Otazník123

Proč jsou těžební věže vysoké i několik desítek metrů?

Proč jsou těžební věže u dolů tak vysoké? Nestačilo by kdyby bylo kolo přes které je vedeno lano několik metrů nad zemí aby se dal pohodlně vyložit náklad? Napadá mě jedině že by třeba těch „výtahů“ kterými se to tahá nahoru bylo více nad sebou a horní by tak museli vyjet do větší výšky aby se daly vyložit ty vespod. Takovou situaci jsem však nikde na obrázku ani na videu neviděl aby výtahů bylo více nad sebou a vyjížděly až k vrcholu věže.

Obrázek: https://common­s.wikimedia.or­g/wiki/File:Pet%C5%99­vald,_t%C4%9B%C­5%BEn%C3%AD_v%C4%9B%C5%B­E_dolu_Fu%C4%8D%­C3%ADk_(3).JPG

Nejlepší odpověď
Edison

Ano, je to tak. Výtahy jsou více patrové. Od jednoho patra pro obsluhu a jednoho patra pro náklad až po větší kombinace. Navíc protizávaží může být taky poněkud vyšší, aby dosáhlo odpovídající hmotnosti při co nejmenším průřezu.