bolak

Proč je v němčině skříň TEN skříň?

Je v německých členech nějakej systém? Dají se nějak odvodit nebo si to člověk prostě musí pamatovat?

Nejlepší odpověď
annas

Určitě bude v německé gramatice systém stejně jako v češtině. Jenže podle hláskové zakončení a vývoje si musíme rod zapamatovat. Německou historickou mluvnici neznám, proto vycházím z české.

V češtině šlo o tzv. kmenové skloňování, tj. podle zakončení slov. Neřešil se rod. Rodové skloňování se objevilo většinou od 15. st.. Např. ten starosta – kdysi jako ta žena (tzv. a-kmen).

Původ slova skříň – stč. bylo slovo skriiňa, podobné zakončení i v ostatních slovanských jazykcích. Slovo přejato do češtiny z sthněmeckého. scrini, to z latinského scrínium. Změna rodu a kmene – ta skříň vlivem slov jako ta bedna, ta truhla. Tvar ten skříň zůstal v některých nářečích, např. lašsky přiskriněk = přitruhlík.

Etymologický slovník a historická mluvnice

Další odpovědi
quentos

… a proč je v češtině zrovna TA skříň? Rody a s nimi související členy jsou v němčině zhruba tak logické jako v češtině…
pár zákonitostí se tam najde (např. nápoje povětšinou mužského rodu – ale zase das Beer…), ale je jich jako šafránu
Doplňuji:
*nápoje jsou…

www

Sice to vůbec není moje parketa, ale musel jsem si v němčině vždy rody zapamatovat.

demenceee

stejne jako rika www, kdyz jsem mela nemcinu tak jsem se rody musela naucit vsechny nazpamet rikala to nase ucitelka :) v nemcine je to trochu jinak nez tady u nas

bolak

quentos: ale nějakej důvod to mít snad musí ne? kdyby člověk pátral hodně daleko, tak by se musel k něčemu dopátrat (i v tý češtině), nebo ne?

quentos

možná jo, na to by fundovaně odpověděl etymolog…

quentos

*das Bier, pardon