annas

Proč je asi jméno filozofa, lékaře a vědce zapsané v Národním muzeu mezi dvaasedmdesáti jmény české historie?

Narodil se 27. 12. xxxx? Co usktuečnil jako první v historii lékařství? Čím se ještě proslavil? Jak skončil jeho život?

Nejlepší odpověď
kapka

Ján Jesenský. Provedl první veřejnou pitvu. Byl popraven na Staroměstském náměstí při popravě 27 českých pánů.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ján_Je­senský

Další odpovědi
vagra

Ján Jesenský se narodil ve Vratislavi 27.12.1566
Roku 1601 se přestěhoval do Prahy. Zde působil,mimo jiné i jako osobní lékař císaře. Udržoval si řadu kontaktů jak na dvoře i na pražské akademii.
Vydal řadu vědeckých a lékařských spisů. Zajímal se také o politiku
Roku 1608 vstoupil do služeb uherského krále Matyáše.
Po bitvě na Bílé hoře a potlačení stavovského povstání byl Jessenius obviněn z urážky majestátu.
21. června 1621 při známé popravě 27 českých pánů na Staroměstském náměstí mu kat Jan Mydlář nejprve vyříznul jazyk a poté sťal.
Zajímavý je osud jeho těla-
Jeho tělo bylo po exekuci odvezeno k Horské bráně, zde byl rozčtvrcen a vpleten do kola. Jeho hlava s kusem jazyka byla spolu s hlavami dalších jedenácti českých pánů vystavena pro výstrahu na tribuně Staroměstské věže po dobu deseti let, kdy byla potají sejmuta a pohřbena neznámo kde. Zbylé ostatky Jesseniova těla nebyly nikdy nalezeny

Zdroj: vybráno z V.E. a z-http://cs.wiki­pedia.org/wiki/J%C3%A1n_­Jesensk%C3%BD