FlAsh_7

Proč prý mizí střední třída? Co se s ní děje?

Nejlepší odpověď
schranka

Propadávají se do chudiny. ;) Ti chytřejší nebo šťastnější se přesunuli do kategorie bohatých, ale těch není moc.
Bohatí většinou bohatnou, přinejmenším na tom zůstávají stejně a nějak nestrádají. Chudina je chudina a chudší už o moc být nemůže. Krize vždycky nejvíc postihne ty uprostřed. Přesto bych netvrdil, že mizí. Jen se jejich situace a zázemí zhoršují.
Víc práce za míň peněz a větší životní náklady, obzvlášť ty, které jim udržovaly jistý životní standard, trochu luxusnější styl odpovídající jejich třídě nebo platové kategorii.

Další odpovědi
Ametyst

Chudne. Zůstanou tu jen bohatí a chudí, nic mezi tím. Střední třídu ničí regulace trhu, zdanění, různé komplikované povinnosti při podnikání. Když si jen vzpomenu na protikuřácká opatření, na covidové lockdowny, na přehnané ceny energií a nájmů, všechno bylo likvidační. Nemluvě o ztrátě zákazníků a klientů, kteří neutrácejí, ale šetří na základní životní potřeby, jídlo, energie.

Drap

Vidíš to kolem sebe, stačí se rozhlédnout. Z 1% střední třídy se stávají bohatí a z toho zbytku ti chudí.

da ny

Střední třída chudne, potápí (důvody viz Ametyst).
Střední třída se úží, zaniká (dík za to má pětikolka, v čele Fiala)

Střední třída? Politici chtějí pomoci skupině, kde se mzdy značně liší
25. května 2022
„Klasickými představiteli jsou učitelé či lékaři.“
„….tak se prodavačům, technikům, úředníkům či učitelům namlouvá, že spadají do střední třídy a že právě na nich vládě záleží. Stát je totiž potřebuje jako zdroj příjmů do státního rozpočtu.“
„a příslušníky střední třídy můžeme označit sociálního pracovníka, řemeslníka s odbornými dovednostmi či řadovou manažerku v bance.“
Atd. atp.
Zdroj: https://www.id­nes.cz/ekonomi­ka/domaci/stred­ni-trida-pomoc-samozivitele-inflace-mzdy.A220524_162­119_ekonomika_ven

zjentek

Další z příčin, na něž ostatní neupozornili: Dobří stratégové se schopností správně analyzovat nadcházející události již z pouhé rétoriky čelních představitelů (za všechny Fiala), mimo jiné mizí v zahraničí, neboť si včas správně vyložili karty.

(Za tichého zákulisního zrodu administrace dezinformace se národní hrdost kradmo stává pojmem zapovězeným, nikdo se nehodlá dožít postihu na př. za veřejnou produkci státní hymny.)

Emefej

Asi se transformuje do jiných tříd.

Filip84

Abychom se vůbec mohli bavit o tom, jestli „mizí střední třída“, a o tom proč ani nemluvě, musíme si definovat, co to střední třída je, protože to není tak snadné, ani tak jednoznačné, jak se laicky může jevit.

Existuje globální definice rodiny střední třídy, totiž rodiny, jejíž roční příjem je $100,000.00 a vyšší, tj. cca Kč 2,200,000.00 hru­bého ročně. To není zase až taková pálka, je to v hrubém a počítá se s dvojím příjmem (nebo i trojím – poměřuje se to na rodinu, a pokud už dítě pracuje, spadá to do toho). To je, cca, Kč 183,000.00 hrubého měsíčně, může to být něco mezi Kč 130,000.00 – Kč 150,000.00 čistého. Záleží, jestli těch sto osmdesát litrů donese jeden člověk (chlap), nebo tři lidé. Jestli mají děti, jak staré, kolik, když se tedy bavíme u nás.

Na čtyřčlennou rodinu to není až taková pálka, vychází to cca 30t na osobu. V tom je všecko: aby si ta rodina mohla dovolit vlastní bydlení, pořádné auto, nějakou tu dovolenou každý rok atp.

Samozřejmě, je to globální, sociologicky definovaná, hranice, v takové Albánii nebo Etiopii rozhodně rodina s příjmem $100,000.00 nebude patřit do střední třídy, bude hodně nahoře, a zase třeba ve Švýcarském spříseženectví do střední třídy ani nedosáhne.

Ale u nás dosáhne, a z velké části už máme globální ceny (třeba bydlení), takže to docela i sedí.

Je to odhad starší a globální. Chceš-li odhad místní a aktuální, tak si musíš definovat standard, který je tak jako „standardní“ pro střední třídu. Takže, vlastní bydlení, vlastní auto, nějaká ta dovolená každý rok atp. Na to už nepotřebuješ mít nějakou definovanou částku příjmu, protože v Praze to bude jiné než v Krupce, a taky podle vkusu každého soudruha, protože dovolená může být v „Jugoslávii“, autobusem, a v bungalovu za Kč 800.00 na den a osobu, a taky může být jinde za Kč 8,000.00 na den a osobu. Vlastní auto může být ojetina za sto tisíc, ale taky nový bourák za million. A tak by šlo pokračovat.

Jednoduše, střední třídu definuje to, že bydlí ve vlastním bydlení (počítajíc v to i, třeba, městský byt se smlouvou na dobu neurčitou a regulovaným nájemným), má prostě zajištěný obvyklý standard (říkám, vlastní auto, kolo, placatý přístroj, nějaká ta dovolená atp.), jo, a ještě něco ušetří. Nebo alespoň ušetřit může.

No a to už máš širší definici: rodina bydlící v městském bytu, s nájemní smlouvou na dobu neurčitou a regulovaným nájemným, za Kč 55.00 / metr, má třeba nájem Kč 3,500.00, náklady na energie Kč 8,000, to máš za bydlení Kč 11,500.00 (na čtyři lidi, si to rozpočítej), a když vydělá chlap průměrnou mzdu (řekněme, Kč 35,000.00 čistého), a baba tak nějak normálně vydělá (Kč 25,000.00 čistého), tak aby s příjem Kč 60.00 a náklady na bydlení Kč 11,500.00 neměli obvyklý standard a neušetřili, tak by museli chlastat, fetovat nebo to házet do automatů. No, ale když budou mít, ti stejní lidé, sice vlastní barák, ale na hypotéku, která stojí měsíčně Kč 15,000.00 (a to je levná, že?), náklady na barák Kč 10,000.00 (a to je taky levné), tak mají náklady na bydlení více, než dvojnásobné, a i když vydělají čistého Kč 60,000.00 měsíčně, tak třeba když bydlí někde v Kundích Pyscích, prostě pozor u rokle, a za zatáčkou mrtvého muže doprava, takže musí mít dvě auta, protože jinak by se do práce prostě nedostali, a to pořádná auta, 4×4, protože než do Kundích Pysků pořádně rozhrnou cestu, tak by se nedostali ani do práce, ani k lékaři, a ani na nákup, teďka chlap pracuje 30 km daleko, baba 10 km daleko, třeba, tak si to spočítej, ti už střední třída nebudou, ti budou vycházet, ale tak tak. Budou ale střední třída výhledově, že až splatí tu hypotéku, tak potom.

No a když se, tedy, oprostíš od nějaké globální definice, předsudků atp., tak si dáš snadno jedna a jedna dohromady, ne?

Byla ta choroba, no a samozřejmě, že ta opatření nebyla ani systémová, ani užitečná. Na koho dopadla? Na ty nahoře? Jak? Ti si jezdí ve vlastním voze BMW, někdy i s chauffeurem. Na ty dole? Jo, samozřejmě, že ano, třeba na rodiče samoživitele, to už je taková „klasika“. No, tak se udělaly na maminky sbírky a pomohla potravinová banka, atp. Ne, že by to bylo hodně, ale tak to prostě bylo. No ale koho to postihlo nejvíc?

No, ano, drobné živnostníky, hospodské, majitelé různých obchodů atp. Potom zaměstnance, zejména kancelářské krysy, baby z banky, atp. Protože majitelé hospod a obchodů „museli“ zavřít a brát od státu subvence. Jo, někdo na tom i zbohatl, ovšem většině to tak tak pokrylo náklady na zaměstnance, kterým museli platit procenta, že jsou doma. Takže žili z úspor, zálohy na energie za zavřenou hospodu, nebo obchod, platili z úspor.

Spousta lidí má rozpočet napresovaný tak tak, no a najednou byli doma na nějakých procentech, a je jedno, jestli proto, protože byli v karanténě, nebo proto, protože stát nařídil zavřít hospodu.

O to by, samo o sobě, nešlo. Hysterie kolem té choroby skončila, obchody se otevřely, to samé hospody, a on se nějaký boom moc nekonal. A do toho přišla drahota skrze hysterickou reakci na Ukrajinu. A není moc kde brát.

zjentek

Mizí na Východě. Ne v Rusku, ale jinde. V zemích, na které si Západ jen tak nevyskočí, jako na nějaké Rusko. Venkoncem měl správný analytik o nadcházející moci Indie, Číny a přilehlých jasno někdy před 15 lety, co zažívá Evropa dnes je pouhé drobné kopání okolo. Holt, starý kontinent má již „odkolonizováno“, sinusoida vývoje nezadržitelně prostupuje prostorem a časem.

Pepa25

Ametyst: střední třída nejsou jen podnikatelé. Naopak si myslím, že tvoří jen její menší část.

schranka

Odhaduji, že je to téměř 1:1

Ametyst

Pepa25: I zaměstnance, střední management a nepodnikající ničí regulace trhu a komplikované předpisy. Vymlouvat se na Ukrajinu už neobstojí.