Rokio

Proč pachatelé drobných majetkových trestných činů dostávají tak vysoké tresty a obráceně?

V současné době platí, že čím menší částku ukradneš, tím větší jsi zloděj (poměrově).

Jestliže někdo ukradne mobil v hodnotě 7.000 Kč, tak za takovou „banalitu“ může skončit ve vězení, i když je to jen několik tisícovek.

Naproti tomu pachatelé velkých majetkových trestných činů sice dostanou větší trest, pokud jim je vina dokázana, ale poměrově mi to nesedí, když například nějaký hacker ukradne několik milionů a dostane pětiletý trest, zatímco drobný zloděj, který ukradne mobil, dostane jenom dva roky.

Nevíte, proč je právní tatkto právní systém u nás nastaven?

Nejlepší odpověď
Drap

Zákon mluví jasně. Žádný poměr s tím nemá nic společného. Nelze stanovit že za krádež 10 tisíc dostaneš tři měsíce a za každých 10 další tři. To by se ti velcí nedostali ven ani za několik životů. Pokud bys ti chtěl změnit, musíš kandidovat a prosadit to ve sněmovně.

Další odpovědi
ivzez

Rokio,

nemáš pravdu, překrucuješ a zjednodušuješ situaci.
Trestní zákoník je jasný → podívej se do něj.

A k té podle tebe „banalitě za 7.000 Kč“ → víš, že za
tu částku žijí někteří (nejen) důchodci celý měsíc?