Gus_Fring

Proč se chemická olympiáda liší tolik od fyzikální a matematické?

Když jsem měl podruhé možnost se účastnit chemické olympiády a byla očekávána moje účast, tak jsem nakonec z toho vycouval.

Praktická část byla super, co si pamatuji, ale jsem nešikovný, takže jsem ji podělal.

A potom teoretická, ta mi vyšla poměrně dobře. Ale o to tady nejde. Jde mi o to, že v domácím kole bylo po žácích vyžadováno hledání informací v knihách (popř. na internetu). A to tvořili poměrně velkou část testu. V krajském kole to bylo obdobné, až na to, že jsme si informace nemohli vyhledat.

A k mojí otázce… Jaktože u matematické a fyzikální olympiády není potřeba hledat informace anebo si je pamatovat (pro další kola). Přijde mi to krásné. Snad vše (v matematické určitě, ve fyzikální asi také) se řeší jen za pomoci logiky nebo zapamatovaných vzorců.

Proč to takhle taky není u chemické olympiády?

Edit: Měl jsem na mysli to, že u chemie je potřeba hledání anebo pamatování si informací, zatímco u fyziky a matematiky ne. Tam si vystačí s logikou, popřípadě vzorci. Narozdíl od chemie si nemusí pamatovat rovnice, kde se co těží, anorganické šutra apod.
Proč to tak je?

Nejlepší odpověď
Kelt

A pochopení chemie závisí na tom, zda rozumíš matematice a fyzice. Spadne těleso z výšky a nabere určitou rychlost, podle vzorce, když se srazí dvě tělesa, tak se pod určitým úhlem odrazí, dvě různě teplá tělesa si předávají teplo a výsledek můžeme předpokládat a vypočítat. Vybral jsem jen část z fyziky. A vezmi si chemii, dvě látky spolu budou reagovat a může něco vznikat, nebo ne a ten výsledek závisí na mnoha faktorech, teplotě, povaze látek, čístotě látek, katalyzátoru a podobně. A také výsledek může být různý, reakce může proběhnout rychle, pomalu a podobně. Nevím, zda se ptáš na toto, nebo tě zajímá didaktické provedení a zaměření olympiády.
Všude platí buď Jak? nebo Proč? Jak mohu dosahovat dobrých výsledků? Akceptuješ základní principy a zjistíš co je podstatné. Nebo se zeptáš proč to tak funguje a budeš hledat. Ale to asi , nezlob se, ještě nepochopíš a nedoceníš tomto věku.