Sonykjuf

Proč se generálovi lidově říká jenerál?

Existuje nějaké lingvistické/e­tymologické vysvětlení?

Nejlepší odpověď
annas

Je třeba jít do historie a uvědomit si, jak se vyvíjel český jazyk, nejen v hláskosloví, tvarosloví atd.. Tomu samozřejmě odpovídal i pravopis.

Generál – jenerál.

Souvisí to s hláskovým vývojem a pravopisem. Jen stručně.

V praslovanštině existovala hláska g, která se také tak psala. Ale znamenala I další hlásky a písmena.

Ve staročeštině přibývalo slov, často docházelo ke snížení srozumitelnosti. Vývoj nebyl jednotný, rozdíly vznikaly v jednotlivých oblastech a objevily se v nářečích.
.
Proto g prodělalo změny, v češtině tato hláska působila nějak cize
.
Během vývoje se g změnilo v k, j, t, d, ď, které se zapisovaly jako g.

Např. – cikán – cigán, , hora – gora atd.

Takže z generála se stal jenerál, Genova byla Jenofa.

Jak jsem napsala, hláskové změny neproběhly ve všech nářečích, takže se objevují rozdíly.

Jenerál vznikl v jihočeském nářečí. Odtud se rozšířil dál. Ne všechny tvary jsou ve spisovné češtině.

Písmeno g i hláska zůstaly zpravidla ve slovech cizího původu – striga, nebo se změnila v – gans = husa. Nebo g zaniklo – Agnežka – Anežka.
Stejně spisovně generál, nářečně zřejmě chybně čtené jako jenerál.

Podle Vývoje českého jazyka a dialektologie, Kolektiv autorů

Ještě doplním etymologii slova generál z Rejzkova Etymologického slovniíku

generál, generálský, generalita. z latinského . generālis ‘všeobecný’, doslova ‘patřící všem druhům’. Ve vojenské oblast inejprve ve francouzštině. jako přídavné jméno . (capitain général, 14. st.), pak přes němčinu do češtiny.

Další odpovědi
cochee

Já jsem to nikdy lidově říct neslyšel, jediné, kde jsem se s tím setkal, byly pohádky s Rumcajsem (a možná že i ve švejkovi se to vyskytuje), myslím, že jde kromě lidového také o zastaralý tvar. Nevím, kde na to Čtvrtek přišel, myslel jsem, že je to z francouzštiny, ale ve fr. se to píše taky s G na začátku, tak jedině že nějakým starším fr. pravopisem. Ve franštině se někdy J vyslovuje jako ž (tedy: ženeral) a obdobně se v angličtině vyslovuje G jako dž (dženerl), takže možná že takovou nějakou oklikou.

orestez

Obecně lidově ne. Spíš ve starých vojenských písních z moravského Slovácka z dob Napoleona. V novějších textech lid. písní se už jenerál nepoužívá. Je zde to vysvětlení cochee, kdy se na jižním území Moravy nacházela francouzská vojska.

Sonykjuf

Především Annas, díky. To moravské Slovácko se mi moc nezdálo, protože hláska g je v moravských dialektech běžná, kdežto v českých se podle mě vyskytuje jen málo. Proto určitě víc věřím těm jižním Čechám. Jenom si nejsem jistý tím vysvětlením Genova → Jenofa, protože slovo generál ve staročeštině určitě neexistovalo, takže podle mě u něj nemohla proběhnout taková hlásková změna, spíš bylo přejato (asi tedy) z němčiny a zjevně v některých dialektech bylo přejato špatně. Ještě jsem se dočetl, že ve starém spřežkovém pravopise se /j/ zapisovalo jako <g>, tzn. že by to slovo nějaký staromilec špatně přečetl a takto se to rozšířilo i mezi lidové vrstvy? 🙂
Každopádně díky! 🙂

annas

Možnosti jsou růuné. To jsem napsala, že j se zapisovala jako g, stejně i další písmena. Latina, tedy latinka, měla málo písmen pro češtinu.

Od 16. století g pak už jako j. Takže to tomu jenerálovi odpovídá. Zřejmě to bude i s tím ženským jménem.

Jenoféfa se zkrátila na Jenofa. Slovo pochází z němčiny, k nám se dostalo jako Genoféfa, protože písmeno J neexistovala.

Stejně tak generál. Dívala jsem se do franc. etymologie – slovo generál se objevilo v r. 1508.

Proto známe cikána i cigána, generála i jenerála, trakař i tragař atd. Někdo četl postaru, to se dostalo dál a eznaiklo.

annas

Uvědomila jsem si, že u slov záleží na tom, kdy byla zachycena jako spisovná. Generál trochu v jiné podobě se podle českých zdrojů objevil dřív. Je pravda, že se názory etymologů někdy liší.