autacek

Proč jsme po válce přišli o Podkarpatskou Rus? Nebylo to, mimo jiné, kvůli kolaboraci Slovenska s Hitlerem?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Spíš kvůli ruské mezinárodní politice v kombinaci s Benešovým kapitulantsvím. (i když popravdě – v tomto případě by asi nezmohl nic ani politik Bismarckova formátu) Prostě tomu tak „hvězdy chtěly“, no.

Popravdě řečeno, o zakarpatskou Ukrajinu u nás nikdo moc nestál, již první republika si s ní nevěděla rady, protože šlo o jeden z nejzaostalejších regionů bývalého C.K. mocnářství. K jejímu připojení k Československu došlo v podstatě nahodile „u stolu“ (k Maďarsku coby k poraženému to nepřipadalo v úvahu, k Rusku už vůbec ne, to jistě chápeš proč asi a k Rumunsku by to sice šlo, nicméně díky zájmu Anglie a Francie k vytvoření rovnováhy v regionu bylo vhodnější jí přiklepnout k Československu, než vytvořit „regionální velmoc“ Rumunsko.

Dalo by se říci, že většina české i slovenské politické scény přijala přenechání zakarpatské Ukrajiny s ulehčením, protože „horký brambor“ mohla relativně „bez ztráty kytičky“ oželet. Navíc po zkušenostech s německou a maďarskou menšinou si nikdo nepřál další zdroj potíží (a ty by se daly s jistotou očekávat). Venkoncem Rusíni měli skutečně blíže k Ukrajincům, než ke Slovákům.

Kolaborace Slováků s Hitlerem s tím neměla co dělat (myslím), i když prý Molotov při Benešově návštěvě v Moskvě údajně použil jako nátlakový argument k odstoupení možnost poválečných reparací ČSR vůči SSSR právě za účast Slováků v boji proti SSSR. Jenže žádné dokumenty vyjma mnohem pozdějšího tvrzení bývalého přednosty prezidentské kanceláře Smutného (v době, kdy už naplno probíhala studená válka, tedy nedůvěryhodné či spíš účelové – jako u většiny českých exulantů) se nedochovaly, popřípadě nebyly objeveny, pokud vím.

Každopádně zakarpatská Ukrajina byla neudržitelná tak jako tak a tuto územní změnu radostně přivítali asi všichni účastníci, Beneš se „NEOCHOTNĚ“ (ALE RÁD) podvolil ruským požadavkům. Jediní, komu se asi „změna vrchnosti“ moc nelíbila byli tedy samotní Rusíni. (pochopitelně dobře věděli, jak to „u sousedů chodí“) Jenže koho zajímá názor nějakých místních obyvatel, ti přeci do toho nemají co žvanit, že? ;) :D :D

Další odpovědi
annas

Odpověď jste mohl mít hned.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-daroval-e-benes-podkarpatskou-rus-stalinovi

Proč daroval E. Beneš Podkarpatskou Rus Stalinovi?

„Byl to "dar“ osloboditeľovi generalissimovi, ale bohužel s ústupky.

Prečo až také ústupky? Jednak to bol dar Stalinovi osloboditeľovi, ale podľa českého historika Karla Kaplana si chcela Praha týmto ústretovým krokom získať podporu Moskvy a výhodnú pozíciu na rokovaniach s poľskou vládou o těšínskom probléme.

Zároveň so zmluvou podpísali vtedy v Moskve protokol k dohode o vzájomnom presídlení obyvateľstva medzi ČSR a ZSSR. Zo slovenských okresov, ktoré chcel Turjanica pripojiť k sovietskej Ukrajine, sa postupne vysídlilo takmer 12-tisíc ľudí, prevažne rusínskej národnosti. Mali osídliť územie, ktoré po návrate do starej vlasti zanechali volynskí Česi.„

“ Oficiálním důvodem odstoupení tohoto bylo „přání lidu“. Byla to lživá propaganda."

https://21sto­leti.cz/2016/12/­22/jak-csr-o-podkarpatskou-rus-prisla/

"Záhy po druhé světové válce, 9. června 1945, Československo odstoupilo Sovětskému svazu území tzv. Podkarpatské Rusi (dnes Zakarpatské Ukrajiny). Bylo to na přání Stalina, kterému tehdejší prezident Beneš vyhověl.

Na rozdíl od Polska, které přišlo ve prospěch Sovětského svazu o rozsáhlá území na východě včetně Lvova, Československo nedostalo žádnou územní kompenzaci. Kdežto Polsko se dočkalo Slezska (které do té doby patřilo Německu, Prusku a řadu staletí českému státu),

Československo nezískalo nic, byť usilovalo o Lužici (oblast na jih od Berlína, která dlouhou dobu patřila českému státu a kde dodnes žijí pod velkým tlakem germanizace Slované – Lužičtí Srbové)."
https://vlast­.cz/podkarpat­ska-rus-se-chtela-v-90-letech-k-ceskoslovensku-znovu-pripojit/

Arne1

To, co se píše ve WiKi nestačí ?

aliendrone

annas >>>
Nebyl to „dar osvoboditeli“, nýbrž ústupek požadavkům SSSR. (který by si tak jako tak prosadil svoje, BEZ OHLEDU na náš názor, taková prostě byla situace)

Za bezproblémové odstoupení ZU Beneš pochopitelně očekával nějaké „kompenzace“, přinejmenším Stalinovu „dobrou vůli“, když už nic jiného. Přestože ČSR o ZU zrovna moc nestála, tak státní území (byť o něj nikdo nestojí) se prostě nerozdává JEN TAK darem jako lízátka. V tom se „pan historik“ šeredně plete. ;) :D :D

annas

Dar je v uvozovkách – bohužel jsem udělala jen iednu, druhou doplníml, takže z toho vyplývá, že jde o nadsázku.

Názory se různí, takže někdy těžko řícž, kdo má pravdu.

aliendrone

Aha. Mohlo mě to napadnout, ale prostě někde se „zauzlovalo vedení“ nebo co… ;) :D :D