Syd

Proč při odstávce teplé vody teče z teplé trubky o něco teplejší voda než ze studené?

Při každoroční letní odstávce teplé vody v Praze místo aby z trubky s teplou vodou voda netekla vůbec nebo tekla stejně ledová, tak teče o trošku teplejší. Měřila jsem to a studená je asi 8–10 zatímco „teplá“ asi 13–15°C. „Teplou“ a studenou střídám, abych brala vždycky tu co v trubce stihla trochu zteplat, když už vyplýtvám obě odstátý strany, tak pouštím teplou, aby to ledovalo aspoň o tu trošku míň. Je možný, že do teplý ve skutečnosti pouštěj taky studenou, ale protože normální lidi při odstávce „teplou“ nepoužívaj, aby neplatili horkou, když teče ledová, tak se voda stihne víc ohřát v trubkách od okolí a pak na mě zbyde teplejší?

Odpovědi
led

V otázke ste napísali aj odpoveď na svoju otázku.
Vaša domnienka na záver otázky je správna. ide skutočne o pasívny „samoohrev“ vody, ktorý vzniká nielen vplyvom menšieho pohybu vody, ale aj potrebným natlakovaním v trubkách, aby bol dostatočný výtlak aj do vyšších poschodí.

elkon

Při odstávce teplé vody se většinou opravuje zdroj tepla takže voda normálně teče, jen není horká. Pokud by se pracovalo na rozvodu vody, voda nepoteče. Stačí trochu myslet.

Dochy

Podle mně bude teplejší, protže protéká další technologií, která emusí být úplně dobře zaizolovaná a příp tam zůstalo nějaké teplo z doby, kdy výměník či kotel nrmálně fungoval.
To že většina lidí „teplou“ v této době neodebírá je také fakt. Platili by podle vodoměru vlastně za teplo, které neodebrali. (takže zůstane více tepla pro Tebe 😉

zjentek

Jako když máš doma bojler a rozvod- z „teplého“ kohoutku bude valit vždy teplejší voda než ze studeného, kde tato přitéká rovnou z trubky někde venku v zemi.

A to tvým způsobem stáčenou vodu užíváte taky vnitřně, k pití a na vaření? A jinak doma všichni zdrávi? To já bych se hodně bál a vodu vnitřně bych stáčel jen studenou a tak, že bych nejprve zkusil prstem, jestli z trubky už teče opravdu studená! 🤷‍♂️

Syd

zjentek: Mít bojler, tak se nás netýká letní odstávka. :) Na pití a vaření jedině ledovou, kterou nechám patřičně odtýct, dokud neteče pořádně ledová. Když ji chci hned pít, tak si ji ohřeju v mikrovlnce. Jak to ale souvisí s odstávkou?