Janushka

Proč řeší trestní činy soud a ne přestupková komise, která řeší mj. přestupky? (nechce vysvětlení rozdílu mezi přestupke

Nejlepší odpověď
Drap

Tak to ukládá zákon

Další odpovědi
Pepa25

Nic proti přestupkovým komisím, ale soud je obsazen soudci, v právu vzdělanými specialisty a měl by být lepší garancí posouzení (závažnějšího) skutku …

Ájina_T

Jak píše Pepa – v přestupkové komisi může sedět jakýkoliv Franta od vedle – může dělat chyby, neznat dobře zákony, špatně si něco vykládat … proto může řešit jen málo závažná porušení zákonů. A trestat jen pokutami.

U soudu je vždycky minimálně jeden člověk s plným právnickým vzděláním a ještě několika zkouškami navíc (soudce) – u kterého se předpokládá, že těch chyb dělá méně, zná zákony velmi dobře a proto může rozhodovat věci závažné, případně napravovat chyby právě těch přestupkových komisí. A trestat může i jinými nástroji, například odnětím svobody.