Avatar uživatele
Registrovaný

Proč je zakázáno používat výtah v případě požáru?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Pokročilý

Neboť by požár mohl poškodit elektrický obvod a výtah by se zastavil. Potom hrozí, že by člověk v domě uhořel.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

viz Luciet. Jsou ale i požární výtahy, které jsou jako samostatný požární úsek, obezděné s požárními dveřmi. Mají záložní pohon.


Avatar uživatele

Není to zakázáno...
;-)
Ale je zakázáno používat výtahy, které nejsou evakuační (jejich klec, šachta i elektroinstalace musí být chráněny před požárem).
Běžně se při požáru totiž vypínají elektrické rozvody - tím se vypne i výtah a byl-li bys uvnitř, mohl bys uhořet. Případně se rozvody požárem zkratují a vypne je jistič.


Avatar uživatele

Já si dovolím upřesnit v zásadě správnou odpověď Luciet:
Požár může zkratovat ovládací panel výtahu v patře kde hoří a výtah se pak chová, jako kdyby jej někdo do toho patra s požárem přivolal.
Už vůbec nemluvě u žárem zkřivených vodících kolejnicích, poškozených lanech (hydraulice) nebo požáru ve strojovně.


Avatar uživatele
Stříbrný

protože běžný výtah není napojený na záložní zdroj a není chráněn před požárem. Požární neboli evakuační výtahy jsou před ohněm chráněny nehořlavým materiálem,zpravidla zdí takže se oheń nemůže do šachty dostat a poškodit elelektřinu,navíc je napojen na záložní zdroj, pokud vypadne proud, výtah sjede do nejnižšího podlaží,jelikož požár i kouř stoupá vzhůru.


Avatar uživatele
Zlatý

Okrem elektrických závad a mechanických poškodení, ktoré tu už boli spomenuté, je aj fakt, že výťahová šachta sa správa ako komín, kam ľahko vnikne oheň.
V tomto komínovom efekte je podobne aj hygienické jadro v činžovnom dome (kúpeľňa a wc), ktoré zvyčajne majú spoločnú šachtu pre klimatizáciu, vodovodné a plynové potrubie s ostatnými poschodiami (ale myslím, že sa nikto nepokúšal tadiaľ uniknúť).
Je pravda, nikde nie je napísaná tabuľka so zákazom použitia výťahu v prípade požiaru, ale na druhej strane zjavne nikde nie je napísané, aby ste v prípade požiaru unikli výťahom, ale všade vo vyvesených požiarných plánoch s vyznačenými únikovými cestami a vyznačenými hydrantmi a hasiacimi prístrojmi, mal by ich mať každý dom, je napísané "V prípade požiaru použite schodište, nepoužívajte výťah!"
Ak si túto základnú vetu "V prípade požiaru použite schodište, nepoužívajte výťah!" zapamätáte, v prípade požiaru vás ani nenapadne otvoriť dvere do výťahu, ale radšej rozbijete, vyvalíte dvere na schodište. Preto dvere na schodište majú byť zvnútra (od bytov) otvoriteľné bez kľúča.
zdroj: požiarne školenia, vlastná skúsenosť

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3153
Zlatý quentos 1417
Zlatý mosoj 1376
Zlatý Drap 1174
Zlatý Kepler 876
Zlatý gecco 710
Zlatý led 699
Zlatý marci1 650
Zlatý Lamalam 641
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.