MasterGames

Vysvětlíte mně přísudek slovesný složený?

Nechtěli bychom prohrát- je toto přísudek slovesný složený, když ke způsobové slovesu a infinitivu přidáme ještě podmiňovací způsob. Neříkáme tomuto přísudku jinak ?

Přísudek slovesný složený

Upozornění

Zdá se, že jste příliš struční. Nešetřete písmenky a důležité informace napište přímo do otázky.

Vkládejte prosím otázky, nikoliv jen pouhou informaci.

Odpovědi
annas

U otázky na kontrolu textu jsem vám vložila odkaz na druhy přísudků s ukázkami.

Dověděl jste se,. že přísudek slovesný je jednoduchý a složený.

"Jednoduchý slovesný – např. Chlapci zpívali. Byla bych bývala to udělala.

Slovesný složený přísudek – je vyjádřen spojením 2 sloves
( fázové nebo modální +infinitiv )
např. Začal padat sníh. Musil se lépe učit.

Složený slovesný přísudek

  1. způsobového slovesa – moci, smět, musit, mít (= mít povinnost ), chtít s infinitivem slovesa. N

Např : Nesmíš to prozradit. Máme si pomáhat.

  1. z fázového slovesa začít, začínat, přestat, přestávat s infinitivem slovesa např. Strýček přestal kouřit. Začni se už učit.

"Je třeba rozlišit složený tvar slovesný a složený přísudek.

Složený tvar slovesný je složen z neurčitých tvarů (infinitivu či příčestí) slovesa plnovýznamového a z tvarů pomocného slovesa být; zejména jsou to tyto:

  • tvary podmiňovacího způsobu přítomného i minulého (Karel by to zvládl / Karel by to byl zvládl / Karel by se smál / Karel by se byl smál);
  • složený tvar minulého času (Já jsem to zvládl, Já jsem se smál)
  • složený tvar budoucího času (Karel bude plakat, Karel se bude smát).

Jednoduchý tvar zvratného slovesa se za složený tvar slovesný ve školské praxi většinou nepovažuje (ptal se, vaří si).
Spojení způsobového (modálního) slovesa s infinitivem se pak považuje za dva slovesné tvary – např. byli bychom se museli rozhodnout: první tvar je byli bychom museli, druhý rozhodnout se.

https://www.as­cestinaru.cz/po­radna-asc-slozeny-prisudek-a-podminovaci-zpusob/