Dochy

Proč očkovaní nemusí do karantény, když víme, že očkování není 100% ochranou před nákazou?

Moc jsem se nestaral o to, jak je to s karanténními opatřeními ohledně očkovaných/ne­očkovaných. Měl jsem zato, že rozumně. Ale teď mám pochybnosti s ohledem na článek o situaci se Star Dance, kde problémy s karanténou mají neočkované páry…

https://www.sez­namzpravy.cz/cla­nek/stardance-ockovani-je-dobrovolne-nikoho-nemuzeme-nutit-zni-z-ceske-televize-179006

Pokud chceme bojovat s infekcí a víme že očkování má účinnost výrazně nižší než 100%, pak mi to připadá hodně nelogické. Zvlášť v situaci, kdy na nás zjevně jde další vlna… Doprkýnka tak bojujeme s tou infekcí, nebo jediné, o co se snažíme, je dokopat „odpůrce“ na očkování?

(Aby bylo jasno, pokud si toho ještě někdo nevšiml na mých dalších příspěvcích: Jsem očkovaný, věřím prospěšnosti očkování, a dobrovolné očkování podporuju)

Nejlepší odpověď
Disraeli

Jistě, že to není stoprocentní ochrana. Navíc i očkovaný může být přenašečem, byť třeba nemá žádné (nebo slabé) příznaky (díky tomu očkování).
Osobně si myslím, že je to hlavní lákadlo pro nenaočkované (benefity naočkovaných, téměř žádná tolik nenáviděná omezení/opatření). Víc mě nenapadá. Cílem vlády je tedy naočkovat všechny a BUDE/BYLO BY pak jedno, kdo je pak možným přenašečem. Ale zapomínají, že dokud naočkováni někteří nejsou (a odmítají to), tak je to pro ně větší riziko. Jinak to taky asi není moc správné.

Další odpovědi
Ametyst

Profláklo by se, jak je vakcína neúčinná, až zbytečná, že se dokonce má kombinovat s chřipkovou, nebo nabízet třetí a další. Jak řekl jeden MUDr., vypadá to na nějaký starý armádní výprodej.

orwell

V textu pod otázkou „za bé“ je správně. Dokopat odpůrce k očkování!

aliendrone

Ty už stejně dobře víš vocogo, HODNĚ bych se divil, kdyby ne. Mluví z tebe jen pochopitelná frustrace nad idiocií lidí a zhovadilého systému. Jo, cítím to ÚPLNĚ STEJNĚ. :(

Poslechni moje doporučení. Vezmi boxerky a nějakého kámoše do tělocvičny a důkladně se provětrejte v ringu. V případě nemožnosti/kom­plikací alespoň pořádně zmasíruj boxovací pytel. Nebudu rozepisovat tu haldu důvodů PROČ, na to přijdeš sám, pokud budeš chtít. Fakticky mě NIC LEPŚÍHO za stávají situace nenapadá (ač jsem jinak nejskvělejší, nejkrásnější, nejúžasnější etc.). :( :(

(Aby bylo jasno, pokud si toho ještě někdo nevšiml na mých dalších příspěvcích: NEJSEM očkovaný (Covid jsem již prodělal – bezpříznakově), věřím v obecnou prospěšnost očkování RIZIKOVÝCH skupin (přičemž posouzení míry rizika vedlejších účinků a celkové vhodnosti zaočkování je individuální věcí každého z nás) a možnost DOBROVOLNÉHO očkování považuji za SPRÁVNOU VĚC, dle hesla: „Jak si kdo ustele, tak si i lehne!“)

da ny

„Pět párů si kvůli očkování v sobotu nezatančí“
https://www.te­rezia.eu/doplnky-stravy/?utm_sou­rce=seznam&ut­m_medium=cpc&ut­m_campaign=A-RMK:+Branding|Vsichni+(0–3)&utm_conten­t=2021_03_11_bran­ding_SEZNAM_Boh­dalova_2000×1400­px1.jpg&utm_ter­m=|

Pokud očkovaný onemocní/je pozitivní, do karantény musí. Ta je zkrácená ze 14 na 7 dní (což je z medicínského hlediska nedostatečné, tvrdí skuteční odborníci).
Problém je v tom, že očkovaní se testují jen zřídka (ani pro akutní či plánovanou hospitalizaci). Jsou nejčastějšími přenašeči viru).

„Takřka každý druhý pacient s covidem ve Fakultní nemocnici Brno je plně očkovaný. Podle lékařů stojí za překvapivým podílem očkovaných několik faktorů. Vakcíny i tak v drtivé většině brání nejvážnějším formám covidu.“
https://www.sez­namzpravy.cz/cla­nek/ockovani-presto-v-nemocnici-lekari-vysvetluji-co-ze-statistik-nevyctete-178988#dop_ab­_variant=0&dop_sou­rce_zone_name=zpra­vy.sznhp.box&dop_req­_id=t4c0oKoGa­Ic-202110272107&­dop_id=178988&sou­rce=hp&seq_no=1&ut­m_campaign=&ut­m_medium=z-boxiku&utm_sou­rce=www.seznam­.cz

Hlada

Logiku to má dvojí. Za prvé očkovaný přenáší virus v mnohem menší míře a za druhé je potřeba donutit odpůrce k očkování. Kdybychom byli všichni očkovaní, nemohli bychom tak snadno onemocnět a virus by neovlivňoval hospodářství. Virus nemůžeme zlikvidovat, ale můžeme být vůči němu imunní.

Dochy

da ny: Pokud je někdo nemocný/Covid pozitivní, nejde do karantény ale do izolace. Já vím, je to víceméně jen rozdíl v termínu, ale aby bylo jasné o čem mluvíme je dobře to rozlišovat.
Karanténa je pro ty u kterých se nákaza nijak neprokázala, ale potkali se s někým infekčním a je tu riziko, že mohli být nakažení a mohli by být nebezpečni dalším dříve než se nákaza projeví/prokáže
Izolace je pro ty, u kterých se nemoc prokázala, nebo podle příznaku onemocnění je důvodné podezření, že mají infekční nemoc.

Izolace je akutní opatření proti šíření nemoci od nemocného, karanténa je předběžné opatření proti možnému šíření nemoci od někoho, u koho je riziko, že by mohl být nakažen.

Já řeším problém s karanténou, nikoli s izolací. Do izolace by měl jít každý nemocný či Covid pozitivní. Doufám.

da ny

No, upřímně, je v tom pěkný binec :D
Máme v jedné ambulanci ve městě doktora, je plně očkovaný, jeho manželka též. Ona je pozitivní. To se zjistilo jen proto, že onemocněla (horečky, ulehla doma). Manžel/lékař nebyl ani testován „je přece očkovaný“. Chodí do zaměstnání (možná je veselým přenašečem…).
Výsledky ani PCR testů nejsou zcela spolehlivé, ale chyba je v tom, že se netestují i ti očkovaní. Zástupci pražského urgentu marně volají po tom, aby KAŽDÝ přijatý pacient byl testován.
Někteří tzv. odborníci už několikrát v TV médiích řekli, že očkovaní jsou rizikem pro neočkované (a proto se nechte také očkovat). Karanténa x izolace.
Novináři a moderátoři z toho pak udělají kočkopsa a máme tu hotový. Kocourkov.
Z mého pohledu, ať tomu říkají karanténa nebo izolace. Pozitivní nemusí být nemocný. Kdo je v kontaktu s nemocnou osobou, neměl by chodit do pracovního kolektivu (mezi lidi nebo pacienty). Jestli tonu budou říkat izolace nebo karanténa, mně je celkem jedno. Doba by měla být dostačující (14), bezpečná pro okolí.

Dochy

Jak říkám, jde „jen“ o terminus technikus. Obojí je o tom, aby člověk zůstal oddělen od ostatních. Jen o izolaci mluvíme v případě, kdy je prokazatelně hrozbou pro ostatní, o karanténě v situaci kdy by hrozbou být mohl. Z pohledu legislativy je tam rozdíl v tom kdo a v jaké situaci daný stupeň ochrany může či musí nařídit. A pak možná i trochu v podmínkách pro „postiženého“.

„chyba je v tom, že se netestují i ti očkovaní“ – ano. Dokážu pochopit že očkovaní nemusí podstoupit testy když chcou do restaurace apod. I když i to je trochu pochybné. Ale ten Tvůj příklad s lékařem je mimo mé chápání. to si snad nemohou dovolit ☹

da ny

Mimo mé chápání je to také.
Je to jako s výkladem práva, je odlišný, paragrafy klikaté a měření metrem různé/odlišné.
Je v tom prostě „binec“, chaos, zmatek, ignorace.
A ještě jednu perličku. Mladá kolegyně (32, neočkovaná, při přijetí testovaná) během krátké hospitalizace, pro přípravu na vyšetření i CT, „koupila“ v nemocnici (vedlejší okres) covid (objevil doktor při CT). Byla na pokoji s očkovanou, před hospitalizací netestovanou paní. Kdyby tam byla bez onoho zobrazovacího vyšetření, a byla bez příznaků, tak to „jen“ roznese dál. Třetí, očkovaná paní na pokoji testovaná v nemocnici nebyla. Nechala se otestovat sama, byla pozitivní. Já už některým krokům vůbec nerozumím.
Je to jiné, než když se člověk vydá do hospody…..
Amatérismus, nezodpovědnost, bez systematických preventivních a logických předpisů/postupů, šlendrián.

aliendrone

Disraeli>>> Nejsem moc moudrý z odpovědi – myslíš to jako ANO (bojujeme) nebo jako NE (chceme jen dokopat)?

Pepa25

Ametyst: je účinná, dokládají to čísla. Opakováním se lež pravdou nestane … vyzval jsem pod jiným příspěvkem uživatele dubraro, ať své tvrzení o neúčinnosti doloží. Nebudu vás napínat: nic nedoložil, poslal mi odkaz na čísla, která naopak dokládají pozitivní účinek vakcín …

da ny

Žádná čísla nic nedokazují..... , je to demokratura (K. Kryl). Někde v Evropě už to pochopili. Až to „dojde“ i do Rakouska, Německa apod. Dojde to i k nám… Skutečných odborníků je jen velmi málo.
„Věci nejsou vždy tím, čím se zdají být“ (Malý princ)

Doporučuji poslech např. https://www.y­outube.com/wat­ch?v=VYtBEnB1F6E
„Takřka každý druhý pacient s covidem ve Fakultní nemocnici Brno je plně očkovaný."
https://www.sez­namzpravy.cz/cla­nek/ockovani-presto-v-nemocnici-lekari-vysvetluji-co-ze-statistik-nevyctete-178988#dop_ab­_variant=0&dop_sou­rce_zone_name=zpra­vy.sznhp.box&dop_req­_id=t4c0oKoGa­Ic-202110272107&­dop_id=178988&sou­rce=hp&seq_no=1&ut­m_campaign=&ut­m_medium=z-boxiku&utm_sou­rce=www.seznam­.cz

aliendrone

Pepa25>>> Ano, vakcína JE v individuálních případech účinná, tedy… tvrdí se to a já tomu věřím. Může i zachránit život. Stejně tak ovšem NEMUSÍ a dokonce může způsobit akutně TĚŽKÉ a trvalé zdravotní následky VČETNĚ SMRTI (dlouhodobá rizika prozatím ani NEMŮŽEME znát – jaksi z principu se projeví až po LETECH). O procentech jednotlivých možností se hádat nebudu, nikdo z nás NEMÁ přístup k hodnověrným da­tům.

O to tu přeci ale NEJDE. Jde tu o „boj s Covidem“ a v tomto směru je účinnost vakcinace NANEJVÝŠ diskutabilní, jak nám dosavadní zkušenosti ukazují. Nebo si myslíš, že JE řešením doživotně běhat co půl roku nebo rok na další „zaručeně nejnejnej“ dávku vakcíny? Věřils, že vakcína je řešením, já NE! Věřils, že DRUHÁ vakcína je řešením, já NE! Teď věříš, že TŘETÍ dávka bude řešením, já NE.

KOLIK bude ještě potřeba vyhodit peněz (potažmo naočkovat sérií vakcín), abys pobral, že „něco je jinak“? ;) :)

Ametyst

Onemocnět coby očkovaný je fakt, který se nelíbí nikomu. Masmedia ho nezmiňují, pokud nemusí, a zaměřují se samosebou na neočkované jako zdroj všeho zla. Jak může někdo, kdo je zdravý, nakazit někoho, kdo je očkovaný?

Dochy

„Jak může někdo, kdo je zdravý, nakazit někoho, kdo je očkovaný?“ – zdá se, že jsem se zasekli a pořád dokola…