pabrina

Proč je v každém včelstvu jen jedna královna?

Kdyby evolučně včelstvo mělo královen víc, nebylo by tolik ohroženo a přemýšlím, co včelám brání v tom, aby měly více královen. Jako společenství jsou tak dokonale organizované a obětavé, že si myslím, že by mezi královnami neměla nastat jakákoliv kolize, přitom pokud jsou královny dvě, utvoří se roj a tedy nové včelstvo. Proč?

Nejlepší odpověď
DoTazatel

Protože to tak prostě je a jedna stačí. Od toho je královna – je jedna a jedinačná (v daném úlu). Je to matka, které celý ten úl patří – a většinu jeho členů sama porodila. Celý úl řídí za pomocí feromonů – udává tak včelám a trubcům, co mají (právě) dělat, i když trubci mají vlastně jen jeden úkol… Kdyby byly dvě, mohly by vznikat problémy, nedorozuění a chaos. Už by to nemusela být jednota atd.
Vládnoucí král (popř. královna) může být jen jeden. To platí všude (u lidí, ve smečkách, v rojích,..).

Další odpovědi
aliendrone

No, jakkoliv si na rozdíl od zjentka myslím, že JE možnost kooperace mezi ženami (nechápu, že ho ještě nepotkala situace, kdy se VŠECHNY ženy jednomyslně shodly na tom, že je přítomný muž „hrozný“ nebo že „na fotbal se nepůjde, nýbrž na pláž“ apod. ;) :D :D)

Je to o tom řízení. Včelstvo je rozptýlená inteligence (podobně jako mraveniště) a jakkoliv každý jedinec má vlastní nervovou soustavu s určitými schopnostmi, tak jako CELEK (všichni jedinci dohromady) vykazují vyšší schopnosti, než samotný jedinec. Ale i tak společenstvo potřebuje/má klíčové uzly. U včel je to královna, která svým chováím a hlavně feromony udržuje včelstvo pohromadě a ve vzájemné kooperaci, ať již při sběru potravy, boji či výstavbě úlu.

I když už příroda zkoušela „duální řízení“ (někteří dinosauři měli „pomocný mozek“ u kořene ocasu), tak se to neosvědčilo. Jeden organismus (a navzdory mnoha jedincům je JEDNÍM organismem CELÉ včelstvo) potřebuje jedno řídící centrum či alespoň klíčový uzel řízení. (královnu)

Zkrátka si to představ jako autobus. Má JEDNOHO řidiče, ale je v něm hodně lidí. Dovedeš si představit, jak by to vypadalo, kdyby KAŽDÝ z lidí v autobusu měl možnost ten jediný autobus řídit? Jeden by už chtěl jet, další by brzdil, třetí by chtěl couvnout, čtvrtý tankovat…, jak by se asi cestovalo? ;) :D :D

zjentek

No, odpovím asi malinko hloupě, ale… už jsi viděla dvě ženské kamarádky?

A totéž platí zřejmě v celé samiččí živočišné řiši. …„By mezi královnami neměla nastat jakákoliv kolize“, je snad hodno sci-fi žánru.

Pozor, poddaná není kamarádka. Je to někdo, koho královna falešně chválí a opěvuje pro její obdiv své osoby. Pokud poddaná falešně neobdivuje, je AUTOMATICKY nepřítel! Dvě včely královny tedy spolu nemohou nijak pracovat. Neznají faleš.

Drap

Je to nesmysl, nemělo by to n nic vliv, jen ta další královna by byla nadbytečná. Včely v případě potřeby si vyprodukují velmi rychle novou královnu, stejně tak jako potřebný počet trubců, včel dělnic atd.

Dochy

Evolučně to tak vyšlo. Ono kdyby mohlo být v úlu více královen, pak kdo zaručí, že budou jen dvě? To by tam mohli být i ti, čtyři, deset… Dost možná by se to včelstvo začlo rozrůstat tak rychle že by se samo nedokázalo uživit. Teď je zkrátka jedno včelstvo svázáno s jednou královnou a v případě že by měli být královny dvě, včelstvo se rozdělí a stará královna to zkusí jinde. Buď to vyjde, nebo ne.

pabrina

A nepřijde vám, že někdy včelstvo zanikne právě kvůli slabé matce, nebo kvůli nepřítomnosti matky (když uhyne)? A zároveň mě napadá, že když se včelstvo chystá rojit, tak jsou taky matky dvě a vlastně jsou schopné se DOHODNOUT, že ta starší opustí úl s částí včelstva:-) Neříkám, že lidi se vždy domluví, ale matek je spousta a taky to funguje:-) A přece i u jiných zvířat je obvyklé a běžné, že žijí samci i samice pospolu. Navíc u lidí by naopak mohl být teoreticky jen jeden samec a spousta matek:-)

Dochy

stará opouští úl dříve než se nová vylíhne.
Pokud stará matka umírá, je tam nějaký mechanismus – je slušná šance že než zemře, už se bude nová královna vyvíjet v matečníku.

Dochy

(můžu se mýlit, nejsem aktivní včela. Děda býval)