12344321i

Jak zjistím, zda máme nárok na příplatky za rizikové pracoviště?

Dobrý den. Pracuji ve firmě na výrobní hale jako obsluha linky na výrobu kompozitních materiálů (sklolaminát). Příspěvky za rizikové pracoviště nedostáváme. Chci se zeptat kdo tyto věci posuzuje ? Při obsluze lítají neustále téměř všude velmi malé, okem téměř neviditelné částečky skla. Pracujeme s polyuretanem i s polyesterem. Odsávání škodlivých látek máme, ale odsávání je nevhodně umístěné a podle mě neefektivní. Z pryskyřic se uvolňuje velké množství styrenu, jeho koncentrace je dokonce tak velká, že se mi několikrát udělalo tak zle, že jsem se téměř pozvracel obdobný problém mají téměř všichni. Při obsluze linky je třeba manipulovat se sklem při zemi, protože se styren drží u země, je ho tam na některých místech tolik, že se tam nedají ani otevřít oči. Z dechu je cítit ještě 48hodin po opuštění práce. O problému jsem se snažil mluvit s ředitelem. Bylo mi řečeno, že musíme při práci používat masku s uhlíkovým filtrem. Masku používám, ale opravdu v ní nejde vydržet 12hod. Po delší době začne být tvář zapařená a začne se objevovat vyrážka a opravdu je to velice nepříjemné. Jsem člověk co těmto příplatkům nerozumí a neví kde je ta hranice, že by za práci měl dostat příplatek, třeba by to podle tabulek do rizikového pracoviště ani nezapadlo. Jak to zjistím zda na to máme nárok ?

Původní neotázka
Příplatky za rizikové pracoviště.

  • pardon :)

Nejlepší odpověď
Drap

Zda jde o rizikové pracoviště nebo ne, posoudí hygiena. Jsem přesvědčen,že pokud takto firma vyrábí, ta bude vše v normě. Ochranné pomůcky by se měly používat. To že se v nich 12 hodin nedá vydržet, neni argument. Pokud ti to prostředí nevyhovuje, najdi si jinou práci.

Další odpovědi
Kura

Drap to napsal trochu drsně, ale je to holý fakt. Zaměstnavatel má dneska povinnosti, který stojí za pendrek, zaměstnanec je ten chudák. Nejlepší bude si opravdu najít něco jiného. Napřed běž, ale za vedoucím, že chceš přidat a když řekne, že ne, tak mu zrovna předej výpověď. Jestli totiž opravdu pracuješ 12 hodin v tom co říkáš, tak si akorát do důchodu odneseš rakovinu a pravděpodobně se důchodu ani nedožiješ.