paul1

Proč mělo Česko, resp.Československo stejnou vlajku jako Polsko?

Údajně to byl důvod pro používání stávající vlajky s modrým klínem.
Doplňuji: tak jsem se dovzdělal a našel dobré vysvětlení v 100+1, a připojuji:
https://www.sto­plusjednicka.cz/pri­beh-ceskoslovenske-vlajky-jak-vznikla-co-symbolizuji-jeji-barvy

Nejlepší odpověď
Disraeli

Správně je to tak, že Polsko má dnes takovou vlajku, jakou dřív mělo České království… Česko mělo takovou vlajku po dlouhá staletí, Bílá a červená, naše tradiční barvy. Polsko má takovou vlajku (v takové podobě) teprve od roku 1918/1919. Polské knížectví, Polské království a jeho podoby, Polsko-litevská unie a další… ty měly jiné vlajky. Bílá a červená byla prostě naše. Hanba pro ty, kdo to nevědí. ;) 😝
Československo od 1918 původně ponechalo starou vlajku – pak (za rok a něco) ji změnila, kdy začlenila – modrý klínek – tehdy symbol Slovenska.

Další odpovědi
led

V čase vzniku oficiálnej štátnej zástavy Poľskej republiky biely pruh hore a rovnako široký červený pruh dole, nebal ako štátnu vlajku žiadny štát.

Česká zástava biela hore a červená dole, aj keď bola braná ako česká zástava, nebola v tom čase štátnou vlajkou, pretože v tej dobe Česká republika nejestvovala a české země boli súčasťou Československej republiky. Česká zástava bola zavedená v legislatíve až po prijatí Ústavného zákona o česko-slovenskej federácii bol vydaný Národným zhromaždením Československej socialistickej republiky dňa 27. októbra 1968 a vyhlásený v Zbierke zákonov pod číslom 143/1968 Zb. Týmto ústavným zákonom bola doposiaľ jednotná Československá socialistická republika transformovaná na federáciu. Zmenená bola štruktúra vlády a zriadená Česká socialistická republika a Slovenská socialistická republika ako časti federácie.

Poznámka
Je rozdiel medzi symbolom, ktorý bol používaný ako jeden zo znakov, symbolov Českého království a štátnym znakom Českej republiky, ktorá vznikla až v roku 1968 ako súčasť federácie dvoch štátov ČSFR a následne ako samostatnej ČR 1.1.1993 v zmysle platnej legislatívy. Čo mnohí z nás o niečo starších pamätajú.

Myslím, že je zbytočne sa hádať o niečo, čo sa stalo, keď ešte väčšina z vás nežila. Hlavne ak máte skreslené informácie.

Je pravda, že v čase, keď sa uvažovalo o zániku Rakúsko – Uhorska, zvažovalo sa aj o historickej bieločervenej vlajke pre samostatnú Českú republiku, ale nakoniec sa vlastenci dohodli na vzniku dvojnárodného štátu Československej republike s trikolórou…

Poznať históriu svojej vlasti nie je hanba, ale povinnosť každého občana.

Pepa25

Historickou vlajkou Čech stejně jako Polska byla bíločervená bikolóra a to historicky, v obou případech už od 11. století. Moderní vlajky vznikly v obou případech až se vznikem republik.

led

paul1, prekvapuje ma, že vy ako starší, ktorý v tej dobe (1968) už bol držiteľom Občianského preukazu si toto nepamätáte.

paul1

V tu dobu mně bylo 18 a to jsem měl opravdu úplně jiné starosti (okupanti, holky, nástup normalizace a Hnusáka atd). Jinak platí to samé, co jsem odpověděl:
pro. „Disraeli“ 😁

led

Je pravda, že v čase, keď sa uvažovalo o zániku Rakúsko – Uhorska, zvažovalo sa aj o historickej bieločervenej vlajke pre samostatnú Českú republiku, ale nakoniec sa vlastenci dohodli na vzniku dvojnárodného štátu Československej republike s trikolórou…
Poznať históriu svojej vlasti nie je hanba, ale povinnosť každého občana.

Disraeli

Stará polská vlajka (respektive několik) nebyla bílo-červená bikolóra… Měli červeno-bílo-červenou s „emblémem“ za Polsko-litevské unie a předtím jinou v různých podobách – podle dob atd. (ale nebyly to dva pruhy bílá a červená). Před Polskou republikou mělo tuto vlajku (bíločervená bikolóra) Polské království v letech 1916–1918… zde se to ale ani nedá počítat.
Předtím mělo chvíli tuto vlajku Varšavské vévodství (taky se nedá počítat) a potom obrácenou (červeno-bílou) Poznaňské velkovévodství (zcela stejně jako předtím třeba Kuronské a zemgalské vévodství, což se taky nedá počítat). Polsko má tuto vljaku v této podobě od roku 1918, kdežto my jsme ji měli, přesně v této podobě několik století (od 15. do 20.).
Vlajky Polska (Polské knížectví, království, unie s Litvou a různé podoby – kdy Polsko chvílemí ani neexistovalo) bly různé, stejně jako znaky a korouhve. A ano, byla tam bílá a červená barva, ALE nebyla to bíločervená bikolóra. Tu mělo České království.
S touto logikou by Japonksko mělo „stejnou“ vlajku, protože má bílou a červenou nebo Rusko s Francií mají stejnou, protože mají červeno-bílo-modrou trikolóru v pruzích (jen jinak uspořádané) a další nebo i Itálie s Maďarskem nebo Jordansko se SAE a Palestinou mají stejné… samozřejmě nemysly. Jediné společné je, že Česko a Polsko měly bílou a červenou jako tradiční barvy… nikoli však stejnou vlajku.
Věc se má prostě tak, že my jsme měli bílo-červenou bikolóru (v takové podobě, jak to má dnes Polsko) a Polsko to v historii takto nemělo, v žádném samosatně fungujícím státním útvaru – ani Polské knížectví, ani království, ani koruně polské ani v Polsko-litevské unii… neměli takovou vlajku, jakou mají dnes. Tu mají od roku 1918, respektive 1919 (království 1916–1918 se nedá počítat) – v jistém smyslu se pro to rozhodli už v 19. století – ale ještě pořád tu vlajku neměli až do toho 20. století.

Filip84

Protože dva státy na světě nemohou mít stejnou symboliku, tak jako dvě obce v rámci okresu, u nás, nemohou mít stejný název, a dvě sídla v U.S. nemohou mít stejný název v rámci státu, atp. atp.

Markrabství Moravské nemá prapor přidělen, Vévodství Horního a Dolního Slezska má prapory pro každé jednotlivé knížectví a vévodství, akorát Království České má, tradičně, bílo-červený prapor. Protože Rzeczpospolita Polska si „zaregistrovala“ bílo červený prapor, Československý stát, jak se ten státní útvar těsně po svém vzniku v roce 1918 jmenoval, poněkud nemohl mít prapor stejný. No, tak se to vyřešilo takto.

Disraeli

Otázka tedy spíš je, proč si Polsko (když vzniklo jako Polská republika) vzalo naši vlajku? Protože prostě s národními barvami a podobou vlajky se dělaly hrzoné ciráty, nesmysly a každý si mohl vytvořit, co chtěl. Češi si i za ČSR původně nechali starou vlajku – tady není, co řešit. Poláci si ve stejné době (1918) VYTVOŘILI svou nynější vlajku. Rozhodli se pro bikolóru bílá červená, protože dřív tam takové barvy měli (i když ne v takové podobě), hlavně ve znaku… Pruhy jsou na vlajkách, halvně v republikách v módě. Trikolóry (i bikolóry) frčí… spousta lidí na světě si pak plete vlajky (ale třeba i názvy) některých států.

Pepa25

Nemáte pravdu, historie polské vlajky resp. praporu např. tady: https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Banner_of_Po­land

Disraeli

Pročetl jsem… a absolutně nechápu v čem vlastně.
Snad jen v tom, že si červenou a bílou vzali už v 19. století – i když neoficiálně – a i tak mnohem později než my. A že červená a bílá jsou tradiční poské barvy nemění nic na tom, že V TAKOVÉ PODOBĚ (bílý a červený pruh) je nemají dlouho – jak už jsem to psal v odpovědi.
Tenhle prapor není vlajka a taky to není bílo-červená bikolóra. Kde tam je, že měli symbol – dva pruhy – bílá a červená, což je byla vlajka Českého království?

paul1

Pro „Disraeli“ – tak tedy se stydím. Ale opravdu nemohu vědět vše. To asi nedokáže nikdo, ani sebelepší počítač, pokud mu to tam člověk nenaprogramuje. V mládí jsem na podobné invektívy odpovídal: „to opravdu nevím, ale vím, kde prodávají hasené vápno“ 😁.

Disraeli

To je v poho. On to stejně neví skoro nikdo. 😂😅 Jen si dělám srandu – ale na duhou stranu je trochu škoda i hanba, že většina Čechů neví o historii Česka opravdu skoro nic – obzvlášť před 20. stoletím.
A hlavně i Poláci jsou překvapení (když se dívají na historii Česka nebo jim ukážeš naši starou vlajku) a udiveně zírají, že Češi měli dřív „jejich“ vlajku. :D

Disraeli

Nemluvě o nesmyslném i chaotickém vykládání symboliky těch vlajek i těch barev…

paul1

Jo ještě dodám: ta vlajka s klínem se mi líbí omnoho víc, než ta polská.