Kelt

Proč nejsou všechna CD udělána stejným způsobem?

Koupím si knihu s CD, dám do mechaniky a načte mi do jako MP3. Jiné se načtou jako WMA a to musím převádět pomocí konvertoru. Sice to WMA mi taky hraje v počítači, ale musím si s tím trochu pohrát. A technologie výroby by měla být stejná. Tak proč to tak je? Děkuji

Nejlepší odpověď
aliendrone

No, techologie je JEDNA věc, audioformáty jiná. Technologií je kupříkladu CD-R vs CD+R, audioformát mp3 není totéž co wma. PC je fuk, jakou technologií je CD vyrobeno (dnešní mechaniky standardně umí všechny), u přehrávání audioformátů jde o použitý soft (přehrávač multimédií), až na okrajové výjimky přehrávače umí přehrát téměř všechno už v defaultním nastavení. (mp3 a wma tedy určitě ANO). Pokud ne, musíš v přehrávači asociovat typ souborů.

U Widlí je typické, že vnucují svůj dementní Windows Media Player a ten si ohledně asociací moc servítky nebere, tudíž ho musíš usměrnit ručně. Já osobně WMP používám výhradně pro midi soubory, jinak VŠECHNA audia i videa přehrávám ve VLC playeru (existuje i v Linuxu). :)

Další odpovědi
Edison

WMA je NEKOMPRIMVANÝ!!

aliendrone

Edison>>> WMA je komprimovaný, je to nedomrlý pokus Hrůzosoftu konkurovat MP3. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Windows_Me­dia_Audio

Edison

OK.. kterej z nich je nekomprimovaný? Jeden z těch běžných určitě ano. A myslím, že WMA je starší, než MP3. Nakonec… právě MP3 se pyšní potřebou mn oha různých kodeků. To sand u WMA netřeba.

cochee

Nekomprimovaný formát je pouze raw audio, tedy většina souborů .wav (ale říkám většina, existují i komprimované wavy) a také metodou PCM kódovaný zvuk na plackách CD-DA (originální Compact Disc Digital Audio), kde ovšem není uložen ve formě souborů, se kterými by uměl PC bez další úpravy pracovat (nelze si v Průzkumníku otevřít cédéčko a zkopírovat si např. jednu písničku na harddisk).
A nepleť si kodek a metodu kódování. MP3 pravda může být kódován i dekódovan hromadou různých kodeků, ale vlastní výsledek, produkt, zvuk ve formátu MP3, lze dekódovat kterýmkoliv z nich, ačkoliv je enkódován jakýmkoli jiným kodekem, což v praxi znamená potřebu přítomnosti jediného (ale libovolného) kodeku pro formát MP3. Pro WMA existuje nejspíš jediný oficiální kodek (možná v několika verzích), od Microsoftu, protože formát WMA není svobodný. Dále existuje volná implementace nazvaná FFmpeg, která tak trošku není košer, protože vznikla pomocí reverzního inženýrství originálního kodeku.

cochee

A ne, WMA není starší než MP3 – je tomu naopak, Mikrošit si vymyslel svůj formát, protože se mu nechtělo platit licenční poplatky za použití MP3, které bylo v té době chráněno patenty (v současné době už patentová práva vesměs expirovala).