Michal Kole

Proč existuje lékařské tajemství ? Jaký je význam lékařského tajmeství, že bylo zavedeno ? Kdy ho lze ze zákona porušit?

Mě osobně by nevadilo, kdyby moje doktorka dala na net mojí psychiatrickou diagnózu a propuštěcí zprávu z psychiatrické léčebny v Dobřenech.

Alespoň bych nedostával emaily typu: „Jsi takový d**** nebo to jen děláš ?“

🙂

Nejlepší odpověď
Ajadom

Pojem lékařské tajemství je starší než náš letopočet. Hippokratova přísaha, sepsána 400 let př. n. l., patří mezi nejznámější etické kodexy, reprezentující uzákoněné mravní závazky lékařů k pacientům, kolegům i veřejnosti.
Lékařské tajemství, tedy lékařská mlčenlivost o údajích pacienta, o jeho diagnóze a způsobu léčení i zdravotním stavu, je jednou z nejdůležitějších mravních zásad lékařské etiky. Adepti lékařství přísahají, že ji nikdy neporuší. Z Hippokratovy přísahy vycházejí také další etické kodexy, jako etický kodex sester a ošetřovatelek. Ale také etický kodex pacientů, obsahující mimo jiné i práva duševně nemocných, handicapovaných, umírajících, jakož i kodex práva na nemocničním lůžku. Všechny pak bez rozdílu stanoví rovněž závazek a povinnost mlčenlivosti.
Další viz. odkaz

Zdroj: http://www.no­vinky.cz/zena/vzta­hy-a-sex/12223-kde-zacina-a-konci-lekarske-tajemstvi.html

Další odpovědi
meTTax

Zdravotničtí pracovnící jsou obecně povinni zachovat mlčenlivost o zdravotním stavu pacienta.
Vyplývá to nejen z Hippokratovy přísahy (viz Ajadom), ale také z ust. § 55 odst. 2 písm. d) zák. č. 20/1966 Sb., o péči a zdraví lidu,

porušením této mlčenlivost se zdravotnícký pracovník může dopustit i tr. činu a to dle ust. § 180 zák. č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, ( Neoprávněné nakládání s osobními údaji ) vůbec nezáleží na tom, komu byly údaje sděleny, třeba i Policii.
Samozřejmě prolomením této mlčenlivosti je například souhlas pacienta.

Dále se ovšem toto prolomení dá rozdělit na pasivní a aktivní
Aktivní – zdravtnický pracovník je vázán oznamovací povinností a musí informovat např. Pčr
Pasivní – zdr. pracovník je povinen poskytnout tyto údaje na žádost orgánu činého v tr. řízení. Samozřejmě se ještě rozlišuje zda je osoba živá či mrtvá. V druhém případě se postupuje dle vyhlášky č. 19/1988 Sb., o postupu při úmrtí a pohřebnictví,.

Né každý si přeje, aby do světa byly vykřičeny jeho problémy.

Zůstávám s pozdravem.

hanulka11

hm to asi nevadí jen tobě – bohužel

Toruk

Trápí, nebo rozčilují tě ty emaily typu: „Jsi takový d**** nebo to jen děláš ?“?