Povinné minimální rezervy

Dobrý den, chci se pouze ujistit, zda jsem následující pojem pochopila správně. Povinné minimální rezervy – ČNB předepisuje obchodním bankám určitou výši procent z vkladů (2 %), které si u ní musí uložit ve formě povinné minimální rezervy pro případ nouze.

Nepotřebuji dlouhé definice, uvítám i Vaši, třeba i jednoduší a rozumnější definice.
PS: nenasměrovávejte mě na google. Mně jde o logické pochopení. Děkuji

Odpovědi
Bedy

Ano, pochopila jste to správně. Je to na horší časy.
Co kdyby náhodou přišel větší počet klientů do banky si vyzvednout své peníze, aby banka jim neřekla „Dnes nemáme, přijďte si za týden.“ Ale mohou nastat i horší věci. Proto ta banka musí mít třeba ty 2% (no bývává to víc, tak 5%) v hotovosti.
Nemá-li to banka, tak centrální banka odebere licenci a ta banka končí.

anonym

Představ si hromadný výběr vkladů, nastal by run.
Krásně píše o bankovním sektoru A. Hailey v knize Penězoměnci.