Gabriel_S

Proč mi soud vrací poplatek?

Podal jsem k soudu žalobu na dlužníka a zaplatil jsem soudní poplatek. Soud vydal platební rozkaz a dlužník podal odpor. Nic jiného se zatím v řízení nestalo. Očekával jsem tedy zrušení platebního rozkazu a nařízení jednání, ale místo toho mi od soudu přišel dopis, že mi vracejí soudní poplatek v plné výši, s odkazem na § 10 odst. 1 zákona o soudních poplatcích, kde se píše jen: „Soud vrátí poplatek z účtu soudu, jestliže jej zaplatil ten, kdo k tomu nebyl povinen.“ Žádné další odůvodnění. Nechápu, proč mi soud chce poplatek vrátit. Samozřejmě bych neměl nic proti tomu, kdyby soud chtěl v řízení pokračovat zadarmo, ale obávám se, že to tak není a že soud nějakým záhadným způsobem zároveň zastavuje řízení – přestože k tomu nemá žádný důvod a přestože mi o žádném zastavení nedal vědět. Myslíte, že bych se proti vrácení poplatku měl pro jistotu odvolat (i když se tím řízení protáhne cca o rok)? Aby si pak nějaký soudce nevymyslel, že když jsem neprotestoval proti vrácení poplatku, automaticky jsem tím souhlasil i s oním záhadným zastavením řízení.

Odpovědi
JájsemRaibek

Neboj, klidně se odvolej jen proti části výroku – soudní poplatek. Ostatní ustanovení jsou platná a nemají s rozsudkem nic společného.
Nemůžou jen proto, že se neodvoláš vůči jednomu usnesení říct, že spor neplatí, protože jsi se neodvolal.
Upřesním keplera, ano většinou platí ten kdo prohraje, ale záleží na rozhodnutí a dost často se stane, že je poplatek rozdělen na polovinu.
Druhá věc je, o jaký spor konkrétně se jedná. Třeba je to osvobozeno od poplatku ze zákona – např. sociální dávky.
A jen pro zajímavost, soud bez poplatku nezahájí řízení, to že je povinnost platit náklady řízení prohraným je vedlejší věc, protože soud určí v rozhodnutí nějakou povinnost a pak to, komu je kdo zaplatit náklady řízení. Náklady řízení, přestože i to je vlastně poplatek nemá se sporem nic společného.
Já tě žaluju a zaplatím poplatek. Soud určí, že máš splnit nějakou povinnost a dále určí, že hradíš náklady řízení. Náklady hradíš mně, ne soudu.

Kepler

Nevím, nejsem právník, ale je možné, že soud určil jako povinného toho dlužníka. Nejlepší by ale bylo zeptat se v tomto konkrétním případě soudce, na vysvětlení máš právo. Jinak soudní náklady platí vždy strana, která spor prohrála.