HonzikPernik

Proč se dříve nemohlo jezdit Avií zpět nevytížený?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Nejen Avií, ale i jiným druhem nákladního automobilu. Tehdá byly tzv. vytěžovací střediska.
Vezl jsi třeba z Ostravy do Prahy plech a zpět nic. Jenže to by bylo škoda nafty, tak ses musel buď to udělal dispečer, který měl již sehnaný náklad z Prahy do Ostravy, nebo sám ses dostavil na vytěžovací středisko, kde tě poslali třeba do pivovaru a do Ostravy jsi vezl náklad piva.
Pokud se stalo, že neměli žádný náklad, tak se to ještě řešilo tak, že jsi pivo z Prahy vezl třeba jen do Šumperka a ze Šumperka palety do Ostravy.
Pokud nikde nic nebylo k odvozu, vystavili ti potvrzení, že nic nevezeš a měl jsi od policajtů pokoj a nejen od policajtů, ale i od vnitřní kontroly závodu a jiným složek.

Další odpovědi
cukrar

Ne jen Avii, ale s každým nákladním autem, vzdálenost nad 50 km, muselo být vytížené. Samozřejmě byli i vyjímky, třeba rozvozy zboží, jako Textil oděvy, Pramen a podobné firmy.
Bylo to z důvodů, že za komunistů nebylo skoro nic, co bylo třeba, taky nebyli auta, která odvezou zboží odtud, až tam. Třeby v sezoně museli vozidla Textilu vypomáhat mlékarně s rozvozem mléka, pivovarům s rozvozem piva atd. Strana nařídili a soudruzi je museli poslechnout.
Proto vytěžováci museli vytížit auta.