Kryšpín

Pro zateplení chalupy je více škodlivý polystyren, neb minerální vata?

Údaje odborníků se různí chvalozpěv před lety údajně již není správný.

Nejlepší odpověď
led

Polystyrén je menej ekologický, škodlivejší najmä pre myši a iné hlodavce, ktorým napriek tomu jeho hlodanie chutí… Štandardný polystyrén je tvrdý, citlivý na náraz a jeho vlastnosti sa časom a poveternostnými vplyvmi rýchlo zhoršujú (krehne, vytvára mnoho trhlín). Odolnosť voči teplote je tiež veľmi nízka — použiteľný je do 70 °C, pre rýchle starnutie sa však používa len do teploty 55 °C. Topenie kryštálov nastáva už pri teplote 90 °C, sklovitý prechod pri 95 °C.

Manipulácia s doskami z polystyrenu je ľahšia a jednoduchšia než s balíkmi minerálnej vlny.

Hasiči uprednostňujú minerálnu vlnu vzhľadom na jej vyššiu odolnosť voči ohňu. Má lepšie tepelno-izolačné vlastnosti ako polystyrén. Svoje využitie má aj ako zvuková prípadne protipožiarna izolácia.Minerálne vlákno sa získava z tavenej kameniny (siderit, vápenec, dolomit a hlavne bazalt a iné), do zmesi sa pridávajú aj recyklované suroviny ako sklo a koks.

bližšie:
https://sk.wi­kipedia.org/wi­ki/Polystyr%C3%A9n
https://sk.wi­kipedia.org/wi­ki/Miner%C3%A1lna­_vlna

Další odpovědi
cukrar

Ani jeden není škodlivý. Kde jste vzal informace o škodlivosti? Pokud je materiál správně recyklován, nebude to škodlivé.

Drap

Škodlivý pro koho a kdy? Ani jeden z použitých materiálů nebude škodlivý pro obyvatele bydlící v takto zatepleném domě. Problém přijde při likvidaci domu. Polystyrén jako odpadní materiál, bude škodlivější a obtížně ekologicky zlikvidovatelný.

Dochy

Před pár dny prošla na webu zpráva, že s tou minerální vatou to není tak veselé jak se prezentovalo. Že původní testy byli jen na tu vatu, ale pro zateplovací desky se tam snad přidává ještě nějaké pojivo a to už tak nezávadné není. Problém asi není s hotovou izolací, ale při manipulaci popisovali rizika skoro podobná azbestu…

( https://bydle­ni.instory.cz/2104-chystate-se-zateplovat-mineralni-vatou-budte-opatrni-muze-i-zabit.html?ut­m_source=www.sez­nam.cz&utm_me­dium=sekce-z-internetu )
ale bacha, nevím nakolik jde o seriozní web a seriozní informaci. Chce to prověřit.

aliendrone

led>>> Ani extrudovaný polystyren mi nepřijde moc tvrdý, ale co už. Asi mám jiná kritéria/požadavky na tvrdost. ;) :) :D

Kryšpín

Do roku 2015 se míchal do polystyrenu zpomalovač hoření HBCD, který byl zdraví velmi škodlivý názor EU poslance P. Poce a MŽP paní Roubíčková.