CTTON

Proč se ještě prodává aspartam?

Je to údajně velmi škodlivé sladidlo, co není škodlivé že, ale toto je škodlivé opravdu hodně. Zažil sem si to sám když sem si jednou koupil dietní limonádu bolelo mě velmi břicho, podle mě by se to mělo zakázat, proč to politici nezakážou, když to navíc způosobuje rakovinu, a to jsou obrovské výdaje na zdravotnictví. Sice je spousta testů že to není škodlivé ale když se podívam na internet tak se dá najít spousty příběhů o předčasné smrti kvůli tomtou jedu.

Nejlepší odpověď
annas

Proč? Na tento dotaz by vám odpověděli, ti, kdo ho schválili.

"Povolení a schválení užívání aspatamu

Řada regulačních agentur a organizací zabývajících se zdravím hodnotila aspartam relativně příznivě. Získal například schválení od následujících organizací:

US Food and Drug Administration (FDA)
Organizace OSN pro výživu a zemědělství
Světová zdravotnická organizace (World Health Organization)
Americká kardiologická asociace
Americká dietetická asociace

Podle dostupných údajů je aspartam přibližně 200krát sladší než cukr. Proto je zapotřebí jen velmi malého množství, aby potraviny a nápoje s aspartamem měly sladkou chuť. Přípustný doporučený denní příjem dle FDA a EFSA:

FDA: 50 miligramů na kilogram tělesné hmotnosti
EFSA: 40 miligramů na kilogram tělesné hmotnosti

Kupříkladu Coca-Cola light obsahuje 390 mg aspartamu/1000 ml nápoje.

Pokračuje výzkum zaměřený na potvrzení nebo vyvrácení spojení mezi těmito onemocněními a aspartamem, ale v současné době stále existují nekonzistentní výsledky studií. Některé výzkumy svědčí o zvýšeném riziku, symptomech nebo zrychlení onemocnění, zatímco jiné nezaznamenají žádné negativní výsledky příjmu aspartamu."

více v odkazu
https://www.re­habilitace.in­fo/zdravotni/as­partam-a-zdravi-muze-nam-nejak-ublizit/

Další odpovědi
Kepler

Zřejmě jde o bezpečné sladidlo. Jeho dopady na zdraví jsou předmětem sporů a spekulací. Různé zájmové skupiny šíří tendenční zprávy o výzkumu i vyložené lži.
Je povolen v 90ti zemích světa, vč. ČR. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Aspartam

Edison

To by ses mohl stejně ptát, proč je povolený cukr.

CTTON

kepler –90 je dost málo.. z 300

Kepler

Států je něco přes 200. Takové státy jako Východní Timor, nebo Čad se o takové prkotiny nestarají. Nenašel jsem, že by v některém státě byl aspartam zakázaný. Samozřejmě – škodlivý účinek nebyl dosud bezpečně prokázaný, spíše naopak. Seznam zakázaných sladidel najdeš v mém odkazu.

Kepler

Pardon, zde: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/N%C3%A1hrad­n%C3%AD_sladi­dlo