paul1

Proč bývá proti covidu doporučovaný aspirin?

Aspirin se běžně používá proti bolesti, horečce a zápalu. Také v prevenci proti vzniku srdečních a mozkových příhod, zabraňuje vzniku krevních sraženin. Stejné účinky má acylpyrin a přitom je levnější. Ještě si z dob minulého řežimu pamatuji, že byl název aspirin nahrazen názvem acylpyrin, šlo prý o to, že aspirin byl registrovaný jako chráněný, patentovaný název. Dnes se ale s názvem acylpyrin potkávám v tisku méně, název aspirin je více preferovaný.

https://www.id­nes.cz/onadnes/zdra­vi/koronavirus-pneumolozka-aspirin-bamlanivimab-rozstrel.A210331_130­936_domaci_vov
https://www.mo­jalekaren.sk/cla­nok/aspirin-a-acylpyrin-aky-je-medzi-nimi-rozdiel/

Nejlepší odpověď
Dochy

Není proti covidu, nesnižuje riziko nákazy. Pomáhá zvládnout příznaky – Teplota, bolesti, zánětlivé procesy,… Zkrátka to co je známo jako symptomatická léčba (neléčíš příčinu, pomáháš přežít do doby, než se s tím tělo vypořádá samo)

Další odpovědi
Pepa25

  1. aspirin = acylpirin, je to jen jiný název
  2. na chřípky i COVID, prostě na horečnatá infekční onemocnění se spíš doporučuje paralen nebo jiné léky na bázi paracetamolu, ale samozřejmě pomáhá i kyselina acetylsalicylová, resp. je možné to střídat při vysokých horečkách, protože u paracetamolu je nebezpečné ho brát dříve než po 4 hodinách
  3. aspirin pomáhá prevenci krevních sraženin, ale to přímo k COVIDem nesouvisí …

Kepler

Teď nevím, jestli se ptáš na účinky, nebo proč se používá název aspirin. V obou případech je účinnou látkou kyselina acetylsalicylová a poprvé byl distribuován pod názvem Aspirin. Pak se našli další výrobci a začali prodávat generika stejného složení, ale levnější. Původní název však nesměli používat. Stejný lék je u nás registrován i pod dalšími názvy: Anopyrin, Godasal.

Ametyst

Protože acylpyrin (aspirin..atd.), prostě kyselina acetylsalicylová, je stoletím ověřený lék. Myslím že svými účinky a ve spojitosti s nízkou cenou nebyl překonaný.

mosoj

Aspirin, acylpyrin, anopyrin, stacyl, vše jedna látka kyselina acetylsalicylová od různých výrobců v různé síle.
Snižuje bolest a teplotu. V menší dávce ovlivňuje i srážlivost krve. Proto anopyrin a stacyl se vyrábí v menších tabletách max.100 mg účinné látky v jedné tabletě a užívá se hlavně na zamezení srážlivosti krve. Pro snížení bolesti či teploty je tato dávka nízká. Stejnou službu udělá 1/4 tablety aspirinu či acylpyrinu. Anopyrin a stacyl mají také pufrované tablety, které se rozpouští pomalu a nesnižují tak pH žaludku. Někomu to vadí. Navíc antikoagulační léčba probíhá dlouhodobě, kdežto pro snižování horečky či bolesti je kyselina salacylová používána krátkodobě.
Aspirin je název léku, který vynalezla německá firma Bayer a nechala si ho patentovat.
Naše firma Spofa vyráběla totéž po názvem acylpyrin.

Kyselina acetylsalicylová je doporučována v souvislosti s očkováním proti covidu 19 vakcínou Astra Zeneca pro její sporadické, ale již přiznané koagulační účinky. Embolie plic se objevuje i při přímém onemocnění covid 19. Takže se kyselina salycylová podává preventivně k zamezení embolie jako nejméně škodlivý lék.

Co se týká ceny tak acylpyrin je (byl) náš výrobek a byl vždy lacinější než ten samý lék, ale ze západu. Dnes se tyto cenové rozdíly již zmenšují ale jsou. Navíc každá farmaceutická firma prodává svá léčiva k výrobě do jiných států jako generika. Čím větší zmatek tím lépe pro výrobce.

Speed77

Ve vícero zdrojích jsem četl a slyšel spíš ibalgin (či brufen nebo také ibuprofen). Proč přesně něvím – nevím proč je proti tomu dobrý, ale má zmírňovat příznaky a taky údajně trochu fungovat jako prevence proti nákaze (když to funguje i u jiných virových nákaz…).
Ibalgin má pomáhat proti různým bolestem, proti horečce, hlavně i bolestem hlavy, nachlazení, chřipce (a celkově virovým onemocněním, takže asi proto může pozitivně ovlivnit i průběh covidu, či jako prevence proti němu).
Aspirin by měl fungovat podobně.

Paralen vs. Acylpirin
https://www.drmax­.cz/zeptejte-se-lekarnika/paralen-vs-acylpirin

ivzez

Protože je dražší než acylpyrin.
Ale je určen jen na některé příznaky covidu, nejde o lék proti covidu.

Midoc

Snižuje horečky.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

paul1

pro „Kepler“ – šlo mi o to, proč je doporučovaný, resp. více se hovoří o aspirinu, když acylpyrin má stejné účinky a je o cca 1/5 levnější.

Dochy

Aspirin je obchodní značka známá na západě. Acylpyrin je známí možná jen u nás. Jinak by to mělo být jedno. Podle chuti tam rozdíl je, ale nevím jaký. účinná látka by měla být stejná.

Speed77

Aspirin i Ibalgin jsou oboje antiflogistika, jak píše ten doktor v odkazu výše. Jsou protizánětlivé, mj. proti virovým nákazám/onemoc­něním/zánětům. Jsou to volně prodejné léky bez předpisu.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Antiflogis­tikum

da ny

Již na počátku pandemie čínští lékaři doporučovali to, co evropští přijali, až po několika měsících. U virové nákazy Covid 19 varovali před používáním Ibalginu, Brufenu apod, při snižování vysokých teplot (aby nedocházelo k vážným plicním komplikacím).