dust8

Pro jaké konkrétní situace ze života se vyplatí u slunečních brýlí polarizační filtr? Vyplatí se si za něj připlatit?

Před lety jsem měl hodně dlouho brýle, které pochybuju, že polarizační filtr měly a nějak mi to nevadilo. Když, ale zjišťuji, že to prý brání oslnění od odlesků slunečního záření, tak si raději říkám, že co kdyby náhodou třeba nějaký odlesk zastřel vidění a člověk by se třeba oslnil tak, že by se vyboural na kole, autě atp?

Odpovědi
Kepler

Kvalitní polarizační filtr má právě oslňujícím odleskům zabránit, což zejména ocení řidiči na mokré vozovce jedoucí proti slunci nízko nad obzorem. Za normálních světelných podmínek polarizační filtr nemá smysl.

Edison

Je jednodušší vypočítat, kdy se polarizační filtr nehodí.

Dochy

Spíš bych to bral pro řízení jako pomůcku, nikoli jako nutnost. Ostré odlesky od „zrcadlových“ povrchů to nijak neomezí, omezí to odlesky např. od horké vzduchové vrstvy na silnici.