dudu

Probůh je tohle pravda?

Děti se dnes nemají nutit k jídlu, spánku, učení, pohybu, domácím pracím, ba
ani k respektu autorit. Děti dnes jednoduše mohou vše, dospělí nic. Vyrůstá
přece generace osobností, která nepotřebuje to, čím si prošli rodiče…

Nevím, čím si prošli ostatní rodiče, ale občas mi z článků o dnešní výchově
připadá, že si museli projít doslova očistcem a proto na své děti aplikují
ty nejšílenější alternativní metody. Děti dnes nemusí nic, doslova.

Třeba my jsme v mládí museli poslouchat – rodiče, prarodiče, učitele,
trenéry… To je asi první věc, kterou dnešní rodiče na své děti neaplikují,
aby neměly doživotní mindrák. Jo, já poslouchat musela a mimochodem žádný
mindrák z toho nemám. Šlo to bez bití, má-li někdo pocit, že poslouchání je
vždy jen pod pohrůžkou trestu. Rodiče měli autoritu, a dokud jsem bydlela do
dospělosti doma, platila pravidla mých rodičů. Nevím, co je na tom tak
divného, ale přijde mi to normální. Asi ne ostatním kolem, takže
nevychovaných dětiček, co se neumí chovat ani doma, ani kdekoliv na
veřejnosti, v hotelu či restauraci, vídám stále více. Neposlechnou za žádnou
cenu, ani za cenu sebezn ičení, a tomuhle někdo říká „zdravé“ dětské
sebevědomí?

Děti dnes nemusí ani jíst v pravidelných časech normální jídlo. Vídám
maminky, které se lžičkou v ruce pobíhají kolem stolu či kdekoliv jinde a
snaží se dostat do své osobnosti oběd. Dítě oběd odmítá, načež vyškemrá po
chvíli sušenku nebo zmrzlinu. Pamatuji se, jak u nás platilo snídaně-oběd-
večeře, nikdo nás do jídla nenutil, ale všichni věděli, že v mezičase nic
nebude. Najez se jídla, sladkosti jsou za odměnu nebo si dej ovoce. U
televize nic k „zobání“ nebylo a po večeři se nic netláskalo. A světe div
se, obezita nebyla takovým strašákem jako je dnes a to se u nikoho doma
žádné speciality, cizokrajná, odlehčená, bezlepková (i pro ty, k teří
takovou dietu nepotřebují), veganská nebo light jídla nepřipravovala…

Děti dnes zásadně nemusí doma pomáhat. Rodiče dost často připomínají otroky
a sloužící. Z práce honem vyzvednout autem děti, honem je odvézt do kroužku,
připravit jim tohle a tamto, dovézt domů, uvařit jídlo, uklidit, vysát,
vyprat, vyžehlit, dát do skříně… Slýchám, jak se některým ratolestem zažírá
i to, že musí dát nádobí do myčky, případně ho z myčky uklidit do skříněk. S
odpadky chodí tátové, hadr na podlahu osobnosti neznají, není přece od věci
pořídit automatický vysavač?! A posekat trávu nebo snad vyplít záhon? Pomoci
u babičky nebo dojít pěšky pro nákup???? Žijí jako v bavlnce, jediný stres,
který j e doma může potkat je nefunkční anténa k TV nebo výpadek
internetového signálu… No, jsem zvědavá, kdo jim takový servis bude
poskytovat až rodiče nebudou nebo až je takové osobnosti šoupnou do LDN?

No a nutit děti snad do učení nebo je vyhnat někam do lesa za pohybem, v
horším případě na stadion či plavečák? Nebo je snad nutit jít večer spát????

Já vám nevím, ale opravdu je správná cesta nechtít po dětech nic?

Nemusí nic znát s tím, že si to najdou na internetu? Vždyť už dnešní děti
neumí ani pořádně psát, leckteré nedokáží ani číst a bez kalkulačky si
nespočítají ani nákup… Bez tabletu si neumí najít cestu nebo vyhledat odjezd
vlaku v jízdním řádu. Bez internetu se vlastně neumí ani bavit, protože
internet a sociální sítě jsou pro ně jedinou zábavou, všechno ostatní je
nuda… A takoví jedinci, kteří se vlastně neumí o sebe postarat, nic nevědí,
nemají jakékoli sociální návyky a žijí znuděné životy, to má být ta lepší příští generace????

Doplňuji:
Bylo by ode mne pokrytecké nedoplnit, že nejsem autorem této rekapitulace. Obsah mě však zaujal a plně s ním souhlasím. Zděšen jsem proto, že dvě naše vnučky jsou již téměř dospělé, takže tento trend je minul a s malými vnuky má dcera spíše opačné problémy. Onehdy s úsměvem prohlásila, že kvůli komplexnosti výchovy asi bude nucena ty svoje slušňáky naučit lhát…

Nejlepší odpověď
Nevíteto?

Tak nečti ty články o dnešní výchově a vychovávej děti podle svého přesvědčení a ne podle článků 🙂 a ne není to správná cesta (nechtít po dětech nic). No a generací těch ještě bude, neboj…

Další odpovědi
quentos

Máte naprostou pravdu. Maminka mi vyprávěla zážitek, který tato slova jen potvrzuje. U kulturního centra v našem městě probíhá „open air“ výstava uměleckých děl – plastik. Zatímco některé jsou z bronzu a nevadí jim tedy, když si na ně nějaké to dítko vleze, ošahá apod. – ba naopak k tomu přímo vybízí – , jiné jsou křehčí, opatřené cedulí „nedotýkejte se vystavených exponátů“. Ovšem než k nim ta cedule byla dána, šla kolem matka (označujme ji pro odlišení od mé maminky jako „matka dítěte“) se svým „volně vychovávaným“ frackem. Fracek, nudě se, nejprve začal sochu omakávat; to mu ovšem nestačilo, tak po ní začal dupat. Přežila jen díky včasnému zásahu mé maminky, pracovnice galerie, ovšem to ještě maminka netušila, co si zažije. S mírnou, ale ráznou domluvou dítě vzala a dovedla k jeho matce s tím, ať si ho příště lépe hlídá, že ničilo sochu. Matka dítěte začala hystericky ječet, co si to jako dovoluje, vždyť je to přece „jen dítě“ a „jen si hraje“. Maminka s mistrně zachovaným klidem odtušila, že jestli si nevšimla, dané dílo je socha a vzhledem k materiálu, z něhož je vyrobena, by delší takovéto „hraní“ nemusela přežít.
Matce dítěte nejen vysvětlením, ale zároveň i klidem, jaký po celou dobu zachovávala (na rozdíl od její bojovné vytočenosti), vzala vítr z plachet, tak jen zalapala po dechu a vykoktala: „Tak… tak… tak to tam máte mít napsaný!“
Načež maminka, opět s klidem, pravila, že cedule budou instalovány ještě tentýž den, ale vzhledem k tomu, že exponáty teprve nedávno přivezli, se to dříve nestihlo.

… to nechci vidět, jak to bude vypadat za několik let, či až tyhle zbožňované děti vyrostou :{/>

anonym

Taková ´nevycválanost´ je problém spíše měst – bohatší a hlavně ´nudící se´ části společnosti.
A nejde jen o současné děti – jejich rodiče jsou na tom velmi podobně.
___
Ale – i to, co zmiňuje Quentos, je jen ta nejviditelnější, do očí ´bijící´ špička, průměrné děti (a rodiče) tak nevyčnívají, takže si jich tolik nevšimneš.
😉
Koneckonců „O tempora,o mores“ je ´mezi námi´ už přes 2000 let – a to si Catilina ani neměl tablet…
😉

arygnoc

súhlasím.

zjednodušene, vyrastá generácia sebestredných egoistických asociálnych nevzdelancov bez vzťahu ku hodnotám – či už materiálnym alebo duševným, tradíciam a o zodpovednosti (okrem tej zodpovednost za svoje pohodlie) ani nehovorím.

o rodičoch:
zabudla sliepka, že bola kuraťom, že OHÝBAŤ treba.

veru, obnovenie POVINNEJ vojenskej služby by neuškodilo.

:-Q

bolak

Já myslím že z toho děláte zbytečný drama. Dítě neumí počítat bez kalkulačky, protože to není potřeba, zřejmě nikdy nezažilo situaci kdy by něco takovýho potřebovalo, kdyby jo, kdyby to potřebovalo 10× denně, tak by se to naučilo, ale pokud ví že to nevyužije, tak se tím nebude zatěžovat. Podobně funguje i příroda, mořskejm potvorám který se přemístily do větších hloubek zakrněly oči, savcům kteří se vrátily do moře zase zakrněly nohy a přeměnily se v ploutve, je to logickej proces ;)

Kdyby dítě z quentosovy příhody zničilo sochu, tak by se taky nic moc nestalo. Máma by zaplatila 40.000, majitel by o nic nepřišel, ona by doplatila za svoji výchovu a bylo by hotovo vyřešeno, takže není proč se stresovat.

To co píše dudu o nějakým umývání nádobí, no tak to dělaj rodiče místo dětí, je to jejich volba. Ty děti až vyrostou, tak to zase budou dělat místo svých dětí a vyjde to úplně nastejno jako kdyby to dělali v dětským věku, akorát bude míň rozbitýho nádobí. A že už děti nedostávaj pěstí? No a, asi rodiče v dětství dostávaly a moc se jim to nelíbilo, tak se snažej aby neopakovaly vzorce chování svejch rodičů, aby děti nezažily to co oni.

A že jsou lidi znuděný a stýkají se spolu už jen skrz obrazovku a utp kabeláž, to je prostě pokrok. Všechny emoce a sociální kontakty stejně během pár stovek let postupně vymizej, přesně tak jak to zobrazujou v těch sci-fi seriálech, jen si vzpomeňte před 10.000 lety, kdy bylo normální že prapraděda bolak utlouk prarabábu bolak kyjem za to že mu snědla kus žvance, a nikdo se tam nad tím nepozastavoval.. Pokrok nezastavíš.

marci1

Je to tak, je to pravda. Ale na vině jsou rodiče. Dítě musí mít jistý řád, musí vědět, odkud a kam, co ještě může a co ne. Také moc nepochopím, že děti jsou dnes vlastně hodně rozmazlené. Co si usmyslí, to mají, bez ohledu na to, jak se chovají k rodičům, ve škole. Nic nemusí, nemají žádný běžný rodinný režim, počínaje alespoň jedním společným jídlem za den. Mají nejnovější techniku, ale nedokáží se chovat „mravně“, slušně, komunikovat s lidmi a to nemluvím o nějakém duchovním životě. Naštěstí nejsou všechny děti stejné ! Téměř každý den mě pozdraví asi 2–2,5 dítě, usměje se, řekne " Doblý den" a mám opravdu krásný den ! Děkuji. 🙂

Alesh

Jo, je to popsaný vcelku trefně. Velmi často si kladu podobné otázky. Především si kladu otázku, když tohle k nám přišlo ze západu, kde už to nějakou tu dobu aplikují, kde vznikne ten přerod, že ti fracci dospějí a začnou makat. Navíc pár mladých v mém okolí je dobře vychovaných a dokážou makat. Mně přijde, že se poměrně výrazně změnil poměr flákačů ku pracovitým (přibylo flákačů), ale že jaksi technický pokrok to kompenzuje. Např. lidi neumějí počítat bez kalkulačky, ale kde to dneska potřebuješ, prodavačka má automatickou kasu. Kde potřebuješ dnes psát rukou, když jsou všude počítače a mobily. No, mám celkem obavy, co vznikne jednou za „revoluci“ a ono to přijde asi celkem brzo.

mosoj

Okruh problémů, který si myslím že do otázky uvedené pod odkazem patří, je i tento problém a ještě mnoho jiných.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-pokracuje-vyvoj-lidstva-na-zemi

Problém je ale daleko složitější, větší a týká se téměř všeho dění ve společnosti.
Na příklad v dnešním tisku je zmínka o tom že zaměstnání narušuje mladým rodinu. Všichni chtějí vilu, ale 8 z 10 jich bydlí u rodičů ( jedna ze skutečností která mne vede k mému závěru). Nebo se stačí podívat co se děje v dnešním školství ( osnovy i chování žáků), na silnicích, uvolnění morálky a pod.
Není o čem. Vše co se děje v současné společnosti vede k její degradaci a je bláznovství si myslet, že to na patřičných místech nevidí.
A je tu otázka.
Je to záměr nebo lhostejnost ?
Osobně si myslím, že to je záměr jehož dopady na společnost pomohou ovládnout ELITĚ většinu zbídačelé společnosti a to zbídačelé duševně i materiálně a v situaci globální katastrofy.

Pro zábavu ( ale jenom pro někoho). Již u několika pokladních jsem
vzbudil podezření ( nevím ale na co), když jsem jim z hlavy řekl, kolik mám zaplatit za nákup dříve než to pokladní namarkovala.

p.s. Odhalení pohlaví tohoto nicku mně docela překvapilo a to v dobrém.
Osobně palec udělený od tohoto nicku za moji odpověď, považuji za deset od ostatních.

Doplňuji:
Samozřejmě to o těch palcích neplatí úplně pro všechny. Zde jsem to přehnal.

tencosepta

No jo, kam ten svět spěje. Děcka by se měla držet zkrátka, jinak se nenaučí pořádku a poslouchat autority. Prostě lidi jsou dneska moc měkcí, bebi tady bebi tamdle a pak v takových rodinách vyrůstají psychotičtí vrazi nebo kanibalové a kdovíco ještě.

Dane

Většina bude asi taková, jak popisujete. Nicméně tvrdší výchovou byste určitě nepřispěl k harmonickému vývoji osobnosti.
V životě jsem měla možnost setkat se s lidmi, kteří vyrůstali v době, kdy nucení k jídlu spánku, učení, pohybu, domácím pracím a respektu k autoritě bylo samozřejmostí. Mimochodem tou autoritou byli fašisté nebo chcete-li nacionalisticky smýšlející lidé. (Dopředu se omlouvám těm, kteří v tom vidí rozdíl.) Děti jednoduše musely udělat vše, co se po nich chtělo, byť to bylo naprosto iracionální. A tím stejným způsobem přistupovali k výchově svých dětí.. A tak by se dalo pokračovat. Podle mě to je celospolečenský problém a ptát bychom se měli jací jsme a jaké jsou naše hodnoty?

talka

ZLATÁ střední cesta!!! Každý extrém je škodlivý (pravil už – myslím – Lenin.)

redy

bolak, posílám nominaci aspoň tady.
Stopro souhlas

briketka10

nojo bolak
ten uhodil hřebík na hlavičku to stejný si myslím i já :))

Andělé

omylem jsem dala bod mowla, osobně si vůbec nemyslím,že je to problém spíše měst…to vůbec ne…

briketka10

Andělé
máš pravdu tady na vesnici bych mohla vyprávět :(

Andělé

Jé ahoj briketko :),
že jo,tenhle problém je úplně všude ,je to sice smutné,ale to je realita..:(

gagaga

pro me byla vzdy vic jak " vychova " priklad ..
proste byt " vzorem – vzorkem " :)
kdyz bude matka i otec krast ..a budou deti vychovavat k tomu , ze krast se nesmi , tak z 90 % podle me to dite krast bude ..

nebo ja pozoruji, kdyz dite za neco nekomu cizimu nepodekuje , a rodice hned : jak se riiikaaa ? .. , tak je mi hned jasny, ze oni si proste doma nedekuji ..
to samy s hygienou ..

kdyz bude tata jezdit v aute jako " prase " , tezko bude " vychovavat " syna k tomu, ze je to nebezpecny ..
koureni ..alkohol ..

ale jsou vsude vyjimky, to je jasny
pro nekoho to muze byt zase odstrasujici priklad

dudu, u vas je videt, ze jste slusni , hodni a vzdelani rodice , a to se vam proste krasne vraci v dalsich generacich

i ja kolikrat sama pisu an., ze si nekdy pripadam, ze ziji na jine planete
zatimco vsichni okolo maji kolem sebe same " zloduchy " , ja mam opravdu stesti na same slusne lidi ..vcetne deti ..

a to preji kazdemu

mozna je maji ale vsichni , jen nechteji to " hezky " videt..chteji jen prskat, remcat , nadavat ..
je jasny, ze v televizi daji to, ze zemrela pacientka lekarovo vinou , ale ze pred tim zachranil tisice zivotu , to uz nenapisi
tim to ale nechci " zlehcovat "
je jasny, ze by se to stat nemelo ..
ale kazdy z nas muze nekdy udelat osudovou chybu ..at uz v aute , chvilka nepozornosti.. nebo … ( nic me nenapada ) :)
hezky den a krasnou dovolenou ..dudu

  • iv-

dudu

Díky paní -iv-.Vy umíte potěšit a navíc to vždy myslíte upřímně.

gagaga

:p

huxa

Dudu-vyjmenovala jsi pouze malou část dětí, kteří zde ovšem byli vždy-rozmazlení frackové. Kdo je ovšem rozmazloval a nevychovával? Určitě za to nemohou sami, že nic nemusí dělat, vše jen tak dostanou, …
Kdo tedy za toto jejich chování může? 🙂