Kura

Problém s půdou v novostavbě. Poradíte ?

Půda je udělaná zespodu směrem nahoru následovně :
sádrokarton, 5 cm vata, 16 cm vata příčně, 5 cm vata opět příčně, deska OSB.
Problém : pod OSB deskama se přes zimu sráží voda a to vcelku dost a desky zespod lehce plesnivý.
V novostavbě se bydlí a topí teprve první zimu. Přes léto to vyschne, to věřím, ale co další zima ? Bude to znovu nebo se do OSB desek mají vyvrtat větrací otvory ? A jestli ano, tak jaký průměr a kolik cca na 1 desku (2 × 1 m) ?
Doplňuji:
Nad sádrokartonem je parofólie, to jsem zapoměl, moje chyba.
Nad OSB deskama (podlaha půdy), je již jen parofólie, laťování a křidlice.
A vyvrtání děr nepomůže místo rozdělání ? Ona je plocha 120m2 …

Odpovědi
anonym

Podle popisu to vypadá, jakoby chyběla parotěsná folie hned nad sádrokartonem – to je závažný problém a nejlépe by bylo strop rozebrat a udělat pořádně, jinak totiž hrozí trvalé vlhnutí vaty parou, která v ní zkondenzuje – v podstatě žádné odvtrávání přes svrchní OSB nrbude tak účinné, aby v chladném počasí ke kondenzaci nedocházelo.
Doplňuji:
Pokud tam parotěsná folie je (otázkou je, zda je správně aplikovaná), může být zavlhání způsobeno tím, že je novostavba ještě ´mokrá´ a vhkost vzlíná např. ze stěn či věnce.
Každopádně bych to ale konzultoval s projektantem (respektive – reklamoval bych takový stav!) a domluvil se s ním (nebo i jiným odborníkem) přímo na místě.

zzzzz

Kolika plášťovou máš střechu? Co je na OSB parotěs a hned krytina? Nebo je tam loťování, kontralatě, další OSB a pak až krytina?
Každopádně je to problém, to někde udělal chybu projektant nebo stavební firma, já mám půdu zateplenou, střechu mám dvouplášťovou a vata mi nevlhne.
Doplňuji:
Pokud tam máte i tu větrací mezeru, tak to nechápu, leda, že by dali něco naopak. Doporučuji Vám to okamžitě reklamovat. Klidně si zavolejte soudního znalce a nechte si vyhotovit posudek.

Drap

Konstrukce je celkově špatná. Chybí parofolie a vata by neměla být přimo na OSB deskách. Ideální by byla vzduchová mezera. Doporučuji co nejdříve rozebrat, mokrou vatu vysušit, nebo ještě lépe vyměnit. Mokrá vata po čase začne vydávat nepříjemný zápach, který lze odstranit jedině výměnou vaty.