Avatar uživatele
Pokročilý

Proč jsme nepatřili po 2. sv. válce mezi tzv. vítězné mocnosti a museli si naši svobodu zaplatit?

Naši vojáci bojovali po jejich boku a jejich výstroj i výzbroj byly prý financovány ze zlatého pokladu zadržovaného ve Velké Británii. Dle historika šlo o naši armádu, nikoli armádu jejich. V opačném případě, za co bychom tedy platili? Za osvobození od těch, kteří nás v Mnichově zradili? Za to, že je naši letci pomohli před Německem chránit?

A proč je za vítěznou mocnost považována i Francie, která se z velké časti bez boje vzdala okupantům?

https://www.idnes.cz/…

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Jsme řazeni na stranu vítězných mocností. Naše armáda bojovala ve francouzské, letcí v Anglii, u nás převažoval odboj.

Je to mnohem složitější, jak se dovíte z posledního odkazu.
--

Stáli jsem na straně vítězů, protože rozhodující roli měli Spojenci.

"Druhá světová válka (1. 9. 1939 – 2. 9. 1945):

http://webcache.googleusercont ent.com/…

Na jedné OSA- Osa: Německo (včetně Rakouska a čs. pohraničí), Itálie, Japonsko (od 1941; včetně Koreje), Maďarsko, Finsko, Rumunsko (do 1944), Slovensko…
Na straně druhé Spojenci: Velká Británie, Francie, Spojené státy (od 1941), Sovětský svaz (od 1941), Čína, Belgie, Nizozemsko, Lucembursko, Dánsko, Norsko, emigrantské vlády a jim podléhající jednotky Československa a Polska, britská dominia (zejména Kanada, Austrálie, Nový Zéland), Rumunsko (od 1944)… "
------
"Československo bylo jedinou zemí, která si v předvečer druhé světové války mohla vybrat, zda bude bojovat. Hitlerovu pomnichovskou územní expanzi totiž už nebrzdila ani diplomatická jednání. Rozhodným faktorem v úvahách o národní obraně ale byla síla protivníka – německá vojenská mašinérie Československo převyšovala ve vzdušných silách a na straně Berlína stála i zeměpisná výhoda.

Nacistické Německo bylo oproti Československu v září 1938 celkově větší, mělo k dispozici víc lidí, zbraní, objemnější průmyslové zázemí i obrovskou zeměpisnou výhodu. Po anšlusu Rakouska na jaře téhož roku totiž obkličovalo celé české země a společná hranice se táhla v šírokém oblouku od Ostravy až po Bratislavu.

Československá strana se potýkala hlavně s důsledky hospodářské krize, která vedla ke škrtům ve výcviku. Záložáci starších ročníků proto neznali nejnovější zbraně a neuměli je ovládat a známé jsou i případy řidičů, kteří od vojny neseděli za volantem. Atd.

Když se 30. září sešlo vedení státu, představitelé politických stran, prezident, s velením armády, se třemi nejvyššími generály, tak se všichni na základě vojenských posudků shodli, že za dané situace doporučit válku není možné.“

https://ct24.ceskatelevize.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Byli jsme velmocemi zrazeni před válkou i po válce. Po válce jsme si k tomu přispěli sami.
Jak můžeme být považováni za vítěznou mocnost, když jsme se s dobře vyzbrojenou armádou před agresorem schovali "do kouta" a zbraně poslušně odevzdali agresorovi a další léta jsme nuceně pro něj zbrojili.
To, že zastaralé letectvo mělo možnost odletět do Anglie a pár stovek či tisíců dobrovolníků povětšinou z 1.světové války bojovalo v různých armádách, na tom nemohlo nic změnit.


Avatar uživatele
Stříbrný

Bohužel jsme v letech 39-44 armádu neměli. Pouze její velitele v Británii. Stejně tak jsme měli pouze exilovou vládu. Čili při bojích o Británii (a dalších na Západě) jsme bohužel měli sice jednotlivé vojáky, ale byli zařazeni do spojeneckých armád, nikoli že by byli samostatnou armádou.


Avatar uživatele
Zlatý

Souhlasím s Annas
→ jsme řazeni po boku vítězných mocností.

Patřit mezi vítězné mocnosti jsme nemohli
jednoduše proto, že jsme mocností nebyli (a nejsme).


Avatar uživatele
Bronzový

Poněvadž naše Veličenstvo mělo bobky ze skopčáků v roce 1938-1939 a v roce 1968 v Moskvě bylo repete.


Avatar uživatele
Bronzový

Otázky (hlavně poslední dvě) jsou nesmyslné, stačí si přečíst příslušný článek, je to už ve třetím odstavci: platili jsme jen za výzbroj, která pak čs. státu zůstala!!!

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Edison

Hapiky, to před válkou byl diktát. Nevím, kjestli si dovedeš představit, jak by takový odpor v r. 38/39 dopadl. Nikdo by nám nemohl pomoci a sami bychom se zase tak dlouho neudrželi Hitler by nás opravdu dříve, či později rozdrtil za použití té nejhrubší síly, kterou už měl. Byl by to masakr. Navíc by byl "v právu", bo by pouze silou naplňovatl to, co mu mocnosti posvětili.

Avatar uživatele
Stříbrný

hapiky

Edison: Diktát není zrada? Je těžké dnes říkat kdyby, ale bránilo se statečně Polsko, Francie atd. a když už byli v beznadějné situaci, tak kapitulovali. Samozřejmě největší chybou bylo naše pomalé vyzbrojování na začátku 30.let. Hlavně moderní letadla a tanky, Jinak jsme uměli vyrobit jinou špičkovou výzbroj, od kulometů po pistole, ale to bylo málo platné.

Avatar uživatele
Stříbrný

Edison

Diktát není zrada. Ke zradě došlo totiž ještě před Mnichovem. Pomalé vyzbrojování byl, jak napsala Annas, důsledek hospodářské krize. Té totiž prakticky bezezbytku, za cenu obrovské inflace, dokázal využít jen Hitler. Kulomety a pistolemi protik tankům a letadlům? No promiň... Polsko i Francie mělo podstatně větší taktické, personální i zeměpisné výhody. Možná, kdyby je z východu nenapadlo Rusko, mohlo být všechno jinak.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 5078
Zlatý Drap 3171
Zlatý led 2241
Zlatý Kepler 2040
Zlatý marci1 1742
Zlatý ivzez 1397
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1272
Zlatý mosoj 973
Zlatý zjentek 872

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.