holaola

Je práce na PC, byť jednoduchá a jednorázová, bez DPP či faktury vždy nelegální?

Pokud bych potřeboval udělat nebo delegovat nějakou jednoduchou práci na PC – pokud mu neudělám pracovní smlouvo nebo pokud on mi nevystaví fakturu za práci – tak to bude vždy nelegální?

Pokud já přijmu nějakou jednoduchou práci, kterou někdo potřebuje udělat (např. vyhledání a stažení nějakých obrázků z internetu) bez smlouvy, nebo bez ohledu na to, že si na to budu moc vystavit přes živnost fakturu – tak to bude vždy nelegální?

Děkuji.

Odpovědi
Hlada

Je to legální, t. zv. příležitostný příjem, který se do 30 000/rok nedaní.

autacek

Otázku legálnosti a nelegálnosti musíš vždy zkoumat z pohledu všech stran. Na jedné straně si sice člověk může přivydělat určitou částku (pro rok 2017 je to 30 tis. Kč), aniž by ji musel přiznávat a danit a ideálně to tak funguje v např. v rámci občanské výpomoci, na straně druhé, z pozice tebe jako podnikatele, resp. potenciálního zaměstnavatele, takto vyplacené částky naráží na řadu aspektů, tedy třeba jestli tím neobcházíš zákon o zaměstnanosti, nesleduješ nelegalní optimalizaci svého daňového zatížení, atd. atd.