Avatar uživatele
paul1

Proč je u nás tak málo rozšířené karaoke?

V některých zemích je velmi populární, např. v Japonsku. U nás sporadicky v hospodách.
Je to škoda, zpívání je výborný lék proti depresím a nejen proti nim. Zpívání stimuluje bloudivý nerv, přičemž tato umělá stimulace se používá zejména při léčbě depresí. Podle výzkumů přispívá zpěv k produkci tzv. hormonů štěstí. Zvýši produkci hormonů se dá také jinými způsoby. Zpívat si můžete sami pro sebe i doma, texty jsou na YouTube.

https://osteo-forum.cz/preven­ce/hormon-stesti-vse-o-zdravi.html.

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? Sarrow, marci1, aliendrone, Disraeli před 191 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Disraeli

Češi, až na pár jedinců, neumí moc dobře zpívat. A zpívají, jen když jsou opilí. A to pak zní, jako když kočku taháš za ocas. Z jednoho průměrného města (a okolních vesnic) by to mohli být tak dva lidé, kteří by si „mohli dovolit“ tam zpívat (ve smyslu, že to umí.. a to by tam ještě museli chodit) – což je jen můj odhad. Lepší by to bylo ve větších městech jako Praha, Brno, Ostrava – a v těch snad i nějaké karaoke jsou.
Pár z těch jedinců jsou třeba zpěváci. Zbytek občas neprofesionálně (nevýdělečně) zpívá – ale to spíš na táborech, při ohníčcích a různých lokálních slavnostech. Místo zpěvu se taky spíš věnují třeba hraní na některé hudební nástroje a jsou součástí orchestrů nebo nějakých skupin.
Jinak proto, že k tomu není dostatečná poptávka ani nabídka. Nic ale nikomu nebrání nějaký karaoke bar zřídit. A třeba by se to i uchytilo.

Rozšíření karaoke ve světě, USA – velké jako Evropa, přes 330 milionů obyvatel a nejrozšířenějších je to v těch státech, kde je to pro ně typičtější, vzhledem k mentalitě a kultuře. Japonsko – 125 milionů obyvatel. Česko? 10,5 milionů obyvatel, z toho miliony důchodců a dětí, z toho pak asi ve tech největších městech žije celkem na 2 miliony obyvatel – a tam ty karaoke jsou. Prostě tu není dost lidí, a hlavně dost těch, kteří by uměli zpívat (samozřejmě mohou zpívat – když je to baví – aniž by to uměli, ale kdo by to pak poslouchal a na taková místa chodil? :)).

Upravil/a: Disraeli

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
marci1

Nejen karaoke, ale u nás se vůbec málo zpívá. A nemusíte zpívat jak slavík! Zpívám si doma téměř každý den. Kamarád nechtěl nikdy zpívat (ono to bylo tak trochu bručení medvěda), ale už si zpívá a pochvaluje si to. 😄

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
aliendrone

Tohle je zajímavá otázka, na kterou lze odpovědět celkem zeširoka.

Myslím, že to NENÍ v tom, jak kde umí zpívat. Popravdě to, že to Asiati zvládají TROCHU lépe DÍKY ČASTÉ PRAXI z nich ještě nedělá zpěváky. Zpívají stejně mizerně a falešně, jako kdekoliv jinde. Spíše je to o specifické nátuře, pojetí HUMORU. Považují to za děsně funny věc se „zesměšňovat“ a bavit tím ostatní. Jakkoliv jsem to zesměšnění se dal do uvozovek, protože to dělají všichni, takže jsou v tom takříkajíc spolu.

Karaoke se netýká jen Japonska (jako to bylo kdysi, tam to ale měli nejdříve rozšířené, asi díky všeobecné tech. vyspělosti státu). Jenže dneska to je VŠUDE, v célé východní Asii. Od Koreje, přes Čínu až do Thajska a na Filipíny, NEUNIKNEŠ! Není to jen v hospodách, dnes je to díky čínské produkci velice levné a mají to v KAŽDÉM totálním zapadákově DOMA! Jen si představ – bambusová chatrč, nemá ani sporák bo vaří na ohništi, ale MAJÍ KARAOKE. A to je hlavní. I v běžné „civilizaci“ (vilová rezidenční čtvrť) každou chvíli (prakticky večer co večer) někdo začne vyřvávat. 😮 Jeblo by ti z toho kvičení! Ale tam to nikomu nevadí, vnímají to asi stejně, jako pražáci v noci hluk tramvají, tedy vůbec. Prostě to nevnímají, neslyší.

Než začneš nad karaoke jásat, tak uvaž: hospoda=chlast. A po chlastu jsou lidé bujní a rozjívení. K tomu do ní vpadne aliendrone (jo, i mně se to občas vymkne), uhostí se u mariáše a zrak mu padne na karaoke! Víš, ne že bych ho potřeboval, bo tak jak někdo ladí v „dur“, jiný v „moll“, tak já ladím „na mol“ speciální oktávu výcvikového poddůstojníka (dle tvrzení jiných). A TOHLE bys zesílené přes karaoke NECHTĚL! A vlastně ani já ne, protože dokud létají jen banány, brambory nebo rajčata – OK. Ale cihly nebo dlažební kostky… Hmmm, na to už jsem moc starej. 😉

Možná to je tedy tím, že platí to o Češích a muzikantech, bo karaoke pokud nemáš „hudební hluch“ se dá přežít jen párkrát do roka. Ale mít ho DENNĚ, taxe MUDr. Chocholoušek udře xmrti! 😉 😁 😁

Upravil/a: aliendrone

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Proč? Protože to nemáme tak v oblibě jako v Japonsku. Kdo potřebuje léčit deprese, tak ví, že má navštívit psychologa, nebo psychiatra.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Sarrow

Čeština není příliš zpěvný jazyk, ale hlavně proto, že chybí učitelé a i prostory ke zpěvu, alespoň v menších městech

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Důvody, proč je karaoke v České republice méně rozšířené mohou být různé:

  1. Kultura: Karaoke vysoce popularizovala zejména východní kultura, kde je hodně kořeněné ve společnosti. V České republice se na zpěv často nahlíží jako na umělecký projev, který vyžaduje skill.
  2. Sociální aspekt: Mnoho lidí může být nesvých z nápadu zpívat před ostatními, obzvlášť pokud nejsou ve zpěvu sebevědomí. Karaoke klade důraz na veřejné vystoupení, což může působit pro některé jedince stresujícím dojmem.
  3. Popularita: Dále může být faktorem také jednoduše nedostatek poptávky.

Ale to neznamená, že se karaoke nemůže stát v ČR populárnější. V poslední době se zvyšuje zájem o různé druhy zábavy a relaxace, takže je možné, že se karaoke stane časem populárnější.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
iceT

Disraeli… karaoke není primárně o umění zpívat, jako třeba Superstar, ale o tom se pobavit. Co na tom, že to někdo neumí a vřeští falešně? Karaoke, které jsem zažila bylo takové, že jeden zpíval Gotta a fakt mu to šlo a druhá zněla fakt, jak když taháš kočku za ocas. Nikomu to nevadilo, podstatné bylo, že se lidi bavili. To karaoke bylo před deseti nebo více lety, funguje dodneška pravidelně a lidí se tam sejde vždy plno, právě kvůli tomu. Navíc pajko, co to organizuje, je náramný komentátor a bavič.

Avatar uživatele
cochee

Já to mám třeba tak: když se čirou náhodou ocitnu u karaoke a všichni neumějí zpívat, u prvního se tomu směju a u druhého už jsem nas---ý, protože mám hudební sluch a prostě „tahání kočky za ocas“ mi vrcholně vadí. Takže karakvoke je jednou z posledních věcí, kam bych šel za zábavou

Avatar uživatele
Disraeli

Tak, tak. A takhle to vnímá určitě dost lidí.

Avatar uživatele
Disraeli

Je pravda, že to může být jen pro zábavu – i bez ohledu na to JAK ti lidi zpívají. Ale pořád si myslím, že i tak by alespoň pár lidí mělo umět zpívat (z těch co do karaoke chodí) a pokud neumí zpívat skoro nikdo… pak se takové karaoke oplatí jen v hustě osídlených oblastech jako v těch velkoměstech.
A pak jsou tu i ty faktory jako stud apod.
Až takový zájem o to očividně není, když tu těch karaoke tolik není. Málo lidí, málo schopných, málo ochotných (zpívat na veřřejnosti). Ostatní si vystačí při té opilosti nebo při táborových ohněch, na oslavách, atd.

Avatar uživatele
elkon

Disraeli – plácáš nesmysly. Většina Čechů právě zpívat umí, vidíme to při různých akcích, jak veřejných tak soukromých i třeba hromadných. Z velké části se ale zpívat na veřejnosti stydí, pokud mají být sami za sebe. Úsloví „co Čech, to muzikant“, nevzniklo jen tak.

Avatar uživatele
Disraeli

To jsou spíš ti jednotlivci, kteří zrovna vystupují. A většina to ani z daleka nebude. Jeden z kolika (tisíc) umí zpívat? Češi mají často hrubý a nepřizpůsobivý hlas, neumí měnit tóninu a zpívají falešně. .. Spíš tím, že netrénují. Zájem o zpěv by jistě byl velký a velkou roli určitě hraje ta stydlivost.
„Co Čech, to muzikant,“ pokud jde o hudbu, tak se to podle mě týká spíš jen hudebních nástrojů, než zpěvu. Jinak taky označení ke komediantům, kašparům, kejklířům. Pokud jde o muzikanty: Housle, kytara apod. Pak dechovky, fidlovačky, skupinové zpívání a o těch jedincích jsem psal (zpěváci, zpívání při táborácích, na oslavách, atd.).

Avatar uživatele
Disraeli

Češi, když už zpívají (ametérsky), tak spíš ve skupině.

Nový příspěvek