paul1

Proč konopí po utěsnění šroubového spoje neshnije?

Měnil jsem průtokový ohřívač v kuchyni, pokazil se závit v jednom z ventilů a nedá se sehnat náhradní, tak jsem musel měnit celý ohřívač. Připojovací šroubový spoj byl udělaný konopím bez fermeže a po cca dvaceti letech, co máme ohřívač, bylo konopí celkem v pohodě, dalo se po odšroubování ohřívače odmotat vcelku. Udělal jsem nově navinutí konopí a natřel fermeží proti korozi, protože závit v kolínku byl už pořádně rezavý. Jak je možné, že předcházející spoj bez fermeže vydržel tak dlouho bez poškození?

Odpovědi
Drap

Vysvětlení je snadné, nebyl tam přístup vzduchu, proto konopí neshnilo. Lepší než fermež je lůj, nejlépe kozí. Rozdělával jsem několik spojů na potrubí, které bylo děláno před více jak 50-ti léty. Díky loji nikde nic neteklo, nerezlo a spoje byly poměrně lehce rozebiratelné.

Midoc

Dvacet není zase tak dlouhá doba. To musí ten spoj vydržet, pokud je těsný a nevlhne.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.