Avatar uživatele
Sonykjuf

Proč se generálovi lidově říká jenerál?

Existuje nějaké lingvistické/e­tymologické vysvětlení?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 2428 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Je třeba jít do historie a uvědomit si, jak se vyvíjel český jazyk, nejen v hláskosloví, tvarosloví atd.. Tomu samozřejmě odpovídal i pravopis.

Generál – jenerál.

Souvisí to s hláskovým vývojem a pravopisem. Jen stručně.

V praslovanštině existovala hláska g, která se také tak psala. Ale znamenala I další hlásky a písmena.

Ve staročeštině přibývalo slov, často docházelo ke snížení srozumitelnosti. Vývoj nebyl jednotný, rozdíly vznikaly v jednotlivých oblastech a objevily se v nářečích.
.
Proto g prodělalo změny, v češtině tato hláska působila nějak cize
.
Během vývoje se g změnilo v k, j, t, d, ď, které se zapisovaly jako g.

Např. – cikán – cigán, , hora – gora atd.

Takže z generála se stal jenerál, Genova byla Jenofa.

Jak jsem napsala, hláskové změny neproběhly ve všech nářečích, takže se objevují rozdíly.

Jenerál vznikl v jihočeském nářečí. Odtud se rozšířil dál. Ne všechny tvary jsou ve spisovné češtině.

Písmeno g i hláska zůstaly zpravidla ve slovech cizího původu – striga, nebo se změnila v – gans = husa. Nebo g zaniklo – Agnežka – Anežka.
Stejně spisovně generál, nářečně zřejmě chybně čtené jako jenerál.

Podle Vývoje českého jazyka a dialektologie, Kolektiv autorů

Ještě doplním etymologii slova generál z Rejzkova Etymologického slovniíku

generál, generálský, generalita. z latinského . generālis ‘všeobecný’, doslova ‘patřící všem druhům’. Ve vojenské oblast inejprve ve francouzštině. jako přídavné jméno . (capitain général, 14. st.), pak přes němčinu do češtiny.

Upravil/a: annas

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra, quentos Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
cochee

Já jsem to nikdy lidově říct neslyšel, jediné, kde jsem se s tím setkal, byly pohádky s Rumcajsem (a možná že i ve švejkovi se to vyskytuje), myslím, že jde kromě lidového také o zastaralý tvar. Nevím, kde na to Čtvrtek přišel, myslel jsem, že je to z francouzštiny, ale ve fr. se to píše taky s G na začátku, tak jedině že nějakým starším fr. pravopisem. Ve franštině se někdy J vyslovuje jako ž (tedy: ženeral) a obdobně se v angličtině vyslovuje G jako dž (dženerl), takže možná že takovou nějakou oklikou.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
orestez

Obecně lidově ne. Spíš ve starých vojenských písních z moravského Slovácka z dob Napoleona. V novějších textech lid. písní se už jenerál nepoužívá. Je zde to vysvětlení cochee, kdy se na jižním území Moravy nacházela francouzská vojska.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Sonykjuf

Především Annas, díky. To moravské Slovácko se mi moc nezdálo, protože hláska g je v moravských dialektech běžná, kdežto v českých se podle mě vyskytuje jen málo. Proto určitě víc věřím těm jižním Čechám. Jenom si nejsem jistý tím vysvětlením Genova → Jenofa, protože slovo generál ve staročeštině určitě neexistovalo, takže podle mě u něj nemohla proběhnout taková hlásková změna, spíš bylo přejato (asi tedy) z němčiny a zjevně v některých dialektech bylo přejato špatně. Ještě jsem se dočetl, že ve starém spřežkovém pravopise se /j/ zapisovalo jako <g>, tzn. že by to slovo nějaký staromilec špatně přečetl a takto se to rozšířilo i mezi lidové vrstvy? 🙂
Každopádně díky! 🙂

před 2428 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Možnosti jsou růuné. To jsem napsala, že j se zapisovala jako g, stejně i další písmena. Latina, tedy latinka, měla málo písmen pro češtinu.

Od 16. století g pak už jako j. Takže to tomu jenerálovi odpovídá. Zřejmě to bude i s tím ženským jménem.

Jenoféfa se zkrátila na Jenofa. Slovo pochází z němčiny, k nám se dostalo jako Genoféfa, protože písmeno J neexistovala.

Stejně tak generál. Dívala jsem se do franc. etymologie – slovo generál se objevilo v r. 1508.

Proto známe cikána i cigána, generála i jenerála, trakař i tragař atd. Někdo četl postaru, to se dostalo dál a eznaiklo.

před 2427 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Uvědomila jsem si, že u slov záleží na tom, kdy byla zachycena jako spisovná. Generál trochu v jiné podobě se podle českých zdrojů objevil dřív. Je pravda, že se názory etymologů někdy liší.

před 2427 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek