nyjono

Proč do petrolejové lampy lze lít pouze lampový olej a ne petrolej?

https://www.4ho­me.cz/happy-green-petrolejova-lucerna-25-cm/?gclid=Cj0­KCQjwsvrpBRCsA­RIsAKBR_0Ku_NsFPZ­fue0CSmCsseX20­Qh9fomP1v06JMP9NYQ­XfVX1mtCs1Nh8a­AhHWEALw_wcB

V popisu píší o nasáknutí knotu lamp.olejem a v dotazu také píší pouze o oleji.

V návodu k používání petrolejové lampy píšete o používání, dolévání oleje. Lze tedy u této petrolejové lampy používat petrolej nebo olej? Je tu možnost volby? Nebo je nutno používat lampový olej? Děkuji za info.. 4HOME
29. 7. 2019 Dobrý den, lampu plňte v obchodě běžně dostupným lampovým olejem (parafinem). S přáním pěkného dne, Veronika Heryánová, 4home, a.s.

Nejlepší odpověď
Hlada

To je mylná informace. Do petrolejové lampy jakéhokoli tvaru lze lít petrolej. Vždyť je to petrolejová lampa! Dřív se ani nic jiného nepoužívalo. Faktem je, že čadí. Vyčistění cylindru bylo každodenním rituálem. Teprve v poslední době se začal vyrábět speciální, několikanásobně dražší olej.

Další odpovědi
Kepler

Vše závisí na definici pojmu petrolej a lampový olej. Podle mých znalostí, by olej do lamp měl obsahovat co nejméně aromatických uhlovodíků, jinak černě čoudí. Vlastně nejideálnější by byl čistě parafinický uhlovodík, podobně jako ve svíčkách.

aliendrone

Nesmysl, lze tam nalít i petrák, od toho to je petrolejka. Speciální „lampové“ oleje pouze lépe voní. :)

Dochy

Mám za to, že jde o téměř to samé. Nevím kdes vzal tu informaci že do petrolejky se nemá lít petrolej. Už název říká něco jiného. Lampový olej je možná zbaven nějaké smrdící složky (ale spíš ne), doplněn nějakými barvivy, aby to v čiré lahvi lépe vypadalo a navoněn.

Pokud to kouří, spíše než olej za to může příliš dlouhý knot (a tím i příliš dlouhý plamen, kde hořlavina nevyhoří dokonale)

Drap

V odkazu neni nikde uvedeno, že lze použít pouze lampový olej. Používám lampy poměrně často. Lze spalovat jak lampový olej , tak petrolej, bez jakýchkoli problémů. Většinou se však používá lampový olej a to pouze z důvodu menší čadivosti, menšího zápachu a pokud nakupuješ v běžné obchodní síti, tak i nižší ceně, než je petrolej.

Hlada

Jestlipak Veronika Heryánová ví, že se tyto lampy u nás vyráběly v Roudnici už před 115 lety?

nyjono

Keplere, kde pořídím, bez shánění, prostě jdu a koupím, pořídit čistě parafinický uhlovodík?

Kepler

V tom ti neporadím. Jeden známý, výrobce ozdobných svíček, dovážel tvrdý vosk z Ruska. Samozřejmě petrochemického původu. Tak bych zkusil bych zkusil „vosk“ z normálních svíček, co se dají koupit všude. Trošku dýl bude trvat, než se to roztaví a bude svítit.