dmatejek777

Proč není v Česku tak oblíbená automatická převodovka?

Nejlepší odpověď
anonym

Nejde jen o Česko – v celé Evropě jen velmi pozvolna stoupá obliba automatů.
V podstatě vidím dva hlavní důvody

  • obyvatelé Evropy jsou konzervativnější, než třeba obyvatelé USA
  • evropské silnice nejsou s americkými (dlouhé a ´rovné´) srovnatelné, automatické převodovky v prvních desetiletích uměly nějak zrychlit (jedna, dvě) a pak celou cestu držet trojku, to by na evropských klikatých a úzkých ´nedělalo dobrotu´.

Podstatným důvodem byla i odlišná daňová politika Evropy a USA ohledně paliv – zatímco v USA nebyl problém do aut montovat velké a silné motory s velkou spotřebou, v Evropě byly obvyklé mnohem menší a slabší motory – dlouhá trojka by prostě nestačila.
V posledních letech, kdy se technika automatů výrazně vylepšila (je běžné, že automat i manuál má obdobný počet stupňů – a tedy i spotřebu), jejich prodej stoupá – neznám čísla, ale myslím, že výrazně.

Další odpovědi
magorvkleci

tak u nás se hodně provozujou starší ojetá auta, co ještě automat neměly nebo měly ještě ten blbej nebo co jako první věc na starším autě odešel

navíc třeba já bych se s automatem nenaučil a obdivuju ty, kteří to dovedou
jel jsem s automatem několikrát, při jízdě problémy nebyly, ale ty instruktáže předtím mě straší dodneška:

  • nedokážu si zapamatovat, kdy zařadit D-N-P-A-O-O/D-L nebo S a připadá mi to složitější, než s manuálem
  • k tomu mi řeknou, že když nastartuju na nějaký písmeno, tak to zničím se škodou za 100k (což nechápu, proč není ohlídaný elektronikou)
  • když se něco stane, nesmí se auto odtáhnout
  • i když zařadím P, zaparkovaný auto se může samo rozjet, takže stejně nesmím zapomenout na ruční brzdu (která může zamrznout)
  • vadí mi, že musím stát na křižovatce na brzdě a třeba zaparkovat ve svahu mezi auta se s automatickou převodovkou fakt bojím, navíc třeba na sněhu

bleskosvodos

Protože si rádi skoro všichni hrají na závodníky a jako že to mají pevně v rukou.

Reezo

Já jsem měl automat i manuál a jde pouze o předsudky. Mě osobně je jedno jestli bych měl auto s automatem nebo manuálem.

Je třeba uvědomit si, že manuál i automat mají své pro a proti, který každý jedinec vnímá individuálně. Navíc je tu větší šance, že člověk který jezdí delší dobu s manuálem bude proti automatu.

Já osobně si myslím, že do města je automat ideální a i normální jízdou si to člověk může užít navíc dnešní automatické převodovky umožnují řazení.

Je to celé o vkusu.

zzzzz

Mi se tím špatně jezdí, jezdím 4×4, hodně terénem a potřebuji uzávěrku, potřebuji si sama přeřadit když někde zahrabu. Kámoš má automat 4×4 a není spokojen, závidí mi tu moji starou plečku co má 2 páky.

Po městě by mi to asi nevadilo, zvykla bych si, zcela jistě bych si zvykla na nějakou automatickou Audinku v kábriu 🙂.

Jak je to s poruchovostí? Nejsou opravy automatu dražší?
Doplňuji:
Mám tempomat, ten je super, ten využívám hodně i po městě.

Lamalam

Já ji používám a je moje oblíbená.

Wolwowolk

Protože je nahovno !