Zvědavý

Proč má Univerzita Palackého v Olomouci to „v Olomouci“ v názvu?

To žádná jiná nemá nebo skoro, pokud vím. Díky.

Nejlepší odpověď
annas

Univerzita Karlova se při založení podle zakládací listiny z r. –1348 jmenovala Universita Karlova (zkratka UK, latinský název Universitas Carolina. Praha byla sídlem panovníka, takže bylo zřejmé, že první univerzita bude také v Praze.

UP se při založení (opraveno – při svém obnovení) jmenovala Univerzita Palackého Olomouc (Universitas Palackiana Olomucensis – přesně Olomoucká) UP, založená v roce 1573, tedy po Univerzitě Karlově, Je tak druhou nejstarší univerzitou v českých zemích, na Moravě pak nejstarší. Název Palackého – Tento vědec se se narodil na Moravě.

Po 2. světové válce byla UP obnovena. Název UP Olomouc = tzv. nominativ jmenovací byl nepřesný.

Nešlo o žádné správní území, ale sídlo univerzity, proto příslovečné určení v Olomouci. Ale dnes se někdy užívá UP Olomouc, Vychází se z toho, že univerzita je obecný název, má daný význam (nejstarší typ VŠ), takže Olomouc má jedinečnou vlastnost, má svou univerzitu.

"Olomouc byla českými králi uváděna v oficiálních dokumentech jako hlavní moravské město. Byla sídlem moravského (olomouckého) biskupa a od roku 1573 i jediné moravské univerzity.

Po nástupu Habsburků, z důvodu jejich vazeb se zeměmi rakouskými a uherskými vzrůstá význam Brna, díky jeho poloze.

Ale císařovna Marie Terezie výslovně přiznává titul hlavního města Moravy Olomouci. Její nástupce císař Josef II. však učinil dne 4. dubna 1782 hlavním městem Moravy Brno.
Brno už tento titul až do roku1949, kdy byla moravskoslezská země zrušena, nikdy neztratilo.

Takto skončil ten táhlý mnohdy až malicherný spor Brna s Olomoucí o titul hlavního města Moravského markrabství."

O sporu mezi oběma městy víc v odkazu,

https://www.od­maturuj.cz/de­jepis/brno-vs-olomouc-aneb-o-titul-hlavniho-mesta-moravy/

Další odpovědi
JežíšKristus

Aby lidi věděli, kde se nachází. Univerzita Karlova v Praze to tak dříve také měla, než změnila název na Univerzita Karlova.

Kazatel

František Palacký, datum narození: 14. června 1798, ale v Olomouci po něm pojmenují univerzitu již v roce 1573. To nevymyslíš.

vagra

Kazateli, zcela zbytečný diskuzní příspěvek.

Není co vymýšlet, stačí si přečíst fakta o vývoji názvu univerzity Palackého, uvedené například ve Wikipedii.

.......Jezuitská akademie a univerzita (1573–1762):
Olomoucká akademie biskupská koleje Tovaryšstva Ježíšova (Alma Olomucensis academia collegii episcopalis Societatis Jesu) – v počátcích bylo olomoucké vysoké učení označováno jako akademie.
Císařsko-královská a biskupská univerzita Tovaryšstva Ježíšova v Olomouci (Alma caesarea regia ac episcopalis universitas Societatis Jesu Olomucensis) – označení univerzita se objevuje poprvé v roce 1635 v souvislosti s vydělením fakult filosofické a teologické, k němuž došlo roku 1630.
státní a biskupská univerzita (1762–1782):
1762–1777: Císařsko-královská a biskupská univerzita v Olomouci – roku 1762 bylo zakázáno používat přívlastku „Tovaryšstva Ježíšova“, ale byl používán i starý název, a to až do zrušení jezuitského řádu roku 1773.
1777–1778: Císařsko-královská a arcibiskupská univerzita v Olomouci
1778–1782: Císařsko-královská a arcibiskupská univerzita v Brně
olomoucké lyceum (1782–1827):
Císařsko-královské lyceum v Olomouci
Františkova univerzita (1827–1860):
Císařsko-královská Františkova univerzita v Olomouci (Caesareo-regia universitas Franciscea Olomucensis, K. K. Franzens-Universität in Olmütz)
samostatná teologická fakulta (1860–1946):
1860–1919: Císařsko-královská teologická fakulta v Olomouci – jakožto samostatná vysoká škola s právem promočním
1919–1946: Cyrilometodějská bohoslovecká fakulta v Olomouci – jakožto samostatná vysoká škola s právem promočním
Univerzita Palackého (od roku 1946): podle zákona o obnovení univerzity šlo o „Univerzitu Palackého“,[3] později se však začíná objevovat dodatek „v Olomouci“,[8][9][1­0] který je součástí názvu i dnes.[11][12]…

Doporučuji příště nejprve prozkoumat fakta a potom psát uštěpačné komentáře. :)

Kazatel

Příspěvek smazán administrátorem.

vagra

Kazateli, je opravdu těžké diskutovat s uživatelem, který není schopen úspěšně přečíst ve správném sledu pět písmen mého nicku.
Úspěšné pochopení delšího textu, od takových diskutujících, opravdu nelze očekávat natož vyžadovat. :)

annas

Ad vagra,

je to tak. Stačilo přečíst celý můj text a věta „Po 2. světové válce byla UP obnovena. Název UP Olomouc = tzv. nominativ jmenovací byl nepřesný.“ vysvětluje, že v první větě jsem rychleji psala, než myslela, tedy přepsala jsem se.

Kdo chce, pochopí, kdo nechce, je zbytečné vysvětlovat, ale snadné útočit.

annas

Kazatel,

vrátil jste se pod svým druhým profilem. Rukopis se nezapře,.

Přepsala jsem, stane se, ale jako v minulosti slušnost není váš kamarád.