Avatar uživatele
dmatejek777

Proč není v Česku tak oblíbená automatická převodovka?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? zzzzz před 3676 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Nejde jen o Česko – v celé Evropě jen velmi pozvolna stoupá obliba automatů.
V podstatě vidím dva hlavní důvody

  • obyvatelé Evropy jsou konzervativnější, než třeba obyvatelé USA
  • evropské silnice nejsou s americkými (dlouhé a ´rovné´) srovnatelné, automatické převodovky v prvních desetiletích uměly nějak zrychlit (jedna, dvě) a pak celou cestu držet trojku, to by na evropských klikatých a úzkých ´nedělalo dobrotu´.

Podstatným důvodem byla i odlišná daňová politika Evropy a USA ohledně paliv – zatímco v USA nebyl problém do aut montovat velké a silné motory s velkou spotřebou, v Evropě byly obvyklé mnohem menší a slabší motory – dlouhá trojka by prostě nestačila.
V posledních letech, kdy se technika automatů výrazně vylepšila (je běžné, že automat i manuál má obdobný počet stupňů – a tedy i spotřebu), jejich prodej stoupá – neznám čísla, ale myslím, že výrazně.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
magorvkleci

tak u nás se hodně provozujou starší ojetá auta, co ještě automat neměly nebo měly ještě ten blbej nebo co jako první věc na starším autě odešel

navíc třeba já bych se s automatem nenaučil a obdivuju ty, kteří to dovedou
jel jsem s automatem několikrát, při jízdě problémy nebyly, ale ty instruktáže předtím mě straší dodneška:

  • nedokážu si zapamatovat, kdy zařadit D-N-P-A-O-O/D-L nebo S a připadá mi to složitější, než s manuálem
  • k tomu mi řeknou, že když nastartuju na nějaký písmeno, tak to zničím se škodou za 100k (což nechápu, proč není ohlídaný elektronikou)
  • když se něco stane, nesmí se auto odtáhnout
  • i když zařadím P, zaparkovaný auto se může samo rozjet, takže stejně nesmím zapomenout na ruční brzdu (která může zamrznout)
  • vadí mi, že musím stát na křižovatce na brzdě a třeba zaparkovat ve svahu mezi auta se s automatickou převodovkou fakt bojím, navíc třeba na sněhu

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
bleskosvodos

Protože si rádi skoro všichni hrají na závodníky a jako že to mají pevně v rukou.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Reezo

Já jsem měl automat i manuál a jde pouze o předsudky. Mě osobně je jedno jestli bych měl auto s automatem nebo manuálem.

Je třeba uvědomit si, že manuál i automat mají své pro a proti, který každý jedinec vnímá individuálně. Navíc je tu větší šance, že člověk který jezdí delší dobu s manuálem bude proti automatu.

Já osobně si myslím, že do města je automat ideální a i normální jízdou si to člověk může užít navíc dnešní automatické převodovky umožnují řazení.

Je to celé o vkusu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zzzzz

Mi se tím špatně jezdí, jezdím 4×4, hodně terénem a potřebuji uzávěrku, potřebuji si sama přeřadit když někde zahrabu. Kámoš má automat 4×4 a není spokojen, závidí mi tu moji starou plečku co má 2 páky.

Po městě by mi to asi nevadilo, zvykla bych si, zcela jistě bych si zvykla na nějakou automatickou Audinku v kábriu 🙂.

Jak je to s poruchovostí? Nejsou opravy automatu dražší?
Doplňuji:
Mám tempomat, ten je super, ten využívám hodně i po městě.

Upravil/a: zzzzz

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lamalam

Já ji používám a je moje oblíbená.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Wolwowolk

Protože je nahovno !

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek