Avatar uživatele
Pokročilý

proč má žirafa dlouhý krk?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Snad každá evolučně-biologická knížka pojednává o délce žirafího krku – a kupodivu, žirafí krk je vzácným příkladem jevu vysvětlovaného odjakživa zcela jednohlasně: žirafa má dlouhý krk proto, aby dosáhla do korun stromů a mohla tam žrát listí. Praví tak Darwin i africké lidové legendy.

Současná žirafa vskutku převyšuje ostatní kopytníky o nějaké tři metry, přičemž předkem žiraf byla zvířata podobná dnešní okapi (Okapia johnstoni), tedy tvorové podstatně nižší. Představa, že žirafí krk je adaptací proti potravní konkurenci, zahrnuje dva alternativní předpoklady: buď tato potravní konkurence stále trvá, takže dlouhý krk je dosud udržován stabilizující selekcí, anebo jsou výdaje na udržování takové vlastnosti zanedbatelné, a udržuje se tedy pouhou setrvačností.
Věc má háček. Především žirafí krk je, jak ještě uvidíme, záležitost podivná a jistě i evolučně drahá: tak například mladým žirafám roste krk o 23 centimetrů týdně, což jistě není zadarmo, a mozek dospělé žirafy je zásobován krví ze srdce spočívajícího o celé tři metry níž. Žirafa má sice dlouhé nohy, ale její výška není zprostředkována celkovým zvýšením zvířete. Krk roste zcela disproporčně, jako by šlo o jeho délku spíš než o výšku žiraf....

vše další je v odkazu

omluva zlatce ..byla rychlejší

Zdroj: http://scienceworld.cz/biologi e/proc-ma-zirafa-dlouhy-krk-28 31


Avatar uživatele
Zlatý

Žirafa byla původně něco jako strakatá zebra. A byla strašně pohodlná a neposlouchala. když přicházela povodeň světa a Noe svolával zvířata na svoji archu, tak se žirafa vyvalovala pod fíkovníky a kašlala na nějakou potopu. Nicméně když se začala valit voda, tak začala utíkat směrem do kopců. Jenže voda ji dostihla a tak příroda dala žirafě ještě šanci. Když sebou pohne a poběží rychle jako povodňová voda, dostane od přírody dlouhý krk aby měla hlavu nad vodou, když by se propadla při běhu do měnších proláklin.
A žirafa šanci využila. Nicméně na památku a připomnění nám všem, že máme poslouchat, žirafě zůstal dlouhý krk.
Evoluční vědci si potom vymysleli, že to je aby dosáhla do stromů nad ostatní zvířata, ale vědcům moc nevěř.
A nebo mi vyvrať, že nemám pravdu.


Avatar uživatele
Pokročilý

... To jednou Chuck Norris při návštěvě Afriky nakopl zebru do hlavy...

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Příroda a životní prostředí

Zlatý Drap 787
Zlatý annas 588
Zlatý beer 515
Zlatý hanulka11 447
Zlatý mosoj 379
Zlatý www 358
Zlatý Kepler 279
Zlatý marci1 276
Zlatý gecco 235
Zlatý quentos 188

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.