pumpují vzduch do plic a opět ven, čímž šetří energii.
http://www.ikok­tejl.cz/uz-vis-proc/proc-klokani-skacou/ 🙂
Klokan má v dolních končetinách pružné šlachy, které fungují jako pružiny. Při dopadu se pružiny stlačí a při jejich opětovném rozepnutí pomohou klokanovi k dalšímu výskoku.