Avatar uživatele
Pokročilý

Proč jdou lidem některé úkony lépe druhou rukou, než tou, kterou běžně používají? Děkuji.

Mně se třeba lépe používá mobilní telefon levou rukou (psaní, hraní her a tak) i když jsem pravák.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

Ty nejsi pravák, ale levák, protože píšeš levou. Jsem taky levák a používám i pravou ruku, protože je plno výrobků dělaných pro praváky, otvírák, nůžky. Sem tam seženeš třeba nůžky pro leváky, jde o tvar držení.
Reezo, a není to náhodou tak, že levá řídí pravou strany a pravá levou stranu těla, zjednodušeně napsáno.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Třeba proto, že jen někdo je vyhraněný pravák nebo vyhraněný levák. U většiny lidí praváctví nebo leváctví pouze více či méně převládá. Někteří jsou dokonce spíše "vyrovnaní". Čím méně je člověk "vyhraněný", tím více záleží na první zkušenosti s určitou činností. Teda na tom, jak si zvykne ji dělat. Vzhledem k převaze praváctví nad leváctvím v lidské populaci se může stát, že nevyhraněný levák se stane přeučeným pravákem a ani si toho nevšimne. Pak může být sám překvapen, když se do nějaké činnosti spontánně pustí levou rukou. (Jen názor a lidová zkušenost, nejsem neurolog.)


Avatar uživatele
Bronzový

Lidský mozek má dvě hemisféry. Každá z nich je spojena s odlišnými přístupy k myšlení. Levá hemisféra je více spojena s logickým myšlením a pravá s intuitivními myšlenkami.I když každý používá obě hemisféry, většina lidí má tendenci jednu stranu používat více než tu druhou. Když si zvykneme na jeden způsob myšlení, máme tendenci na něm ulpět a ignorovat ten druhý. Ten nejoptimálnější způsob, jak zlepšit naši schopnost myslet, je maximálně používat obě hemisféry. Abychom tak mohli učinit, musíme zjistit, kterou hemisféru používáme více a pak se soustředit na tu druhou, abychom ji "posilňovali" a naučili se používat častěji. Odpovězte na jednotlivé položky buď ano, nebo ne.
Doplňuji:
Pokud je aktivní levá hemisféra, tak levá strana těla se stává více dominantní na ty určité činnosti. Pokud využívám pravou, tak pravá strana těla je více dominantní.


Avatar uživatele
Stříbrný

Lateralita (tj. to která strana těla je silnější a "šikovnější") bývá jen zřídka přesně vyhraněná. Většina lidí používá na psaní pravou ruku, protože je to zvykem, a protože sami nejsou ani vyhranění leváci, naučí se to, ale na jiné úkony je jim přirozenější ta levá.
Jiní třeba používají pravou ruku na psaní zcela přirozeně, ale mají silnější levou nohu, ucho, oko ...


Avatar uživatele
Pokročilý

Jsi "obourukej" Já taky, půlku věci dělám pravou, půlku levou. Považuji se spíš za praváka protože jsem se kdysi naučila psát pravou, ale když se nudím a chvilku trénuju tak mi to levou jde taky.


Avatar uživatele
Zlatý

Jde o zvyk, pokud pracuješ v administrativě a často telefonuješ, pak je logické že lépe se ti bude používat mobil levou rukou, protože jsi zvyklý/á (podle fotky těžko určit pohlaví) psát a telefonovat zároveň.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

zzzzz

Reezo Mozek tělo řídí opravdu do kříže, ale jinak s Vámi souhlasím.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 1912
Zlatý mosoj 1567
Zlatý marci1 1425
Zlatý annas 1153
Zlatý hanulka11 1030
Zlatý gecco 847
Zlatý briketka10 789
Zlatý quentos 756
Zlatý Kepler 625
Zlatý iceT 579

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.