Avatar uživatele
bolak

Proč je v němčině skříň TEN skříň?

Je v německých členech nějakej systém? Dají se nějak odvodit nebo si to člověk prostě musí pamatovat?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, briketka10, anonym před 4271 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Určitě bude v německé gramatice systém stejně jako v češtině. Jenže podle hláskové zakončení a vývoje si musíme rod zapamatovat. Německou historickou mluvnici neznám, proto vycházím z české.

V češtině šlo o tzv. kmenové skloňování, tj. podle zakončení slov. Neřešil se rod. Rodové skloňování se objevilo většinou od 15. st.. Např. ten starosta – kdysi jako ta žena (tzv. a-kmen).

Původ slova skříň – stč. bylo slovo skriiňa, podobné zakončení i v ostatních slovanských jazykcích. Slovo přejato do češtiny z sthněmeckého. scrini, to z latinského scrínium. Změna rodu a kmene – ta skříň vlivem slov jako ta bedna, ta truhla. Tvar ten skříň zůstal v některých nářečích, např. lašsky přiskriněk = přitruhlík.

Etymologický slovník a historická mluvnice

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

… a proč je v češtině zrovna TA skříň? Rody a s nimi související členy jsou v němčině zhruba tak logické jako v češtině…
pár zákonitostí se tam najde (např. nápoje povětšinou mužského rodu – ale zase das Beer…), ale je jich jako šafránu
Doplňuji:
*nápoje jsou…

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
www

Sice to vůbec není moje parketa, ale musel jsem si v němčině vždy rody zapamatovat.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
demenceee

stejne jako rika www, kdyz jsem mela nemcinu tak jsem se rody musela naucit vsechny nazpamet rikala to nase ucitelka :) v nemcine je to trochu jinak nez tady u nas

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
bolak

quentos: ale nějakej důvod to mít snad musí ne? kdyby člověk pátral hodně daleko, tak by se musel k něčemu dopátrat (i v tý češtině), nebo ne?

před 4271 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

možná jo, na to by fundovaně odpověděl etymolog…

před 4271 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

*das Bier, pardon

před 4270 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek