annas

Proč lidé, kteří nemají co říci, nemlčí? Nepřipomínají kafemlýnek/ma­somlýnek, které melou svoje, ale neposlouchají se?

„Proč lidé, kteří nemají co říci, nemlčí?“ — Charles Louis Montesquieu

http://azcita­ty.cz/charles-louis-montesquieu/21867/

1. Jak chápete tento citát?

1.„Lidé, kteří nemají co říci, nikdy nejdou pro slovo daleko.“ — George Bernard Shaw

https://citaty­.net/citaty/12462-george-bernard-shaw-lide-kteri-nemaji-co-rici-nikdy-nejdou-pro-slovo/

2. Platí, že mluviti je stříbro? Mlčeti, ale i mysliti je zlato?

„Lidé se učí mluvit, ale ze všeho nejdůležitější je vědět, kdy a jak mlčet.“ — Lev Nikolajevič Tolstoj

http://azcita­ty.cz/lev-nikolajevic-tolstoj/29981/

3.Je důležité nejen umět poslouchat, ale i naslouchat?

„Opak mluvení není naslouchání. Opak mluvení je čekání na to, až se dostanu ke slovu.“ — Fran Lebowitz

Zdroj: https://citaty­.net/temata/mlu­veni/

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/%C5%­BE%C3%A1dn%C3%A1-osoba-za%C5%99%C3%AD­zen%C3%AD-tradi%C4%8Dn%C3%AD-3368021/

Děkuji za vaše reakce.

Doplňuji autora citátu – viz ivzez. Třeba bude ještě někoho jiného zajímat, jak dlouho se člověk učí mlčet. Je vidět, že překlady číslovek se liší.

Čeština
„Potřebujeme dva roky, abychom se naučili mluvit, a padesát let, abychom se naučili mlčet.“ Ernest Hemingway
https://cs.wi­kiquote.org/wi­ki/Ernest_Hemin­gway
Slovenština – stejně
http://azcita­ty.cz/ernest-hemingway/16970/

V českém zdroji existuje stejný citat, jen s číslovkou 60, u něho je uvedený jako autor Lion Feuchtwanger.
https://citaty­.net/citaty/14608-lion-feuchtwanger-clovek-potrebuje-dva-roky-nez-se-nauci-mluvit-a-s/

Ale i v německém a anglickém zdroji, španělském a franouzském zdroji se uvádí jako autor Hemingway, i když se číslovka liší.

https://www.gut­zitiert.de/zi­tat_autor_ernes­t_hemingway_the­ma_schweigen_zi­tat_18524.html
https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=Hemingwa­y+%22One+need­s+two+years+to+le­arn+how+to+tal­k+and+sixty+to+le­arn+to+keep+si­lent.%22&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b

Anglické zdroje uvádějí číslovku 50 i 60.

Ernest Hemingway. It takes two years to learn to speak and sixty to learn to keep quiet.
https://unquo­te.li/en/quotes/er­nest-hemingway/it-takes-two-years-to-learn-to-speak-and-sixty-to-learn-to-keep-quiet-xpb3ab9wrz

Ještě jsem se podívala do španělského zdroje – číslovka 60 – snad správně
http://www.fra­sedehoy.com/fra­se/40/se-necesitan-dos-anos-para-aprender-a-hablar-y-sesenta-para-aprender-a-call

Francouzi překládají jako „celý život“.
https://slide­player.fr/sli­de/1315904/

Nejlepší odpověď
fcoop

Vtip bude v tom,že dotyčný sám sebe takto určitě nevidí.
Má opačný pocit.
Je to příbuzné s aforismem od Fouska:

„Blbec nikdy nepochopí že je blbcem skutečně, pravdu o tom, že je blbcem, blbci říkáš zbytečně.“

Další odpovědi
Drap

Nejde snadno odpovědět. Je to proto, že lidé už zkrátka takoví jsou.

1. Cápu citát tak, že u celá řady lidí by bylo lepší kdyby mlčeli a neříkali nic. Problémem bývá že okolí to většinou ví, ale neví to ten, kterého se to týká.
2.Mlčet a myslet může být v přeneseném lova smyslu určitě zlatem. Ovšem ale u všech to opět neplatí.
3. Ano, je to velmi důležité. Problém je v tom, že pouze jen velmi málo lidí to umí. Ten kdo umí naslouchat se toho nejen hodně dozví, ale může mu to pomoci vyčešit celou řadu problémů. Je však třeba naslouchat těm pravým.

dudu

Prázdný soudek nejvíc duní.

Herjulfson

Odpověď byla smazána z důvodu – jiné.

led

annas mýlite sa, oni počúvajú… seba, potom… seba… a zasa… seba.

stručne: citáty – sú založené na skúsenostiach.

z praxe: k 2 – pri pracovných stretnutiach, aj keď som rozumela reči zahraničných partnerov, počkala som si na preklad a ten čas využila na premyslenie odpovede. Aby sa mi nestalo, ako raz s Číňanmi, kym cez dvojitý preklad došla informácia až k mojim ušiam, som automaticky reagovala a keď sa potom na mňa obrátili priamo, už som nestíhala reagovať (až taká ľahká ani intuitívna čínština nie je. ) Aby ste tej príhode porozumeli, predstavte si, že ovládate hráčsku „gameenglish“, až raz v reále sa rútite veľkou rýchlosťou v úzkych uličkách plných zákrut a zrazu na vás spolujazdec skríkne „right“ a v tom momente sa vám pred očami zjaví krvavočervený nápis „Game over“ Kto neverí,nech si to skúsi…

Kepler

Já to vůbec nechápu, snad v tom našli jakousi seberealizaci. Co si budeme povídat, tím „uměním“ disponují převážně ženy a z takových jsem na Chocholouška, když je musím nedobrovolně poslouchat. Mluvidla s kadenci německého mašingvéru, to je děs. Jako ty dvě ženy, které spolu seděly 20 let na jedné cele, pak je společně propustili a před bránou: „Jé, eště jsem ti neřekla…“ Ano, mluviti stříbro, mlčeti zlato! Ale na druhé straně se taky divím těm, co by rozhodující chvíli MĚLI něco říct a přesto mlčí jako hluchý tydlifon.

ivzez

»Lidé, kteří nemají co řící, nemlčí, protože nevědí, že nemají co říci.

(1)
S citátem G. B. Shawa souhlasím. (Souvisí s odpovědí na první otázku.)

(2)
Citát L. N. Tolstého mi připomněl jiný oblíbený:
Člověk potřebuje dva roky, aby se naučil mluvit, a 50 let, aby se naučil mlčet.
(Zná někdo autora?)

(3)
Umění naslouchat je podle mne důležitější než poslouchat.

S F. Lebowitzem nesouhlasím.

aliendrone

„Proč lidé, kteří nemají co říci, nemlčí?“ + ad1

Tak to je jednoduché – když mlčíte, lze vás pouze vidět. A vidět jste POUZE, když se na vás někdo přímo podívá, zatímco SLYŠET jste ze všech stran! ;) :D :D

ad 2 Přísloví „Mluvti stříbro, mlčeti zlato!“ se nesmí brát doslovně. V případě takového zkoušení u tabule by pro žáka, který by se ho držel, mohlo být DOST kontraproduktivní. ;) :D Pokud k přísloví přidáte dodatek „mysliti“, stavíte to do úplně jiného světla, jelikož myslet je záhodno téměř vždy! (situace kdy NENÍ, kdy je lepší prostě zavřít oči, nemyslet a skočit do toho po hlavě jsou marginální, ale i tak by to bylo psaní na celou esej) ;) :D :D

ad 3 Čeština je děs, např. slovo „poslouchat“ lze intrpretovat i jinak, než ze striktně akustického hlediska – viz „poslušnost“. Nicméně pokud to budu brát čistě z hlediska sluchu, nelze s příslovím zcela souhlasit. Druhá polovina je v pořádku (tím, že přijímané zvuky zpracováváte, zamýšlíte se nad tím), zatímco na „poslouchání“ (jedním uchem tam a druhým ven) nevidím nic důležitého. ;) :D

zjentek

An, tak tohle je velmi těžká otázka. Ta je pro lidi? Je úžasná, STRAŠNĚ by mě bavilo na ni různě odpovídat, ale… Chjo, nejde to. Jako prostý člověk jasně vnímám, že je určena pouze nadlidem.

Proč lidé, kteří nemají co říci, nemlčí.......­........ Co na to říct?

Snad tady v odpovědi, kde FAKT nemám co říct, příliš nemluvím! Tak to není. Nemluvím!
Pokud si jako tázající přesto myslíte, že v týhle odpovědi MÁM CO ŘÍCT na takhle mozkem JASNĚ FORMULOVANOU OTÁZKU, tak to není pravda! ;) Jednoduše jsem jen na maličký okamžik zahlédl situaci vlastním pohledem a použil prostá slova (mafomlýnek).

Tak se to stalo. Taky vás mám rád, z. ;)

Smackdown

Takoví lidé jsou nejlepší, protože páchají více škody než užitku 😁, a těch není málo, pak vznikají pomluvi a lidé jsou tak hloupí že všemu věří, mají to jako koníček, ten jejich debilní ptačí mozek se nudí a plácají nesmysli, tím je začarovaný kruh. 🙂

EKSOT123

Líbí se mi snad všechny odpovědi: od D do Z. Bavíme se tady ale o situaci, kdy okolí, narozdíl od mluvícího ví. Na druhé straně snažit se pěstovat tuto ctnost do naprosté dokonalosti by možná nebylo lidské. Hlavní, když je tam láska, pokora a připravenost nadřadit názor druhého tomu svému.
Horší jsou situace, kdy to okolí neví, např. včerejší svátek bolševiků.
Konečně, kdo podle mě měl a má nejvíc co říct, je Kristus, leč …

zjentek

Kristus, Kristus…

Chceš nadřadit názor druhého tomu svému? Na to je IDEÁLNÍ stát se oddaným. Hare Krišna!

EKSOT123

chtěl tím říct – otevřenost pro pravdu, pokud k ní je druhý v určité věci blíže. Ale říká se, že nejspravedlivěji byl lidem rozdělen rozum – každý si myslí, že ho má dost! (A Čím ho má míň, tím je s ním spokojenější.)

Mc Merkurion

… kdyby se lidi drželi oněch citátů, k čemu by potom byli politici … ti jsou totiž jasným příkladem pro koho a kom ony citáty a moudra jsou …

ivzez

K odpovědi Herjulfsona:
Autorem citátu
»Lépe mlčet a být považován za hlupáka, než promluvit a odstranit všechny pochybnosti.«
by měl být Abraham Lincoln.

Herjulfson

To je možné. V každém případě si myslím, že mnou uvedené znění zaznělo v nějakém filmu, ale v jakém to opravdu nevím.