Syd

Proč platíme dvakrát sociální a zdravotní pojištění ze mzdy?

Kdo, kdy a proč zavedl, že kromě toho, že se z „hrubý“ mzdy bude srážet sociální a zdravotní pojištění, tak se ještě stanověj vyšší sazby, který se z toho už nebudou strhávat, ale budou zaplacený „navíc“, čímž se z hrubýho udělá „polohrubý“? Vždyť to nedává vůbec smysl. Jestli bylo potřeba navýšit pojistný, proč se prostě nezavedla vyšší sazba, která by se strhla ze skutečně hrubý (alias superhrubý) mzdy?

Doplnění:
Ani jeden z vás tří nepochopil mou otázku, tedy to formuluji jinak: Můžete mi vysvětlit, podle čeho definujete, že to druhý platí zaměstnavatel? Prosím, hlavně neříkejte, že tím, že se to nestrhává ze mzdy. :)

Nejlepší odpověď
Drap

Superhrubá mzda byla již zrušena. Platí každý z nás jedno zdravotní a jedno sociální pojištění, Část nám ho platí zaměstnavatel a část platíme samotní.

Další odpovědi
da ny

Jak jste k tomu dospěl?
Zdravotní a sociální pojištění, platí každý zaměstnanec1×, z jednoho zaměstnání, minimálně odpovídající aktuální minimální mzdy.

Zaměstnanci
Pokud jde o zaměstnance, zdravotní pojištění představuje celkem 13,5 % jejich vyměřovacího základu, přičemž jednu třetinu hradí sami zaměstnanci (4,5 %) a zbytek pak jejich zaměstnavatelé (9 %). Minimální vyměřovací základ se u zaměstnanců rovná minimální mzdě, která pro rok 2023 činí 17 300 Kč.
Sociální pojištění zaměstnanců činí celkem 31,5 % vyměřovacího základu, přičemž 6,5 % si platí sami a 24,8 % za ně odvádí jejich zaměstnavatel (2,1 % na nemocenské pojištění, 21,5 % na důchodové pojištění, 1,2 % na státní politiku zaměstnanosti).
https://www.me­sec.cz/danovy-portal/dan-z-prijmu/socialni-a-zdravotni-pojisteni/
2× platím, ale ze 2 příjmů (HPP, DPČ), i jako důchodce. Z částených úvazků.
Zaměstnavatelé také odvedou svůj díl, za mne..
Starobní důchod se mi na základě žádosti (ne automaticky) zvedne po odpracování, každých 360 dní v HPP. Nesmím mít jediný den DPN ani OČR. Částka je nepatrná.

550/1991 Sb. – o Všeobecné zdravotní pojišťovně České republiky, byla zřízena VZP ČR a v roce 1992 byl přijat zákon č. 592/1992 Sb. – o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění.

„Tři tisíce ročně bude stát zaměstnance nový odvod, dopadne i na nízkopříjmové lidi“
Opětovné zavedení nemocenského pojištění pro zaměstnance ve výši 0,6 % má do státní kasy přinést asi třináct miliard korun. Jde o jedno z opatření v rámci tzv. ozdravného balíčku.
https://echo2­4.cz/a/Hu6RC/­zpravy-domaci-novy-odvod-zamestnanci-nemocenske-pojisteni-konsolidacni-balicek

Snížení sazby nemocenského pojištění pro zaměstnance v roce 2009 bylo podle ministerstva financí nesystémovým krokem, který tehdy kritizovali i sociální partneři a vedlo k nerovnováze systému nemocenského pojištění. Sazba nemocenského pojištění placená zaměstnavateli se v roce 2019 snížila z 2,3 % vyměřovacího základu na 2,1 % jako kompenzace za zrušení karenční doby.

Ministerstvo financí uvádí za modelový příklad průměrnou hrubou mzdu za rok 2022, která dle ČSÚ činí 40 353 korun měsíčně. Dopady na čistý příjem nového odvodu na takového zaměstnance jsou 242 korun měsíčně (0,6 %). Takový člověk tedy ročně zaplatí 2904 korun, pro dvoučlennou domácnost s potenciálním průměrným příjmem jde o necelých 6 000.

Další informace si jistě snadno najdete sám..... 😉

orwell

Samozřejmě, že to, co platí za pracovníky zaměstnavatel, pochází z toho, co pro něj ti pracovníci vydělají. Z čeho jiného by je asi bral? Takže v důsledku všechno zaplatí pracovníci, nikdo jiný. A ještě musí vydělat mj. i na pana továrníka a jeho rodinu. Pokud se mu nebudeš vyplácet, tak tě vykopne. Ledaže bys na něj měl nějaké páky 🙂
A proč to tak je? Protože to takto bylo stanoveno zákonem. Podívej se třeba na daň z nemovitosti. Chceš si postavit dům. Koupíš si pozemek (prodejce zaplatí daň). Za svoje vydělané peníze (po zdanění). Pak budeš kupovat materiál. Za každou cihlu a pytel cementu zaplatíš další daň (DPH), … a nakonec budeš každý rok platit daň z nemovitosti. Superstručně a neúplně shrnuto.
Tak to prostě je a nic s tím neuděláš. Takové skryté několikanásobné zdanění je zdrojem příjmu pro stát, který nemá ručičky a nožičky, aby na sebe vydělal. Ledaže by prodával „sám sebe“. Přesněji řečeno to, co vlastní. Nerostné bohatství, pozemky,… A až jednou nebude co, pak zbývají už jen ti mouřenínci, které je třeba skřípnout a vyždímat z nich to poslední. Protože podle slov jednoho znalce se peníze musejí brát tam, kde jsou. To znamená u chudých. Ti jich sice mají málo, ale zato jich je hodně!

Rokio

Není to pravda.

Jedno sociální a zdravotní pojištění platíš ty a druhé zaměstnavatel.

Dochy

Možná se mýlím, ale toto snad už zaměstnavatel neplatí.
Měl jsem za to, že „hrubá“ mzda byla převedena na „superhrubou“ kdy se k hrubé přidali dřívejší povinné odvody zaměstnavatele, a pak se té superhrubé přestalo říkat superhrubá, ale už zase jen hrubá, s tím že zaměstnavatel už nic neplatí, jen odvádí to co povinně strhne z hrubého.

carlos john

Ahoj přátelé, chci vás jen doporučit dobré úvěrové společnosti, kde jsem dostal svou půjčku ve výši 270 000,00 EUR prostřednictvím jejich e-mailu, když jsem hledal půjčku, abych zaplatil své účty a šel dál v životě, pak mi přítel dal podrobnosti o této společnosti, které jsem kontaktováni prostřednictvím tohoto e-mailu: christharmonyloanfund@gmail.com

carlos john

Ahoj přátelé, chci vás jen doporučit dobré úvěrové společnosti, kde jsem dostal svou půjčku ve výši 270 000,00 EUR prostřednictvím jejich e-mailu, když jsem hledal půjčku, abych zaplatil své účty a šel dál v životě, pak mi přítel dal podrobnosti o této společnosti, které jsem kontaktováni prostřednictvím tohoto e-mailu: christharmonyloanfund@gmail.com

carlos john

Ahoj přátelé, chci vás jen doporučit dobré úvěrové společnosti, kde jsem dostal svou půjčku ve výši 270 000,00 EUR prostřednictvím jejich e-mailu, když jsem hledal půjčku, abych zaplatil své účty a šel dál v životě, pak mi přítel dal podrobnosti o této společnosti, které jsem kontaktováni prostřednictvím tohoto e-mailu: christharmonyloanfund@gmail.com

carlos john

Ahoj přátelé, chci vás jen doporučit dobré úvěrové společnosti, kde jsem dostal svou půjčku ve výši 270 000,00 EUR prostřednictvím jejich e-mailu, když jsem hledal půjčku, abych zaplatil své účty a šel dál v životě, pak mi přítel dal podrobnosti o této společnosti, které jsem kontaktováni prostřednictvím tohoto e-mailu: christharmonyloanfund@gmail.com

carlos john

Ahoj přátelé, chci vás jen doporučit dobré úvěrové společnosti, kde jsem dostal svou půjčku ve výši 270 000,00 EUR prostřednictvím jejich e-mailu, když jsem hledal půjčku, abych zaplatil své účty a šel dál v životě, pak mi přítel dal podrobnosti o této společnosti, které jsem kontaktováni prostřednictvím tohoto e-mailu: christharmonyloanfund@gmail.com

carlos john

Ahoj přátelé, chci vás jen doporučit dobré úvěrové společnosti, kde jsem dostal svou půjčku ve výši 270 000,00 EUR prostřednictvím jejich e-mailu, když jsem hledal půjčku, abych zaplatil své účty a šel dál v životě, pak mi přítel dal podrobnosti o této společnosti, které jsem kontaktováni prostřednictvím tohoto e-mailu: christharmonyloanfund@gmail.com

carlos john

Ahoj přátelé, chci vás jen doporučit dobré úvěrové společnosti, kde jsem dostal svou půjčku ve výši 270 000,00 EUR prostřednictvím jejich e-mailu, když jsem hledal půjčku, abych zaplatil své účty a šel dál v životě, pak mi přítel dal podrobnosti o této společnosti, které jsem kontaktováni prostřednictvím tohoto e-mailu: christharmonyloanfund@gmail.com

carlos john

Ahoj přátelé, chci vás jen doporučit dobré úvěrové společnosti, kde jsem dostal svou půjčku ve výši 270 000,00 EUR prostřednictvím jejich e-mailu, když jsem hledal půjčku, abych zaplatil své účty a šel dál v životě, pak mi přítel dal podrobnosti o této společnosti, které jsem kontaktováni prostřednictvím tohoto e-mailu: christharmonyloanfund@gmail.com

carlos john

Ahoj přátelé, chci vás jen doporučit dobré úvěrové společnosti, kde jsem dostal svou půjčku ve výši 270 000,00 EUR prostřednictvím jejich e-mailu, když jsem hledal půjčku, abych zaplatil své účty a šel dál v životě, pak mi přítel dal podrobnosti o této společnosti, které jsem kontaktováni prostřednictvím tohoto e-mailu: christharmonyloanfund@gmail.com

carlos john

Ahoj přátelé, chci vás jen doporučit dobré úvěrové společnosti, kde jsem dostal svou půjčku ve výši 270 000,00 EUR prostřednictvím jejich e-mailu, když jsem hledal půjčku, abych zaplatil své účty a šel dál v životě, pak mi přítel dal podrobnosti o této společnosti, které jsem kontaktováni prostřednictvím tohoto e-mailu: christharmonyloanfund@gmail.com

carlos john

Ahoj přátelé, chci vás jen doporučit dobré úvěrové společnosti, kde jsem dostal svou půjčku ve výši 270 000,00 EUR prostřednictvím jejich e-mailu, když jsem hledal půjčku, abych zaplatil své účty a šel dál v životě, pak mi přítel dal podrobnosti o této společnosti, které jsem kontaktováni prostřednictvím tohoto e-mailu: christharmonyloanfund@gmail.com

carlos john

Ahoj přátelé, chci vás jen doporučit dobré úvěrové společnosti, kde jsem dostal svou půjčku ve výši 270 000,00 EUR prostřednictvím jejich e-mailu, když jsem hledal půjčku, abych zaplatil své účty a šel dál v životě, pak mi přítel dal podrobnosti o této společnosti, které jsem kontaktováni prostřednictvím tohoto e-mailu: christharmonyloanfund@gmail.com

Syd

Dochy: Jo, mýlíš se. Ono tzv. „zrušení superhrubý mzdy“ někdy před rokem či dvěma bylo pouze zrušení toho, že se daň počítá nyní opět z polohrubý, nikoli ze superhrubý.

Syd

Rokio:
Tak mi prosím teda vysvětli, jakej je rozdíl v tom, který pojištění jsem zaplatila já a který firma, když oboje odvede firma z peněz, který má vyhrazený na mojí mzdu.