Retko

Proc jsou povinne minimalni rezervy bank uroceny a dobrovolne rezervy neuroceny??

Nemelo by to byt naopak??

Nejlepší odpověď
dudu

Nejsem si jist jaké peníze označujete za dobrovelné rezervy. Obecně však platí, že pro banky i pro Českou národní banku /banka bank/ jsou lépe zhodnotitelné vklady na termín, než tzv. peníze na viděnou /uložené na běžných účtech/. Nejkratší termín svěření na dny mají peníze alokované do tzv. pokladničních poukázek a krátkodobé sedmidenní vklady. Zůstatky na BÚ se také někdy nazývají horké peníze a ty do procesu zhodnocování např. jejich dalším půjčováním v podstatě ani nelze zapojit, resp. jen zanedbatelnou fixní část.