0mega13

Proč rouška chrání mé okolí a ne mě?

Můžete mi prosím vysvětlit to heslo „Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě“? Jestliže virus neprojde rouškou ven (chrání tebe), tak jak to, že projde dovnitř (říká se, že mě neochrání)? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Edison

Rouška… Jak která. Ale taková ta homo-domo hadr má za účel zabránit šíření KAPÉNEK, které jsou nejdůležitějším nositelem virů, do okolí při mluvení, chrchlání, prskání… od svého nositele. Problémem opačné cesty, tedy z okolí ke svému nositeli je ten, že když v okolí kapénky s virem jsou, ulpívají na vnějším povrchu roušky. Odtud už je velmi snadná cesto nosem, ústy a očima ke sliznicím a tudy dál do těla. Čili zásadní jso kapénky, kapénky a zase kapénky. Proto i ty rukavice, mytí rukou, dezinfekce povrchů…

Další odpovědi
Arne1

Protože to není respirátor. Virus projde ven nejjednodušeji navázaný v něčem co vydechuješ a to se na roušce zachytí.

Hufnágl

Pokud oba máte roušku, nevidím v tom problém.

elkon

Protože chrání proti roznášení případného viru. To znamená chrání okolní lidi, když je někdo nakažený a vydechuje do okolí.

Kelt

V přírodě platí pravidlo. Hlavní je zachování rodu, ztráty jednotlivců jsou povoleny. Pokud máš nemoc, tak ji nešiř dál. Nešiř zlo dál a musíš pro blaho ostatních i onemocnět, ale nedopusť, aby onemocněli ostatní. Ve válce byl někdo nasazen proti většímu nepříteli. Počítalo se, že padne, ale že zastaví nepřítele. No a ten, kdo ho pustil, byl zrádce. Jinak byl hrdina.

Tw!st

Když mluvíš tak se může stát že na někoho nechtěně prskneš. Pokud by si náhodou měl koronavirus (nemusíš o tom ani vědět) tak v případě takového prsknutí je větší šance že někoho nakazíš. Rouška má těmto prskancům zabránit. Jelikož nikdo neví kdo vlastně je a kdo není nakažený, je rozumné aby roušky v této situaci nosili mezi lidmi všichni.

Kepler

Roušky ochrání jen okolí vůči tvé případné kapénkové infekci, viry pronikají i vzduchem bez kapének. Aby vzájemná ochrana vzduchem byla lepší, bylo by nutné nosit respirátory třídy FFP3, které zachytí i viry. I tak zůstává nebezpečí infekce dotekem.

lindicka4478

A nebo nemusíte nosit po městě roušku. Lidé z www.uvex-safety.cz totiž vyvinuli řešení, kterému se odborně říká ochranný štít. Pravdou je, že nosit něco takového na těle vzbuzuje přinejmenším pochyby u plno lidí. Ale věřte mi.. jakmile na sebe nasadíte štít, budete se cítit podobně svobodně jako před rokem 2020.. A to nám říkali, že to je max na pár týdnů. Chjo.

mosoj

Tak je to o filtraci , tedy filtrační přepážce. Samozřejmě že kapénky nepronikají ani z venku k tobě. Problém je v tom, že vir se může vyskytovat ve vzduchu i bez kapének, kdežto z tvých úst jde vždy s kapénkami. Nicméně pokud budeš mít roušku z materiálu dostatečně hustého, který nedovolí průnik virů viz. rozměry koronaviru( netkanou nanotextilii na př.) měl by jsi být chráněný dostatečně. Problém je , že rouška netěsní na obličej dokonale a je pravděpodobný obtok vzduchu mimo filtrační látku!! Čím hustší filtrační přepážka,
tím větší odpor klade při dýchání a tím větší je pravděpodobnost dýchání kolem roušky!
Respirátor je tvarovaný na obličej a je lépe zatěsněný. Nejlépe těsní respirátor ve formě gumové polomasky s vyměnitelným filtrem.
Respirátor má většinou vdechový a výdechový ventil. Výdechový ventil je mimo filtr. Takže pokud by byl člověk který má nasazený takovýto respirátor infekční, a ty s ním budeš v kontaktu bez respirátoru tak tě nakazí. Proto je respirátor platný hlavně lékaři, který ošetřuje nemocného. Lékař se nenakazí a nemocnému je to jedno. Výdechový ventil se na respirátor umisťuje proto aby se nemlžily brýle!! Některé respirátory ho mají dokonce na svém boku, aby výdech šel stranou a ne na brýle. Jsou respirátory i bez výdechových ventilů, ale lidé kteří musí nosit brýle s tím moc neudělají!

Edison

Zde pozor na respirátory s ventilkem, z drtivé většiny výdechovým! Takový respirátor NECHRÁNÍ směr od svého nositele k okolí, ale obráceně! Jde o to, že ventilek je při výdech OTEVŘEN a tak mají kapénky i s virama praktikcky volnou cestu ven!!! Od lidí s takovým respikem se držím dál než na dva metry!!! Respirátor je prostředkem k ochraně svého nositele před viry a jinými breberami, které jsou silně v okolí! Jsou tedy vhodné pro pracovníky pracující v silně exponovaném prostředí! Pokud jde o běžné „civilní“ prostředí je mnohem účinnější ta hadrová rouška, aby prostředí bylo co nejméně exponováno kapénkami a breberami!

Proboha… už si to uvědomte a nešiřte mýty kolem respirátorů a roušek!!!